şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: azından mı öpmüş)

(başlık başıma kalmış)
  • ıı. murad'ın, misalî'nin şiirlerine bakarsak (nedim'de erkekler bile) birbirlerine âşıklar dudaktan öpüşürlerdi diye düzeltilmesi gereken yavuz bahadıroğlu uydurması.

.

fatih sultan mehmed'in babası ıı. murad şöyle diyor:

leblerün hasta iken ağzuma aldum billah
    ey tabîb-i dil ü cân derdüme derman gördüm

demek ki 19. yüzyılda öpüşmeyi öğrenmediğimiz yalanmış, hastalık bulaşır diye öpüşmüyor değilmişiz, aksine, can ve gönül derdine derman olsun diye, hastayken dudakları ağzına bile alıyor osmanlı !

.

ağzına aldığı sevgilisinin dudağı ağzından uzaklaşınca sağ kalmayacağını söyleyen şair misâlî ise şu beytiyle osmanlı olmadığını gösteriyor:

çıksa ağzımdan lebün, didüm ki sağ olmak ba'îd

.

tabii osmanlı ağızdan öpüşmeyi unutmuş da olabilir. çünkü dede korkut'ta kızla oğlan dil alıp dil verişirlerdi. hatta kan turalı hikâyesinde bırak dudağı, bırak ağzı, "tatlı damak vererek emiştiler" bile denmiştir.

"ırağından yakınından gelişdiler. gizli yaka tutuban yiyleşdiler, tatlı damağ verüben soruşdılar."
    -semih tezcan - hendrik boeschoten neşri.

mustafa kaçalin neşri de buna yakın:

"ırağından yakınından geliştiler, gizli yaka tutup yiyleştiler [koklaştılar], tatlı damak verip soruştular [emiştiler]"

(demek ki günümüz gençlerince kullanılan "yiyişmek" kelimesi dede korkut zamanında koklaşmak demekmiş.)
  • dudaktan öpüşmeyi yabancılardan sonradan öğrendik; padişah buse alırdı diyen tarihçi yavuz bahadırlı'nın atladığı bir ayrıntı var.

osmanlı'dan kastettiği saray erkanı ise, haremdeki hatunların %90 ı yabancı ve tarihçi arkadaşın söylediği gibiyse çatır çatır öpüşmeyi bilen milletlerin insanları. ay kızlar artık osmanlı tebasıyız; bildiklerimizi unutalım demiş olamazlar değil mi?

memlekette kız mı yoktu da harem yabancı kızlarla dolmuştu sanıyoruz. büyük olasılıkla bu konularda bildiklerini saraya getirdikleri için tercih sebebi oldular. buse ile diğerinin farkı işte bu noktada devreye girmiş olmalı.

ayrıca hatırlatırım ki padişah analarının büyük çoğunluğu yabancıdır. devşirilip müslüman edilmeleri ve türk ismi ile çağrılmaları bu gerçeği değiştirmiyor.

mesir ve kuvvet macunları buse alıp verme için yenmiyordu herhalde.

ayrıca, bahadırlı bir ara bahnamelere de göz atsın der, çekilirim köşeme.
  • haremi yanaktan verilen küçük bir buse için kuran padişahın dramı olabilir ancak.

bu haftaki uykusuz'da ender yıldızhan'ın karikatürü gibi!
    "haremdeki kadınların hepsiyle yanlışlıkla kanka olduğu için, bir türlü sevişme evresine geçemeyen padişah"
  • hah şimdi çözdüm independent'ın neden türk erkeği erken boşalıyor diye araştırma sonucu yayımladığını. tarihsel dayanağı varmış adamların. aha oğlum osmanlı öpüşmezdi diyo bizimki, ön de sevişmiyodur o allah bilir. 30 saniyede yallah tazyik ordan gelmeymiş demek ki. adamlar biliyor olm.

yürü be hey bulgar dağı senden yüce dağ olma mı.