şükela:  tümü | bugün
  • edit: ben burda hiç bir şeklide milliyetciliğe bulaşmadan tarafsız bir şeklide okuduğum kaynaklardan yazıyorum. okuduğum kaynaklar doğrudur yabancıdır. ama bir tarih en iyi yabancı tarafsız kaynaklardan öğrenilir. misal malazzgirt savaşında bizans'ın 250,000 türk'lerin 40,000 olduğunu yazan ermeni bir tarihcidir. hatta sayıyı daha fazla verir.
    tarafsızlığı gectim vakit. evet osmanlıyı sevemediğim doğrudur. bana ilkel bir kültür izlenimi vermektedir. hiç bir milli tarafı yoktur. sanki türk ve türkiyeli kültürü ile yakından uzaktan alakası yok gibidir. berbat bir tarzı vardır. kıyafetler, saraylar, yemeler içmeleri bana itici gelmektedir. yıllar önce topkapı sarayına gitmiştim. bana cok itici gelmişti. (birde bilen bilir saray cok pis kokar)
    ama burada tarihte tarafsız bir tutum almaktayım.

malasef öyledir.

her şekilde abartılan osmanlının en abartılan yapısıdır. tarihe baktığımızda asla büyük zaferleri yoktur. osmanlı denilince akla mohac, sırpsındığı,kosava gelir. bunları türkiye halkına haclı savaşları diye yutururlar alakası yoktur. mohac'ta 150,000 kişilik osmanlı ordusunun karşısında sadece 30,000 macar vardır misal. (3 saat'de filan yenilmeleride yoktur günlerce direnmişlerdir ve osmanlıya baya kayıp verdirmişlerdir)
    kosava'da misal 80,000 kişilik osmanlı ordusunun karşısında 10,000 kişilik sırp zar zor vardır. istanbul'un fethine hiç girmiyorum bile. 200,000 kişilik osmanlı ordusunun karşısında sadece 1,200 bizanslı anca vardır. 1,200 adam 200000 osmanlıya karşı 53 gün direnmiştir. bu zafermidir yani. nesi fetihdir. (zaten cağ mağ değişmesi yoktur. türkiyelilerden başka kimse çağ değişti demez)

osmanlı kendinden kat ve kat zayıf balkan devletleri ile güç bela mücadelle etmiş bir devleti. bazende o zayıf devletler karşısında bile yenilirdi. misal iskender bey komutansında 15,000 arnavut. 200,000 osmanlıyı imha etmiştir.

malta'da 200,000 kişilik osmanlı ordusunun sadece 300 malta şövelyesine yenilemesi dünyada eşi benzeri olmayan bir basiretsizliktir.

köklü ırk olan almanların karşısında osmanlı bocalamıştır. avusturya osmanlının 10'da bir kadardır. 150 yıllık mücadellede osmanlı bu sayıca az olan devleti ele geciremediği gibi kayıplar vermiştir. en sonunda bu mücadelleyi kaybetmiştir. avusturya söke söke osmanlıdan macaristanı almıştır. bıraksalardı adamlar istanbul'u alacaklardı.
    18. ve 1.9 yüzyılarda ruslar her gün bu sürüyü dövüp istanbul önüne iniyordu. osmanlıyı gelip ingilizler kurtarıyordu. osmanlı 17. yüzyıldan beri ordusu sayesinde değil ingiliz serumu ile hayatta idi..

osmanlı ordusu tamamen türkiye halkına şişirmece olarak servis edilir. osmanlı ordusu afrika'da aşiretlere bile yenilmiş bir ordudur. yenmende osmanlıyı çöle gömen siktir boktan bir aşirettir. dünyanın en beceriksiz ordusudur. tamamen sürüdür. unutmayalım 5 arslan 5000 koyuna bedeldir.
  • her ülkede -afrika da dahil- fall of constantinople diye bir şey olduğunu bilmeyen ve türk ulusunu türkiyeliler diye aşağılamaya çalışan kompleksli bir ne idüğü belirsizin sıçtığı tespittir.

(bkz: kosova)
  • sultan süleyman'la şarlken'i mukayese edip osmanlı'nın bocaladığı sonucunu çıkaran adamın muhakeme edeceği hiçbir işe güvenilmeyeceğini gözler önüne seren tespittir.
  • bir girdide birkaç hata yapılınca düzeltilebiliyor fakat orta uzunluktaki bir girdiye üç-beş doğru bilgi ile beraber 353543643534543 tane bilgi hatası sığdırılınca düzeltmek mümkün olmuyor ki bu yaygın bir dezenformasyon taktiğidir.
  • kale almayı çocuk oyuncağı sanan, her entrysinde türkiyeli yazarak türkleri aşağılayan yazar sıçmığı başlık. 5.000.000 kişi bile olsan bir kaleyi alman her daim zordur. çünkü dıştan gelen sensin, onlar değil. kale komple devasa duvarlarla çevrilmiş, uçak yok tank yok helikopter yok. mesela viyana kuşatmasındaki o devasa kale buna en güzel örnektir. akka kalesi, korfu, rodos adası da buna örnektir. ama bak bir şey diyeceğim, kanije müdafaası da buna süper örnektir. niğbolu, sırpsındığı, haçova bunları da araştırırsın da görürsün zafer nasıl kazanılıyor. bir de istanbul'un fetihine karşı bir nefretin var bunu artık anladık. peki o zaman şunları şuraya yine bırakalım:

https://www.dystopianpolitical.com/…d-city-of-acre/
    https://www.dystopianpolitical.com/…tiny-of-europe/
    https://www.dystopianpolitical.com/…ul-before-1453/

edit: düzeltme/ekleme.
  • başarısız troll denemesi.
    üşenmemiş uzun uzun yazmış bir de.
    hem işsiz hem beyinsiz.
  • verdiği rakamların hepsi götten uydurma olan troll sıçmığı.
  • başlığı açan mal kim diye bakayım dedim hakkında ki ilk entry sonrası gerek kanaat getirdim (#80000594)

ordu’nun anlamını bilmeyen mal beyanı.
  • europa universalis oynamamış insan saçmalaması.
  • tam niyetlendim ama türkiyeliden sonra okumayı bıraktım.