şükela:  tümü | bugün soru sor
1227 entry daha
 • kuka tesbihtir.

  kuka tesbih çok sert bir yapıya sahip olması sebebiyle koka ağacından yapılır. kuka tesbihi osmanlı'da kullanılmış iyi bilinen ve kıymetli bir tesbih çeşididir.

  şimdi ne alaka diyeceksiniz, sadede geleyim. koka ağacından üretilen ve kuka tesbihinden çok daha iyi bilinen ve çok daha kıymetli bir ürün daha vardır: kokain

  biri din kitlelerin afyonudur mu demişti?
 • devşirilmiş vatan hainlerinin avrupa yalakalığı uğruna yaptıkları hainlikler,

  ateist şerefsizler o zaman da batılı götü yalamayı çok severmiş ve hep o tarafa çalışmışlar, kurt gibi ulu çınarı içten içe kemirmişler.
 • ılber ortayli ve celal sengor programlarini izleyiniz. youtube'daki konu basligina bakmadan hepsoni izleyiniz. biliyorum gencsiniz, cok uzun size o programlar, maksimum 3 dakikaya alisiksiniz ama izleyiniz. sonra belki ek kitap okumalarla bu konuda fikriniz olur. burada yazan 2 paragraflik seylere inanmayin, benzerlerini yazmayin, komik duruma dusmeyin, zira o durumda dusmez.
 • hoşgörü politikasıdır. fethedilen bölgelerdeki başka milletlerin diline, dinine, benliklerine karışmamak. sen karışmaz asimile etmezsen ilk fırsatta sana ihanet ederler.

  bakınız araplar, sırp, yunan vb

  devşirmelik sistemiyle ne olduğu belli olmayan milletlerde insanları üst düzey görevlere getirmek.

  osmanlı'da sanırım 60-70 sadrazamın sadece 4-5 i türk'tü

  sırf güzel diye yabancı uyruklu kadınlarla evlenmek, gen havuzunu bozmak ve bunun sonucunda ortaya çıkan vasıfsız ve kırma şehzadeler

  hilafetten sonra araplara vb yaranmak. türklere yapılan düşmanlık

  bilim'e teknolojiye sanayiye gerekli önemi vermeme... ya adam uçmaya çalışmış. uçmuş ta... padişah ise bundan korkulur bu caiz değildir diye adamı engellemiş.

  vb vb
 • bizim çöküş sebebimiz, avrupa'nın yükseliş sebebiyle aynıdır.
  (bkz: din)

  şöyle ki avrupa, din'i bir takım çevrenin elinden alarak (tıpkı bizim zamanında yapıp güçlendiğimiz gibi) ilerleyişini başlatmış, biz ise dini bir takım ulemanın oyuncağı (avrupanın zamanında yaptığı gibi) haline getirerek, çöküşümüzü kendi ellerimizle hazır etmişiz.
 • 30 yıl süren din savaşlarından sonra avrupa bu işin bu şekilde yürümeyeceğini anlamış ve bilime ağırlık vermiştir. tam tersine osmanlı'da pozitif bilimler için din dışılık algısı oluşmuş olup devlet şeyhülislamların dudaklarına bakmaya ya da yeniçerilerin oyuncağı olmaya başlamıştır. 2. mahmut gibi bir kaç padişah avrupa'daki gelişmeleri takip etmeye çalışsa da iş işten geçmiştir.
  atatürk'te osmanli'daki bu sorunu görmüş inkılapları bu yüzden oluşturmuş ve devletin bekasının ulemalarda değil matematikte, fende, bilimde olduğunu dikte etmiştir.
 • son 200 içerisinde çöküşe neden olan tüm etkenlerin en başında osmanlı tebaasının toplam nüfusunun 50 milyon kadar olması ve bu nüfusun ancak %20'sinin türk asıllı olması ve buna rağmen kendisinden 2-3 kat nüfusu olan ülkelere savaş ilan etmesidir.

  eğer yeterli nüfus olsaydı ihtiyaçtan doğacak sebeplerden ötürü kişi başına düşen, doktor, mühendis veya diğer tüm yetişmiş insan gücü fazla olacaktı ayrıca ekonomi hareketlenecek, nitelikli üretim çoğalacak hatta sanayi devrimini bile gerçekleştirebilecek yeterli altyapımız oluşacaktı, üretim önündeki en büyük engel olan ulaşım ve liman projeleri ancak sultan abdülaziz zamanında başlamıştı ama imparatorluğun ömrü bu projeleri gerçekleştirmeye yetmedi.
 • çağa ayak uyduramamaktır. tıpkı şimdi olduğu gibi.
 • ''devşirilmiş vatan hainlerinin avrupa yalakalığı uğruna yaptıkları hainlikler,

  ateist şerefsizler o zaman da batılı götü yalamayı çok severmiş ve hep o tarafa çalışmışlar, kurt gibi ulu çınarı içten içe kemirmişler.''

  kim devşirilmiş, misal her savaşta niye dayak yiyoruz diye merak edip avrupa'ya gözlemci gönderip, rapor yazdıran 3. selim mi devşirilmiş? avrupa'daki yöntemleri öğrenip ülkeye getirsin diye öğrenciler gönderen, ülkeyi baştan sona avrupa tipi bir modernleşmeye sokan, eğitimi, askeriyeyi, hukuku, ekonomiyi, bürokrasiyi batılılaştıran 2. mahmud mu hain?
 • osmanlı ortaçağı bitiren bir imparatorluktur. modern çağın başlamasıyla birlikte osmanlı’da bitmiş oldu. bizler onun sözde modern(!) temsilcileriyiz.
  (bkz: osmanlı beyliği)
  (bkz: osmanlı devleti)
  (bkz: osmanlı imparatorluğu)
115 entry daha