şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bilinen bi' gerçektir. hepsi çatır çatır özellikle de şarab içmiştir. abdulhamid rom severmiş mesela. şeker kamışının küspesinden özel damitma rom getirtirmiş. bi kola eksikmiş.
 • saat 22.00'den sonra içerlerse kendileri açısından herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğini düşündüğüm durum.
 • kemalist yalanlar diye zırlayan ibişler çıkacaktır ortaya tabii.

  abdulhamid'in torunu (ecdadın) kendisi söylüyor dedem rom içerdi diye lavuk. http://www.youtube.com/watch?v=4yevefbb9ee
 • doğruluğu kısmen kabul edilebilecek olaydır. osmanlı'ya çok büyük, hudutsuz bir sevgi ve saygımın, hatta hayranlığımın olması, beni gerçekleri söylemekten alıkoyamaz. evet içen padişahlar vardı. örneğin ıı.selim. adam bu yüzden öldü. pat diye bıraktığı için. örneğin abdülmecid. örneğin v. murad. bunlar bilinen gerçekler.

  ama öyle götü sandalyeye yapıştırıp, elde klavye, diğer el taşakları kaşırken hepsi çatır çatır içerlerdi dedin mi, bir dur diyen çıkar adama. abdülhamid'in içki içtiği yalanı, tarihin en kuru iftiralarından birisidir. rom severmiş. masa arkadaşı mıydın amk ? adamlar 650 yıl ayaktaydılar, elbette hataları olacaktır. sen 6,5 ay yaşa hatasız göreyim.

  bir de şu var, içki içmekle övünen, içki içmenin özgürlük olduğunu savunan koca koca herifler, osmanlı padişahlarını kötülemek için içki içiyorlardı palavrasını sıkmıyorlar mı, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diyorum keh keh gülerekten.
 • sari selim`in sirf sarabi guzel diye kibrisi fethetmesi de ne kadar ileriye gidebileceklerinin kanitidir ama buyuk ihtimal tek sebebi degildir.
 • hayatin gercedigir. örnekleri de coktur. misal sari selim kafasi kiyakken hamamda ayagi kayip düsmesi ve basini vurmasi sonucu ölmüstür.
 • (bkz: mey i nab)
 • çok normal bir olaydır.sonuçta hiçbiri peygamber değil. onlarda normal her insanda olduğu gibi bir takım hazlara sahiptirler. nasıl bir sürü cariyeleri varsa dünyevi zevkleri ve soyunun devamını sağlamak için.buda bir zevktir.sonuçta o padişahlar ülke yönetiyor sinir,stres, bazen korku, endişe,yorgunluk onlarında rahatlamaya ihtiyacı olduğu için alkol kullanmaları kadar normal bir olay yoktur. ha genelleme yapmak istemem aralarında dinine bağlı haram diye içmemiş olanlarda vardır ama içenlerede yukarda saydığım sebeblerden dolayı normal karşılanması gerektir.
 • tanzimat öncesi-klasik dönem osmanlı devleti için:
  1 - mevzubahis padişahların alkol kullanma hadiselerinin ya topkapı sarayının harem dairesinde yahud sadabad köşkü gibi mesire köşklerinde meydana geldiği ifade edilir ki;
  1a - harem dairesiyle ilgili ilk net bilgiler(mekan betimlemesi, hayatın nasıl devam ettiği gibi) 1917 yılında son vaka-nüvis abdurrahman şeref bey tarafından kaleme alınan çalışmada verilmektedir. bunun öncesinde hareme girip de gözlem yapan, yazıya aktarabilen bir kimse yoktur. bu sebepten dolayı harem ile alakalı yazılanlar hep hayali, afaki, ibtidai karakterde kalmıştır. abdurrahman şeref bey boşaltılıp kullanımı sona ermiş olan harem dairesine girmiş, gözlemlerini yazıya dökmüştür. harem dairesi kullanımda iken ise buraya girme hakkı bulunanlar padişah, ailesi, cariyeler, harem ağaları ve padişahın nedimlerinden ibarettir. padişahın ailesinden, harem ağasından, cariyesinden ya da nedimlerinden olup da şu padişah içki içerdi diye ortaya çıkan / neşir faaliyetinde bulunan bir kimse yoktur.
  1b - mesire köşklerinde alkol alınması hadisesi de yine köşkün harem dairesiyle sınırlı kalacak ve buraya girebilecek kişiler listesi yine padişah, ailesi, cariyeler, harem ağaları ve padişahın nedimleriyle sınırlı kalacaktır.
  şu durumda osmanlı devleti'nde padişahlar içki içerdi diyip de tam anlamıyla tatmin edici tarihi bir belge, delil sunmak mümkün değildir.
  peki bu kadar içki içme iddiası nereden gelmektedir? modern dönemde uydurulmuş hikayelerden mi bahsetmekteyiz?
  hayır
  osmanlı devleti'ne gelen avrupalıların osmanlı coğrafyasını anlattığı seyahatnameleri okursanız bunların neredeyse hepsinde ''türkler ne yer?'' ''türkler ne içer?'' gibi başlıklar görürsünüz. meraklı avrupalı mistik doğuya gidip de burada harem gibi içine girme imkanı bulunmayan kapalı bir kutuyla karşılaşınca merakını gidermek için aramış, taramış bilgiye ulaşmak için gereken herşeyi yapmıştır ancak nafile.
  bahsettiğimiz klasik dönemde gerek batı gerek doğuda yazarlar, yazdıkları eserler için hükümdarlar huzuruna çıkıp onlardan ihsan(para) beklerlerdi. geçim kaynaklarını bu ihsanlar oluştururdu. e siz bir osmanlı seyahati diye kitap yazıp da padişahın özel yaşamı hakkında bilgi veremiyorsanız bu o dönemde eserin çekiciliğini(dolayısıyla ihsan miktarını da) azaltan bir husus olarak görülürdü. bundan kaçınmak isteyen yazarlar da harem kavramının içini kendi hayal dünyaları doğrultusunda doldurmakta bir zarar görmezlerdi. sonuç olarak da 2. selim alkol komasından öldü, 4. murat ifrat derecesinde içkiye bağımlıydı gibi argümanlar ortaya çıktı.