şükela:  tümü | bugün
 • bu aralar sıklıkla kafamı kurcalayan soru. üç kıtaya hükmeden, döneminin en güçlü imparatorluğu nasıl olur da amerika kıtasından pay almaya çalışmadı? üstelik amerika'nın keşfi imparatorluğun en güçlü zamanlarına denk gelmesine rağmen osmanlı'nın neden yeni bir dünyadan uzak kalmayı tercih ettiği bir türlü anlamlandıramadığım bir şey. sözü tarihsever sözlükçülere bırakıyorum.
 • (bkz: kadırga)
  (bkz: kalyon)
 • okyanus yolculuklarına dayanacak gemileri yoktu.
  en rasyonel neden bu.
  bunun yanında bir sürü etken olsa da temel mevzu bu.
 • tipik akdeniz imparatorluğu olduğu için.şey gibi bu zamanında fenikeliler cebelitarık'ı geçtiği halde roma buna pek girişmemişti.
 • çok uzak olduğu için. sonra iklim de farklı. saatler falan. jet lag yok gerçi o zamanlar ama yine de tırsıyorlardı. amerika oğlum. arada denizler okyanuslar. acayip acayip insanlar. gitsen ne olacak hem? sıfırdan bir yeri alıp inşa etmek kolay mı? bak yanıbaşında suriye, ırak. öbür tarafta batının ahlaksızlığı. soru aslında neden iskandinavya'ya gitmediler şeklinde olmalıydı hem. ırkımız güzelleşirdi. keşke...
 • 15. ve 16. yüzyıl nesnelliğinde akdeniz, ipek ve baharat yolları gibi ticaret yollarının ellerinde olması ve mısır'ın bereketli ovaları osmanlı'yı açlık gibi bin yılların belası bir tehlikeyle yüzyüze bırakmadı. ayrıca hilafet makamı sömürgecilik üzerine değil islamın teblisine yönelik fetvalar veriyordu. osmanlı sömürgeciliği ve modern anlamıyla emperyalizmin gelişmeyi sağladığını çok sonraları farketti. ancak iş işten geçmişti. avustralya, yeni zelanda, güney amerika gibi bakir topraklar ingiliz, ispanyol ve hollandalıkların elindeydi ve koloniler oluşmaya başlamıştı. ayrıca pozitif bilimin para getirdiği gerçeğini de anlayamadılar. dönemin kraliyetlere bağlı kaşif gemilerinde bilim insanları bulunuyordu ve bu pozitif bilimciler bizzat kraliyet adına görevlendirilmişlerdi. aksi durumda donanımlı gemilerin yapılması zor bir icraat değildi. mesele islamı ideolojinin sebep olduğu akıl tutulmasıdır.
 • cevabı oldukça basit olan soru.

  amerika'nın keşfi ispanyolların ve portekizlilerin hindistan'a yeni ticaret yolları bulma çabası sırasında gerçekleşmiştir. peki 1400'lerin sonu ve 1500'lerin başında hindistan'a giden ticaret yolları kimin tekelindeydi? osmanlı. kısacası osmanlı'nın böyle bir keşfe ihtiyacı yoktu. coğrafi keşiflerden en zararlı çıkanlardan biri bu tekelini kaybetmesi yüzünden osmanlı olmuştur.

  diyelim ki ihtiyacı vardı, yine de amerika'ya gidemezdi. bunun da iki sebebi var:
  1. atlantik okyanusu'na kıyısı olmaması.
  2. okyanus aşırı sefere dayanabilecek gemilere sahip olmaması.
 • üç kıta yetmiş demek dördüncüye gerek duymamışlar.
  şaka maka bir yana adamların gemileri hint okyanusuna bile dayanamıyor, portekizliler sudan topluyor bizimkileri. o gemilerle atlantik'i aşıp nasıl gitsinler taa amerikalara.
 • nedenini bilmem ama amerika kıtasının verilmiş sadakası varmış. osmanlı oraya gitmiş olsaydı tüm kıta hala götü toparlamaya çalışıyor olurdu. osmanlı'nın elinin değdiği her yer gibi.