şükela:  tümü | bugün
 • şansa davet programındaki aileye sorulan ve programda müthiş bir tarih fırtınası estiren soru:
  http://www.youtube.com/watch?v=ej-apvxeefc
  edit: link değiştirildi
 • (bkz: ekşi forum)
 • bu sorunun sorulduğu ailenin yaptığı yorumlar ne kadar cahilceyse videoyu izleyen ve muhtemelen de yükleyen kişinin kahkahaları da o derece iticidir. toplumsal kutuplaşmamızın iki zıt kutbu tek videoda bu şekilde özetlenmiş.
 • adı vahdettin olan hemşerimin "osmanlı devletini kurdu da atatürk" demesine ve laiklerin küçük çaplı bir havale geçirmesine sebep olan soru. güldürmüştür.
 • cevabı evet olan soru. aslında rayt kardeşler yozgatlı idi. atatürk cumhuriyeti kurunca rayt kardeşleri amerika'ya sürgüne yolladı. çünkü rayt kardeşler osmanlı'nın önde gelen müslüman ailelerinden biriydi ve osmanlı'nın kurtulşunu amerikan mandasında görüyorlardı. bu yüzden atatürk onları yolladı. aksi halde osmanlı dimdik ayakta ve şu anda nasa osmanlı'nın olacaktı.
 • bu soruya verilen cevaplara gülen arkadaş, tamam güldük eğlendik de sigarayı bırak artık. iki kahkaha attın hemen öhhö öhhö veremliler gibi ne lan bu. ayrica çeken keko osmanlının uçağı yok zannediyor. o yüzden yarışmacı vardır diyince ahı ahı ahı diye gülüyor. bence bu her şeyden daha komik. ahı ahı ahı bröhhö öhhö amk salağı.
 • türkiye'de insanlarin cok büyük bir kisminin bilgiye nasil ulastigini o kümenin bir elemaninin kendi agzindan ifade ettigi durum:

  "olsa, duyardim"

  siz 1923'ten beri ezbere dayali bir egitim ögretim sistemi uygularsaniz; insanlara "neyin en dogru oldugunu biz biliriz, siz biz ne dersek onu yapin" derseniz, düsünen insanlarin önünü keser, dahasi onlari tehlike olarak görüp en hafifinden memleketinden kacirirsaniz, vs elinizde böyle bir halkla basbasa kalirsiniz.

  soruya muhatap olan karadenizli vatandas öyle hakli ki! pek osmanlisever sözümona entelektüellerin bile osmanli deyince akla gelen elinde kilic küffari kovalayan atlilar! ben bir tane bile osmanlici görmedim ki "ya iste zamaninda dünyanin en ileri silah teknikleri bizdeydi" desin - ki gercekten özellikle 16. yüzyilin ilk yarisinda osmanli imparatorlugunun silahlari teknik olarak avrupa'nin ilerisindeymis - veyahut 19. yüzyilin ikinci yarisinda osmanli'nin güclü donanmasinin nasil 2. abdülhamit tarafindan cürümeye terk edildigini anlatsin. yok, anca ellerinde kiliclariyla at sirtinda akincilar!