şükela:  tümü | bugün
  • osmanlı padişahlarının günümüz şartlarıyla fakir, en iyi şartlarda orta gelirli olmasıdır:

- telefon yok
    - bilgisayar yok
    - elektrik yok
    - buzdolabı yok
    - musluk yok
    - internet yok
    - doğalgaz yok
    - fırın yok
    - çaymatik yok
    - uzatma kablosu yok

zenginlere ait helikopter, uçak gibi konulara hiç değinmiyorum...

yani günümüzde sıradan orta gelirli bir insanın sahip olduklarına bile sahip olmayan bir kişiydi padişah.

başını sokacak, belki de iyi ısınmayan bir barınağı vardı, üç öğün yiyebiliyordu (ama gece midesi kazınınca mutfağa gidip sandviç hazırlayamıyordu.) bir de çok kadına sahip olabiliyordu o kadar.
  • katılmadığım iddia.

--- spoiler ---

-sen telefonu ne için kullanıyorsun? hatun düşürmek için.

-bilgisayarı neden kullanıyorsun? karı kızla yazışmak için. adamların yüzlerce cariyesi var mk. hem de her milletten. 365 gün boyunca her gece farklı hatunlar birlikte olabiliyor adam.

-buzdolabını ne için kullanıyorsun? yiyecekleri soğutmak için. adamlar yazın dağa kar toplamaya uşak gönderiyorlar.

-musluk yokmuş.. padişah, kendisine su dökmesi için maaşlı adam istihdam ediyor. ibrikçibaşı... musluk da neymiş?

-doğalgaz yokmuş. sanki olsa padişah yemek yapacak mk. yemeği bolulu aşçılar yapıyor..
    --- spoiler ---
  • uzatma kablosu konusu üzdü.
  • açlıktan ölenleri bile var, fakirlik ne ki. allah kimseyi cinsel açlıkla imtihan etmesin. sonra böyle başlıklara maruz kalıyoruz.
  • ben insanların nesneler için zengin kurduğunu düşünmüyorum. bence zengin olma istediği özgürlük içindir. özgürlük de (bkz: jean jack rousseau)'nun dediği gibi istediğin her şeyi yapabilmek değil, istemediğin hiçbir şeyi yapmak zorunda olmamaktır. o kadar teknolojik ürüne sahip olup da istemediği şeyler yapmak zorunda olan milyonlar hatta milyarlar var günümüzde.. padişahların böyle bir derdi olduğunu sanmıyorum..
  • telefon ne lan; adamlarin cogu patates, domates bile yememis hayatlarinda.

(bkz: bakin bu bir dramdir)
  • sarayda oturan herkes kendine fakir diyor zaten.

(bkz: bu fakir)
  • padisah boyleyse halkin durumunu dusunmek lazim