• (bkz: osmanlılar)
 • türk boylarından birisi olan kayı boyundan osman bey'in kurduğu türk beyliği'nin analou, rumel, doğu avrupa, ortadoğu, arap yarım adası, kuze afrika'yı sınırları içine almış, feodalizmin son büyük imparatorluğu'dur.

  feodalizmin toprak gelirine bağlı olmasından dolayı, osmanlı imparatorluğu'nun gelirlerini arttırmanın tek yolu fetih olduğu için fetih yapmışlardır. ve imparatorluk haline gelmişlerdir. islamiyet ve türklük adına değil.

  ayrıca romalılar, roma şehrinde yaşanlardır. osmalılar ise hanedanın ismidir.

  not: eğer güneşe tapıyorsanız eğer, güneşin tanrı olarak ismini kullanmanız inancınızın sonucudur; ancak güneşin bir doğa nesneni olduğunu bilip ve bunu doğru kabul ettikten sonra sonra hala ilahlatıyorsanız bu korkunuzun ürünüdür.

  madem o kadar gerçek bilgi peşindeyiz, yalan yanlışı geçtim ha, osmanlı imparatorlu'ğunun resmi ismi, develet-i aliye osmaniye'dır. doğru başlıkta budur. bütün entrylerde oraya taşınmalıdır.

  bakalım bu entry osmanlılar başlığına gidecek mi gitmeyecek mi? sırf bunu merak etmek için yazdım bu entry. giderce edeceğim laflar hazır şimdiden.
 • bu isimde bir facebook sayfası var http://www.facebook.com/…anliimparatorlugutorunuyum admini az önce mutlu yıllar diye post attı ve küçük kıyamet koptu resmen. sanki memleketin bütün çeşitleri o sayfada toplanmış.
 • (bkz: osmanliliktan)
 • türkiye cumhuriyeti'nde yaşayan %50'nin çoğunlukla ataları olduğuna inandığı imparatorluk. fakat sevgili %50,

  -anadolu’da öldürülen türk sayısı, sadece yavuz sultan selim zamanında 50.000 kadardır.
  -bütün kadın sultanlar, bütün padişah anaları, hep yabancı ırklardan gelmekteydi
  -osmanlıda hiç bir zaman resmi dil türkçe olmamıştır. osmanlıca arapça ve farsça karışımı bir dil kullanmıştır. türkçe konuşanlar sadece kırsaldaki halk olup, türk sözcüğü sadece anadolu köylüleri için kullanılırdı
  -istanbul alındıktan sonra, osmanlı yönetiminde, devletin en yüksek yürütme organları türk’e kapalı tutulmuş, devlet adamlarının yetiştirildiği enderun okullarına türkler alınmamışlardır.

  diye devam eder.

  kısacası madem ırkçılık yapıyorsun türk müsün, osmanlı mı ona karar ver.
 • çöktüğünde 26 ülkeye bölünmüştür, 1 ülke sahiplenmiştir.
 • sanıldığı üzere hoşgörülü, saf, temiz, barışçıl bir devlet değildi. bizlere okullarda hep gayrimüslimlere hoşgörülü davranıldığı din özgürlüğü tanındığı öğretildi fakat nasıl bir özgürlük? cizye ve haraç adı altında yalnızca gayrimüslimlerden alınan vergiler hazinenin en önemli gelir kaynaklarındandı. yani ne kadar çok gayrimüslim o kadar çok vergi demek. şeriat hukuku geçerli olduğu için mahkemelerde 2 kadının şahitliği bir erkeğe denk idi. müslüman olan bir kişi dinden çıkarsa idam edilirdi. fethedilen yerlerden getirilen genç kızlar cariyelik yapmak üzere eğitilirlerdi. her ecnebi aile bir erkek evladını çocuk yaşta haraç olarak osmanlıya vermek zorundaydı.padişahların anneleri genelde yabancı kökenli sadrazamlar ve devlet adamları genelde ecnebi asıllıdır bu yüzden.
 • insanlar en çok şunu karıştırıyor bu devletin dili 'osmanlıca' dediğiniz dil bile değildir (zaten osmanlıca diye bir dil yok kim uydurduysa artık)bu devletin dili türkçedir arapça ve farsça karışımı bir dil de değildir müslüman türkler türkçe konuşur ayrıca sarayda da türkçe konuşulur.bir dilin arap alfabesini kullanması o dili arapça yapmaz şuan latin alfabesini kullanan bizlerin latince konuşmadığımız gibi.
 • osmanlı imparatorluğu vs götlekler ülkesi [bottoman empire (bottomania)]

  osmanlı imparatorluğu doğu roma/bizans'ı sonlandırarak, fetih arzusundan kurtuldu. doğu roma imparatorluğu yerine roma islam imparatorluğu olarak yoluna devam etti. o yüzden osmanlı'nın ayasofya'yı cami haline getirişi, akp'nin bizans ve ayasofya düşmanlığıyla (cami arzularıyla) tabandan zıt ve farklıdır. içlerindeki hamlık, olmamışlık, haset, güçten ve özgüvenden yoksun hırs var. ayasofya değil cami yapılmak, müzeliği ve yolgeçen hanlığı* kısıtlanmalıdır. yok böyle zırt pırt 1500 yıllık bir eserin gündelik ve toplu kamu kullanımında olması.

