şükela:  tümü | bugün
 • bu başlığın açılmamış olmasına çok şaşırdım.
  türkiye'nin ilk faaliyete geçen, güzide kulübünün bir dönem isim değişikliği yapmak zorunda kaldığı dönemde aldığı isim.
  beden terbiyesi okulu.

  beşiktaş jimnastik kulübü’nün kuruluşu;

  osmanlı imparatorluğu’nun çöküş dönemiydi artık.
  koca dev yavaş yavaş eriyor, bitiyordu sanki. ve devir abdülhamit devriydi.

  işte böyle bir ortamda türkiye’nin ilk spor kulübü olan besiktaş bereket jimnastik kulübü kuruldu. kulüp, sayıları 26’yi bulan bir genç grup tarafından serencebey semtinde, 1903 yılının mart ayında, sporun bir suç, bir kabahat olarak kabul edildiği bir zamanda, her türlü risk göz önüne alınarak medine-i münevvere muhafızı seyhülharem osman paşa'nın konağında kuruldu.

  kulübün kurucuları: hüseyin bereket, mehmet samil (saplı), ahmet fetgeri, mehmet ali fetgeri, nazim nazif (ander), tayyareci fethi bey, behçet bey, haydar bey, sevket cenani bey, mahmut naci bey, cami baykurt ve serafettin bey.

  kuruluş sırasında, kulübün renkleri kırmızı-beyaz olarak saptanır. osman paşa'nın konağında , güreş, boks, barfiks, parallel, jimnastik ve halter branşlarında başlayan sportif çalışmalar kısa zamanda diğer gençlerin de ilgisini toplamıştır. kadro yeteri kadar genişleyince bir tüzük hazırlanarak, ilk idare heyeti oluşturulur.

  ilk idare heyeti:
  başkan (reis): şamil osman bey
  genel sekreter (umumi kâtip):hüseyin bereket bey
  spor hocaları: mehmet ali fetgeri, ahmet fetgeri bey, nazım nazif bey.

  kulübün adının değiştirilmesi;

  gösterilen faaliyetler osmanlı sarayında kuşku yaratıyordu. saray ajanları boş durmayıp gençleri abdülhamit’e bile şikayet etmişlerdi. bu jurnallemenin sonucunda bir gün, ahmet fetgeri ve arkadaşları yorucu bir antreman sonrası osmanpaşa konağından çıktıktan sonra zaptiyeler tarafından tutuklanıp hasan paşa karakoluna götürülmüşlerdi. kendilerinin zindanlara atılacağı düşünülkürken, saray çevrelerine olan yakınlıkları sayesinde serbest bırakılmışlar, ama bir daha yaptıkları faaliyetleri tekrarlamamaları kendilerinden istenmişti.

  kurtulmuşlardı ama bu işe köklü bir çözüm bulmaları gerekiyordu. saray çevrelerindeki bağlantılarını kullanarak fikir danışmaya başlamışlardı. sonunda abdülhamit’in yaveri mehmet bey soruna çözüm bulmuştu. beşiktaş bereket jimnastik kulübü adı değiştirilecekti. zira jimnastik kulübü kurmak suçtu. bu tavsiye üzerine hemen toplanildi ve kulübün adi osmanlı beşiktaş terbiye-i bedeniye mektebi olarak değiştirildi.

  (hasan âli yücel'in ve atatürk'ün bu hususta yaptığı yardımları ayrıca yazacağım)