şükela:  tümü | bugün
 • bir kartvizit uzerinde karsima cikan olgu. insani gulmekle aglamak arasi bir vaziyete sokmaktadir.
  "osmanli cumhuriyeti donemi tasplaklariniz alinir"
 • kemal tahir türkiye cumhuriyeti yerine devlet adı olarak bu kullanılsaydı etnik kökenli pek çok sorun çözülürdü der notlarında.
  her ne kadar kulağa tuhaf gelse de,aslında kemal tahir'in ileri görüşlülüğünü gösteren bir tespit bu kanımca.üstad türklük kavramının neyi anlattığını ve neyi anlatamadığını iyi görmüş altmışlarda.bu öneri erken bir habercisi gibi türkiyelilik kavramı etrafında kopan fırtınanın.

  benzer bir görüş için:
  (bkz: anadolu cumhuriyeti)
 • ısmarlama abiye türü kıyafet.

  böylesi bir oluşumun hayale gelmesine müteakip nev-muh*'larımız harita üzerinde ister musul-kerkük dolaylarında hilal gezdirir (bkz: crescent-spangled banner) ister jiplerine atlayıp balkan otoyollarında (bkz: tem) keşif seferlerine çıkabilirler.

  hatta milli marş olarak da laço tayfa'dan estergon kalesi'ni öneriyorum. böylece geleneksel ezgileri modern* bir yaklaşımla sentezlemiş bir marşa sahip olmuş hem de sözkonusu bölgeyi sınırlarına dahil etmiş olan avrupa birliği'ne aba altından sopa göstererek bir nevi kurtlar vadisi balkanlarsenaryosunu da gerçekleştirmiş görünürüz.

  hem bu marşla hüsnü şenlendirici'nin şen hayatı magazinsel bir konu olmaktan çıkar, denizseki bir türk gölü haline gelir. zira günümüzde kimse mehmet akif'in özel hayatını dert etmemekte.

  hatta üçüncü viyana kuşatması hazırlıklarına, duvarında bu hayali cumhuriyetin 5 hilalli bayrağı bulunan (ki artık amerika ve avustralya kıtalarını da hedef kabul ederek iki hilal de buradan ekleyebiliriz) güneşli plazalarında girişilebilir. foto-analizlerle viyana saraylarının avlularında kaç kişilik miting yapılabileceği hesaplanarak, şaşırtmacı-yayılmacı taktiklerle ermeni diasporası'na gözdağı verilebilir.

  böylesi şenlenir işte bu masalda hayat. laga luga...
 • bu gibi bir müzikli temaşada istanbul'un bol dönemeçli ve girintili çıkıntılı yolları yeniden düzenlenerek yukarıdan bakıldığında tuğra şeklini alacak şekilde düzenlenebilir. böylece çevreyolu kavramına da sentetik bir yaklaşım getirilmiş olacaktır.

  son derece iddialı bir ismin arkasında heyecan duyanlar konserve kutusu şeklindeki dış politikayı savunmak zorunda kalmayacaklarından kıbrıs'ın olası kolonizasyon sürecine kılıf hazırlamak zorunda kalmazlar.

  mesela bu fiktif cumhuriyet elçiliklerini yine diğer ülkelerin başkentlerinde açmaya devam etmeli (elbette ki), fakat açılacak konsolosluklar için yeni bakış açıları geliştirebilmelidir. işte size konsolosluk açılabilecek bazı yer önerileri: sivastopol, bingazi, girit, kudüs, otranto, mohaç, vs...
 • leonardo da vinci'nin kıyafetlerini tasarladığı papa'nın özel muhafız birliği isviçreli askerler gibi, bu teşkilat-ı hülyanın da reis-i cumhur özel muhafız alayının üniformaları cemil ipekçi tarafından dizayn edilebilir.

  tabi sayın ipekçi kabul ederse ancak. muhakkak ki özel muhafız alayı üniforması tasarlamak simitçi önlüğü, göbekli zabıta gömleği diktirmeye benzemez.

  hatta istanbul simitçileri, papa'nın isviçreli askerlerinin kıyafetlerini giyebilirler. böylece hem vatikan'la resmi ilişkiler sağlam raya oturtulmuş hem de şehir caddeleri renklenmiş olur.
 • gani müjde'nin yönetmenliğini yapacağı ata demirer ve şahika koldemir'in yer alacağı sinema filmi.
 • gani müjde'nin (devletten bir saray ayarlayabilirse) çekeceği filmdir.
 • türk sinemasında -benim bildiğim- ilk what if senaryolu tarihi film olacak zannedersem. nasıl bir film olur bilinmez ancak cesaretleri için alkışlıyorum kendilerini.
 • insallah cok guzel bir film olur.konusu cok ilginc ve cok carpici.