şükela:  tümü | bugün
 • "hadi biz cahildik, bilemedik. komünistler arşivlerin çok önemli kaynaklar olduğunu, suya-neme hassas olduğunu biliyordu. asıl onlar yargılanmalı."

  bir piröfesör.
 • doğru bir tespit. evet, korur.

  ama, sorun korumak değil, o arşivleri herkesin erişimine açmak. hatta, dijitize edip, tüm dünyadan ulaşılabilir kılmak. komünist iktidarda internet bağlantısı olmayacak veya son derece kısıtlı tutulacak. küba'dan biliyorum. wi-fi bağlantısının olduğu alanlarda toplanan yüzlerce insanın arasında sansürlü internet'e girmek büyük bir dertti... o da paralı... bedava değil.

  pardon ama sosyalizmde bilgiye erişim ve iletişim parasız olmalı. ama, etecsa'da internet'e bir saat bağlanmak için kullandığımız kartın ücreti 4.5 cuc (=4.5 dolar) idi. (haklarını yemeyelim... bazı yerlerde bir saati 2 cuc). yani, ayda 25-30 cuc kazanan ortalama bir kübalının internet'e erişmesi hayal gibi bir şey (ama, bir şekilde erişenler de var... kaçak uydu antenleri sağ olsun).

  şimdi, komünist iktidar geldiğinde, hayal ettikleri sosyalist türkiye cumhuriyeti'nde sizce internet erişimini sonuna kadar açacaklar mı? hayır! şimdikinden çok daha beter ve sıkı bir sansür uygulanacağından emin olabilirsiniz.

  nereden nereye geldik... bırakalım, öyle olmayacağını savunsunlar... zaten, paralel evrenlerden birindeki türkiye'den bahsediyordum...

  ama, bugüne ve gerçeklere, kendi evrenimize dönelim...

  kapitalizmin hakim olduğu bir memleketteyiz. osmanlı arşivlerinin de korunamadığı bir gerçek. sol portal'de yer alan haberler de doğru. ama, başka bir konuya daha gireceğim:

  türkiye'de osmanlı arşivleri korunsa bile, osmanlı tarihi, dili, edebiyatı ve kültürünü, ama her şeyden önce osmanlı devlet sistemini iyi bilen kaç tane "nitelikli" araştırmacı ve tarihçi var? bilim insanlarından bahsediyorum. bu önemlidir...

  bu arada, aşağıdaki web sitesine de bakın. devlet arşivleri burada yer alıyor. kısıtlı erişim ve içerik gösterilmiş.

  http://www.devletarsivleri.gov.tr/