1547 entry daha
  • . . . askeri yapılanmasında kurmay sınıfını çok geç oluşturması.
  • dindir efendim.. bilimin karşısına dini koyan her medeniyet çökmeye mahkumdur.. din, ilerlemenin önündeki tek engeldir..
  • ilerici,osmanlı'nın sıçramasını sağlayan hakim bektaşi inancının terkedilip,yavuz sultan selim'in mısır seferinden sonra arabın leş zihniyetinin koskoca ülkeyi ele geçirmesidir.yeniçeri ocağı dahil bütün kurumları yozlaştırmıştır bu düşünce yapısı.

sonra haliyle,üretemediler,savaşlarda kaybettiler,genel ekonomi anlayışı değişti yakalayamadılar,icat yok teknolojiye ayak uyduramadılar,üretim olmayınca borçlanma aldı yürüdü vs.

tanıdık geldi mi?
  • karı kız kovalamak ve çatır çatır miras yemek.
  • aklın önüne dini koyan yobaz ulema ve sarayın yandaş fırsatçı tayfanın kişisel ikballerinden ödün vermeyişleridir.
  • sebebi değil çok sayıda başlıktan oluşan sebepleri diyebiliriz,
  • bize tarihte hep "cı-ci-cu-cü" lar bela oldu.

dincilik ve kürtçülük.
  • yobazlık, eğitim sisteminin bozulması, adam kayırma, torpil, adaletsizlik, rüşvet, bilimsellikten uzaklaşıp dincilik yapmak vs.

tanıdık geliyor bir yerlerden
  • bilimin, gelişmenin ve ilericiliğin kavranamaması. aydınlamanın idrak edilememesi ve fazlasıyla geri kalmışlık.
  • üst üste gelen 2 yetersiz padişah.. mesela sofu bayezid yetersizdi ancak ondan sonra gelen yavuz kısacık hükümdarlığında mucizelere yarattı. bayezid'in verdiği zararı giderdi. peki yavuz'dan sonra ne oldu? yetersizler sıra geçidi. kanuni, açtığı mekanın açıldığı gün batacağı garanti olan görgüsüz zengin çocuğu misali ne yaptığını bilmeden saçma sapan seferler yaptı. devlet töresine sırtını döndü. hürrem gibi ne idüğü belirsiz bir köleyi devlet yönetiminde söz sahibi yaptı. en yetersiz çocuğuna iktidarı bırakıp öldü. sonrasında sarı selim ne yaptı? yedi, içti bir de bolca halvete girdi. saraydan kımıldamadı. dna iyice bozuldu. serdarlık geni iyice çekiniğe döndü. sonrasında devlet dayanabildiği kadar dayandı. ancak devletin başına gelen 2 felaket sonucu en nihayetinde yıkıldı.

2 felaket ne diye soranlar için: birincinin adı 2. abdülhamit, ikincinin adı ittihak ve terakki.
1627 entry daha
hesabın var mı? giriş yap