  osmanlı imparatorluğu'nda kutsal sıvılar kavramı vardı; buna saygıları dolayısıyla hanedan osmanlı ailesi üyelerini yok ederken, öldürürken bile dikkatle davranıyorlar, zorunlu durumlar dışında, törensellikte kan akıtmıyorlar, ipek boğma ipiyle infaz ediyorlardı. gene olasılıkla kutsal sıvılardan olan spermleri boşa akmasın, toprağa değmesin diye erkekleri haremler ve cariyelerle çevreleniyordu. tükürük, göz yaşı, sidik kutsal sıvı kategorisine giriyor muydu bilmiyorum. zamanı hızlandırıp çağdaş yüzyıllara geldiğimizde vücut sıvılarını koruma, genetik hırsızlık fişmekan gibi nedenlerle anlaşılır hale geliyor. hanedanda kutsallığı olmasa da tükrüğün kutsal sıvılığı var gibi; bunu parpıcılarda, parpı sanatında görüyoruz.

  osmanlı imparatorluğu, zamanında kara anadolusunda ne kadar çıkıntı hırsız, katil, sapık vs varsa bunları ege adalarına sürmüş. sonra devran dönüp türkiye yunanistan nüfus mübadelesi olunca adalardan hep bunların çocukları, torunları foça'ya gelmiş. laf aramızda, bu yüzden foça'nın delisi de meşhurmuş artık. çok deli (artı zeka gerisi olmalı) nüfusumuz varmış. öte yandan ensest nedeniyle delisi ve sakatı fazla diye bilinen başlıca duyduğum yerler van, bartın, çanakkale.

  osmanlı imparatorluğu'nda istanbul yalılarının bileşimi imparatorluğun mikrokozmosu gibiymiş: "dadı çerkez, bacı zenci, hizmetçi rum, evlatlık türk, sütnine melez, kahya kadın trakyalı, ayvaz ermeni, aşçı bolulu, kayıkçı türk veya rum, haremağası habeş, bahçıvan arnavut olurdu. müslüman - hristiyan bu unsurlar, bir çatı altında toplanarak imparatorluk içindeki durumu, burada devam ettirirlerdi."

  osmanlı imparatorluğu despot laz baba gibi küfrede küfrede öldü, yine de hala ululanarak. türkiye cumhuriyeti ise o despot babadan çocuk katlini, kronos gibi, çocuklarını sudan sebeplerle tırpanlamayı miras aldı. bu halk çocuk ruhlu, ve kolay kolay büyümüyor, bireyleşmiyor. ama belki de depremdi, hukuksuzluktu, demokratikleşen dünyada mutlakiyetti filan derken sertlikler ve zorlanmalarla büyüyor, babaya ve geleneksel aile sistemine karşın büyümekte. belki büyür.

  ***
  zamanında akşehir'de bir terzi pantolunu ütülerken yakıyor. pantolonun sahibi büyükbabamız işini beğenmediği terziye açmış ağzını yummuş gözünü saydırıyor:

  - itin götü!

  bu sonra terzinin kulağına gidiyor, adamın kanına dokunuyor, kadıya veriyor. gündeme gelen hakaretle ilgili belirsiz süre hapis ya da başka bir ceza. konu komşu atlatması için 'ütün kötü' dedim de, diyorlar. başta gelen akıl verici kadın, karısı. kabul etmiyor, cezasını çekiyor, inatçı. osmanlı imparatorluğu zamanı, kadı zamanı. ölmüşler. şahidi yok artık. bu haliyle dinlediğimizde terzinin beceriksizliğinin de bir karşılığı olması gerekir diye hissediyor insan. öykünün asıl sahibi akşehirliyle bunu 20 yıl önce askerde konuştuyduk.

  [tamar, arapçada "meyve" demek, ama aynı zamanda, ünlü melikesinin adı olduğu için gürcistan'daki en yüce kadın adlarından biri de! onun ne türkçe ne arapça konuştuğu, hele de bütün osmanlı imparatorluğu topraklarında gürcülerin en güzel kızlar olduğu bilinince kuşkuya yer kalmaz.] amin maalouf - le rocher de tanios

  "ceneviz cumhuriyeti'nden farklı olarak osmanoğlu cumhuriyeti'nde, seçim, yalnızca bir aile içinden ve yine yalnızca ailenin erkek bireyleri arasında yapılıyor. ayrılık bu kadar da değil, seçim, seçilmeyenleri ortadan kaldırarak gerçekleştiriliyor." yalçın küçük - fatih sultan mehmet

  (bkz: devlet-i aliyye-i osmaniyye)
  (bkz: osmanlılar/@ibisile), osmanlı/@ibisile
  (bkz: osmanlı ve dünya/@ibisile)
  (bkz: roma islam imparatorluğu)
  (bkz: yeni osmanlı'ya gerileme döneminden başlamak)
  (bkz: pax americana)
  (bkz: filisid)
  (bkz: kardeş katli)
  (bkz: adelfofaji)
  (bkz: redif)
  (bkz: kuş sarayı)
  (bkz: meds yeghern/@ibisile)
  (bkz: mai ve siyah/@ibisile)
 • sadece 22 entry girilmiş olmasıyla şaşırtmış olan konudur. paraleli olan osmanlı devleti konusunda 21 entry olması da şaşırtıcıdır.

  ekleme: 23 + bu entry

  ekleme 2: osmanlılar konusunda 753 entry olması ile anlaşılmış durumdur.
hesabın var mı? giriş yap