şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tez zamanda gerçekleşmesi gereken olay. osmaniye ve ilçeleri tarih boyunca adana'nın kadim bir parçası olmuştur, hala da öyledir.

  çoğu kadirlili, düziçili hala kendini adanalı olarak tanıtır.
 • stepne üzerinden seçim çalışmaları.
 • “osmaniye’nin kent tarihçesi 1865’ten sonra başlar. … "yeni vilayetler nizamnamesi" ne göre 1866 yılında bu bölgedeki yerleşim birimi osmaniye kazası olarak teşkilatlandırılmıştır. …

  osmaniye kazası bu şekilde payas (üzeyir) cebel-i bereket sancağı’na ve o da halep eyaletine bağlanmıştır. payas sancağı 1874’te yarpuz’a taşınmış ve osmaniye cebel-i bereket sancağı adını almıştır. payas, hassa, bulanık (bahçe) ve yarpuz kazaları cebel-i bereket sancağına bağlanmıştır. ıı. meşrutiyet ile osmaniye cebel-i bereket sancağı yarpuz’dan osmaniye merkeze taşınmıştır. …

  cumhuriyetin ilanı ile idari yapılanma yeniden şekillenmiş ve osmaniye kazası, vilayet yapılmıştır.1923’de cumhuriyetin ilanı ile sancakların vilayete dönüştürülmesi nedeniyle “ cebelibereket vilayeti” adını almıştır.

  1 haziran 1933 yılına kadar vilayet olan osmaniye bu tarihte kazaya dönüştürülerek adana iline bağlanmıştır.

  3 kasım 1996 tarihinde yapılan mahalli idareler ara seçimleri öncesinde … 4200 sayılı kanun ile yeniden il olmuştur.”

  kaynak
 • dünya zaten dev bir adana'dır...
 • gereksiz ve saçma bir eylem olacaktır.

  duyduklarıma göre osmaniye halkının büyük kısmı üfürükçülerin, hocaların mollaların meraklısı olmuş, birbirinin evine büyüler ve muskalar yerleştirerek komşusunun, akrabasının kuyusunu kazan insanlara dönüşmüştür. bu yapısıyla osmaniye; adana'nın hem halkına, hem de seçim sonuçlarına onarılmaz zararlar verecektir.

  osmaniye böyle iyi, kalsın uzakta. biz de böyle iyiyiz. arada gelir fıstığınızı yer, sizi de bizdeki güzellikleri tatmaya bekleriz.

  haaa, kısa vadede illa bir yer adana'ya bağlanacaksa o yer kesinlikle bellidir: (bkz: yenice)
 • öyle uzaktan uzaktan hiç konuşmadan
  (bkz: nasıl da bağladın beni)