• alemdar mustafa paşa 3.selim’i kurtarmaya gelir, saraya yaklaşır. gericiler selim’i odaya tıkmışlardır ve mustafa tahta geçmiştir. alemdar paşa’nın saraya yürüdüğünü öğrenen yeniçeriler 3.selim’i katlederler. bir rakip daha vardır o da şehzade mahmud. mahmud’u öldürmek için yeniçeriler mahmud’un peşinden koşar mahmud kaçar. son anda yakalanacakken cariyelerinden biri askerlerin üzerine kül fırlatır ve mahmud son anda topkapı sarayının damına çıkar ve ordan kaçmaya başlar. kuşaklarla yapılan merdiven sayesinde alemdar mustafa paşa’nın yanına ulaşır ve başa geçer. hayatını kurtaran cariyeye ise çamlıcada köşk verir. rusçuk ayanı alemdar mustafa paşa’yı ise sadrazamı yapar.

ne zaman vapurla geçerken topkapı sarayını izlesem aklıma bu hikaye geliyor. ulan bu adam bunun çatılarında nasıl koştu kaçtı filan diye.

ki en sevdiğim padişahtır 2.mahmud. ilk öğretimi zorunlu hale getirmiştir, yeniçeriyi kapatıp modern bir ordu kurmuştur, ilk portresini çizdiren padişahtır, sarığı kaldırıp yerine fesi getirmiştir ki bu sebepten dolayı gavur denmiştir, hayat çok garip o gün fesi getirene gavur diyenlerin artıkları bugün fesi kaldırana da gavur diyorlar, avrupa’ya çok sayıda öğrenci göndermiştir filan neyse çok uzattım evet, çılgın olan kısım damdan kaçmasıydı işte.

edit : ilk portesini çizdiren padişah fatih sultan mehmed’dir. mahmud ise portresini devlet dairelerine astıran padişahtır. uyarı için teşekkürler.
  • 3.mehmet'in tek gecede en büyüğü 13 yaşında olan 19 kardeşini katletmesi,rezil herif seni.
  • ikinci mehmet'in gemileri karadan yürütmesi ve yavuz sultan selim'in çölü yürüyerek geçmesi.

biraz üzücü ama sultan süleyman'ın piri reis'i idam ettirmesi.
  • 3. muratın maymunları idam ettirmesi
    (bkz: osmanlıda maymun idamları)
  • 3.murat'ın 130 tane çocuğu vardır..
    5.murat masondur..
    saygılar..
  • çok acıdır ki; kanuni sultan süleyman kendi ihtirası, saltanatı uğruna öz oğlu şehzade mustafa yi öldürtmüştür.

bu durum çılgınlıktan da öte bir şeydir. insanın aklının alamayacağı bir vahşettir. hangi baba öz oğlunun ölüm emrini gözünü kırpmadan verebilir ki. çok basit: kanuni sultan süleyman...
  • yeniçeri isyanları zamanında 4. murat tebdil-i kıyafet gezermiş, suç işleyen yeniçerileri tesbit eder ve sonradan cezalandırırmış.
    bir keresinde yeniçerilerden birisi kadınlara nasıl tecavüz ettiğini anlatırken 4. murat da orada dinleyenlerin arasındaymış(şansa bak). saraya dönüp asker alıp yeniçerinin yanına geri dönmüş. hemen orada tecavüzcü yeniçeriyi yakalatıp binlerce yeniçerinin önünde çırılçıplak soydurup yeniçeri ocağının tavanındaki avizelerden birine taşaklarından ve çükünden astırmış, hiçbir yeniçeri onu oradan indirmeye cesaret edememiş, asılan yeniçeri orada uzun süre asılı kalıp açlıktan ve susuzluktan ölmüş. cesedin günlerce asılı kalıyor ve kimsenin oradan indirmeye götü yemiyor, sonra ceset çürüyor ve kendi kendine aşağı düşüyor.

tarih son sınıf öğrencisinden dinledim, yalansa günahı onun boynuna.
  • fatih sultan mehmedin babasına atar yapması.

sen padişahsan geç otur tahtına.
    yok eğer ben padişahsam emrediyorum geç otur tahta.
  • (bkz: dördüncü mehmet)

bir av sırasında 20 saat at üstünde kaldığı söylenir. ne kadar doğru bilemiyorum ama doğruysa taşakları patatese dönmüştür. belki de bu avdan sonra çocuğu da olmamıştır :d
hesabın var mı? giriş yap