şükela:  tümü | bugün
 • sol dergisi satan bir üniversite öğrencisinin omzunda ağlayıp, mağduriyetini anlatan gözyaşları döken osmanlı hayranı osman amcanın ağzından dökülen sözlerdir.

  "evladım bunlar rant için, para için, kar için, patronlar için her şeyi satar, üstüne avm inşa eder. tutar otel yapar. bunları (osmanlı arşivlerini kastediyor) ancak tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkan komünistler korur. oyum komünist partinin evladım".

  "ticarethane sokak’ta bulunan başbakanlık osmanlı arşivi binası boşaltılır boşaltılmaz tadilata alınmış, binanın etrafına önce büyük duvarlar örülmüştü. başına da “başbakanlık osmanlı arşivi restorasyon çalışması” yazılmıştı. ancak çalışmalar zamanla yerini lüks bir otele bıraktı. arşiv bahçesinde bulunan limon, defne ve asma ağaçları da kesildi. inşaat sırasında asırlık çınarlar da zarar gördü, kurumaya terk edildi.

  mülkiyeti istanbul il özel idaresi'ne ait bina, ipekyolu kuyumculuk kıymetli taşlar turizm otelcilik san.tic.ltd.şti tarafından kiralanarak, otele dönüştürüldü. "

  "arşiv binası otel oldu, belgeler tehlikede"

  "uzmanların uyarısını haklı çıkaran iddialar, geçtiğimiz haziran ve temmuz aylarındaki yağışların ardından gündeme geldi. dere yatağındaki binayı su bastığı, binada oluşan çatlaklar nedeniyle arşive su sızdığı ve arşivden kokular gelmeye başladığı iddiaları basına yansıdı. arşivde çalışan araştırmacılar ise bazı belgelerin ıslak ya da nemli olduğunu ileri sürdü."

  http://haber.sol.org.tr/…-belgeler-tehlikede-102630
 • "'yeni türkiye' osmanlı tarihini arşivlerde çürütüyor."

  "osmanlı arşivleri için şubat ayında “nem ve sıcaklık takip sisteminin kurulması” başlıklı ihalenin açılması iki yıldır kağıthane’de olan depolarda nasıl nem ve ısı kontrolünün yapıldığına dair soru işaretleri doğuruyor."

  http://haber.sol.org.tr/…rsivlerde-curutuyor-113110

  esma'nın gözyaşları içinde günlük sol gazetesini satan ilknur'a kurduğu cümle. oyum da komünist parti'nin demesi ayrı bir güzellik.
 • "hadi biz cahildik, bilemedik. komünistler arşivlerin çok önemli kaynaklar olduğunu, suya-neme hassas olduğunu biliyordu. asıl onlar yargılanmalı."

  bir piröfesör.
 • doğru bir tespit. evet, korur.

  ama, sorun korumak değil, o arşivleri herkesin erişimine açmak. hatta, dijitize edip, tüm dünyadan ulaşılabilir kılmak. komünist iktidarda internet bağlantısı olmayacak veya son derece kısıtlı tutulacak. küba'dan biliyorum. wi-fi bağlantısının olduğu alanlarda toplanan yüzlerce insanın arasında sansürlü internet'e girmek büyük bir dertti... o da paralı... bedava değil.

  pardon ama sosyalizmde bilgiye erişim ve iletişim parasız olmalı. ama, etecsa'da internet'e bir saat bağlanmak için kullandığımız kartın ücreti 4.5 cuc (=4.5 dolar) idi. (haklarını yemeyelim... bazı yerlerde bir saati 2 cuc). yani, ayda 25-30 cuc kazanan ortalama bir kübalının internet'e erişmesi hayal gibi bir şey (ama, bir şekilde erişenler de var... kaçak uydu antenleri sağ olsun).

  şimdi, komünist iktidar geldiğinde, hayal ettikleri sosyalist türkiye cumhuriyeti'nde sizce internet erişimini sonuna kadar açacaklar mı? hayır! şimdikinden çok daha beter ve sıkı bir sansür uygulanacağından emin olabilirsiniz.

  nereden nereye geldik... bırakalım, öyle olmayacağını savunsunlar... zaten, paralel evrenlerden birindeki türkiye'den bahsediyordum...

  ama, bugüne ve gerçeklere, kendi evrenimize dönelim...

  kapitalizmin hakim olduğu bir memleketteyiz. osmanlı arşivlerinin de korunamadığı bir gerçek. sol portal'de yer alan haberler de doğru. ama, başka bir konuya daha gireceğim:

  türkiye'de osmanlı arşivleri korunsa bile, osmanlı tarihi, dili, edebiyatı ve kültürünü, ama her şeyden önce osmanlı devlet sistemini iyi bilen kaç tane "nitelikli" araştırmacı ve tarihçi var? bilim insanlarından bahsediyorum. bu önemlidir...

  bu arada, aşağıdaki web sitesine de bakın. devlet arşivleri burada yer alıyor. kısıtlı erişim ve içerik gösterilmiş.

  http://www.devletarsivleri.gov.tr/
 • küba'daki internet ulaşımına dair kısıtlamaların ve eksikliklerin ambargo'dan kaynaklandığına dair ve bizzat kübalılar tarafından çözülmeye çalışıldığına dair; sultan süleyman han tarafından kaleme aldırılmış arapça metnin orjinal dökümünün korunmasıdır.

  "bilgi ve iletişim bakanlığı (mıc) bakan yardımcısı ramón linares torres, küba’ya uygulanan ablukaya ve ekonomik krizin damga vurduğu uluslararası konjonktüre karşın, uydu bağlantısı kapasitesinde geçtiğimiz ay yüzde 10 oranında artış sağlandığını belirtti.

  bakan yardımcısı, hem teknolojik hem de finansal sorunlara karşın, ülkenin kalkınması için internet teknolojileri dahil olmak üzere yeni teknolojilerin kullanımının öncelikli konulardan biri olarak ele alınmaya devam edeceğini belirtti.

  bu amaç doğrultusunda, amerika halkları için bolivarcı alternatif (alba) çerçevesinde imzalanan anlaşmalar kapsamında venezuela ile küba arasında fiber kablo döşenmesi gibi formüller bulunduğunu hatırlatan torres, söz konusu proje hayata geçtiğinde iletişim alanında önemli ölçüde kalite artışı sağlanacağını vurguladı.

  diğer yandan torres, abluka nedeniyle kısıtlı olarak artırılabilen internete erişim imkanlarının daha verimli kullanılması ve daha fazla sayıda insana sunulabilmesi için okullar, üniversiteler, hastaneler ve diğer sağlık merkezleri, kültür-sanat merkezleri, kütüphaneler, araştırma merkezleri gibi kolektif erişim mekanlarına öncelik tanıma stratejisini sürdüreceklerini belirtti."

  http://haber.sol.org.tr/…siminde-artis-haberi-22670