şükela:  tümü | bugün
  • başlık sahibinin 2013'de yaşadığı şaşkınlığı şu anda ben de yaşıyorum, 2013'ten bu yana başka şaşıran olmuş mudur acaba diyerek bu bahsi kapatıyorum. osmanlı'nın son dönemlerindeki ve cumhuriyet dönemi'nin batı hayranları tarafından parçalanmış birçok güzelliği içinde barındırmış bir dönemdir. modernizm bi' tarafımıza kaçmıştır.

edit: yanlış anlaşılma olmasın, yazar burada cumhuriyet dönemi politikalarını eleştirmiyor. yeri geldiğinde eleştirebilir de fakat o ayrı bir konu. burada batı hayranı orta sınıf halkın, modernizmi şeyinden anlayıp yıprattığı bazı kültürel zenginliklerden bahsediyor.
  • özlenmesi illüzyon olan dönem.

tarih okumalarıyla veya aile büyüklerinin anlattıklarıyla bir dönemi nereye kadar kavrayabilirsin ki?

şurası kesin: osmanlı devleti büyük bir devletti ve gücünü hissettiriyordu. birçok milleti bir arada tutan bu güçten eşsiz değerler doğuyordu. bu değerlere sahip çıkmak boynumuzun borcu.

yine de ben bu geçmişe dönmek isteyenleri anlayamıyorum. kendilerine s*ktir çekmiş eski sevgililerini özleyenlere benziyorlar.

aklınızı başınıza devşirin. fabrika ayarına dönmek diye bir şey yok. toplum dediğin yazılım gibi kapalı kutu değil. elinde ne varsa devam edeceksin. osmanlı'dan da, selçuklu'dan da, sümer'den de ilham alacaksın. onlardan günümüze kalan değerler için mücadele edeceksin.

bu saman alevi misali siyasi tayfanın içi boş gazlamalarından medet ummamak gerek. bunların lafı ve eylemi arasındaki en ufak çelişkide kendine ve etrafındakilere güvenmekten başka şansın yok.