şükela:  tümü | bugün
  • aradım ama bulamadım bu başlık gerçekten yok mu, yoksa ben mi yanlış yazdım arada kaldım şu an.

bir zamanlar dünya'ya hükmeden, kanuni'den sonra gücünü kaybedip zamanla kendisi de tarihe karışan, mustafa kemal atatürk'le birlikte yıkılıp, türkiye cumhuriyeti olan türklerin en güçlü olduğu dönemdir.

bana kalırsa osmanlı dönemi, gerçekten kimlik sahibi olduğumuz tek dönemmiş sanırım. en azından kimliğimiz belliymiş, ne olduğumuz açık, amacımız netmiş... şimdi nedir bu araf hali? bir yanımız osmanlıda bir yanımız batı avrupada kaldı. ne olacağımızı şaşırdık...

"türküm" diyorsun, gündemde son olarak türklüğü inkar aşamasına gelindiğini görüyorsun. "amacım insan olmak" diyorsun, insanlığın esamesinin okunmadığı bir dönemde yaşadığını fark ediyorsun... oysa osmanlıda bilmen gerekenler sana öğretilmiş, fazlasına iznin olmadığı bildirilmişti. ne yapacağımızı biliyorduk, gerçekten. şimdi ne yapmalı hiç bilmiyorum. kimseye hakaret etmeden, kimsenin özgürlüğünü kısıtlamadan bırak yaşamayı, eleştiri bile yapamaz olduk. bir gün bu dönemi arayacağımız hiç aklıma gelmezdi.

ismet özel'in dediği gibi:

şimdi tekrar "ne yapsam?" dedirtme bana yarabbi!
    taşınacak suyu göster, kırılacak odunu...
    kaldı bu silinmez yaşamak suçu üzerimde,
    bileyim hangi suyun sakasıyım ya rabbelalemin!
    tütmesi gereken ocak nerde?

demeden alamıyor insan kendini... cahillik hakikaten mutlulukmuş.
  • başlık sahibinin 2013'de yaşadığı şaşkınlığı şu anda ben de yaşıyorum, 2013'ten bu yana başka şaşıran olmuş mudur acaba diyerek bu bahsi kapatıyorum. osmanlı'nın son dönemlerindeki ve cumhuriyet dönemi'nin batı hayranları tarafından parçalanmış birçok güzelliği içinde barındırmış bir dönemdir. modernizm bi' tarafımıza kaçmıştır.

edit: yanlış anlaşılma olmasın, yazar burada cumhuriyet dönemi politikalarını eleştirmiyor. yeri geldiğinde eleştirebilir de fakat o ayrı bir konu. burada batı hayranı orta sınıf halkın, modernizmi şeyinden anlayıp yıprattığı bazı kültürel zenginliklerden bahsediyor.