şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 600 yıllık 34 kuşak osmanlı hanedanlığında osman gazi ve oğlu orhan gazi hariç hiçbir padişahın türk anne ve türk babadan meydana gelmemesidir. konu başlığından bu istisna karakter kısıtlamasından dolayı belirtilmemiştir fakat osman ve orhan gaziyi çıkardığımızda geriye kalan tüm padişahlarda türklük oranı yarıdan yarıya azalarak 0'a inmiştir.

  buradan tüm padişahların annelerinin müslüman olmadan önceki isimlerine bakabilirsiniz

  düşününkü 1. murat genetik olarak yarı türkse, onun oğlu bayezid 1/4 türk, onun oğlu 1. mehmed 1/8 türk, 2. murat 1/16 türk, fatih sultan mehmet de 1/32 türk oluyor. buradan geometrik seriyi devam ettirdiğinizde sultan vahdettinin 17 milyarda 1 türklük taşıdığını görmekteyiz. yani genetik olarak osmanlı hanedanlığını yöneten insanların anadolu halkıyla hiçbir bağı bulunmamaktadır.
 • soyunu ve türklüğü osmanlı'ya dayandırmaya çalışanların hazin sonu.

  türk adı bir millete verilen addır. etnisite'den bahsetmiyorum. soyunu osmanlı'ya dayandırmaya çalışanın, osmanlı'dan önceki mevcudiyeti tartışılır. ayrıca türklük sanıldığı gibi 800 yıl öncesine değil milattan önce 5bin yıl öncesine kadar gitmektedir.

  osmanlı da bu millet içerisinde, osmanoğulları adında bir aileye verilen addır. olaya buradan baktıktan sonra, geriye kalan şeyleri tartışmak yersizdir. osmanlı türk'tür. ama türkler osmanlı değildir.

  günümüzde yapılan osmanlıcılık "hayatta en hakiki mürşitin ilim" olduğunu bilmeyen kişilerden kaynaklanmaktadır.
 • yanlış bir onermedir. bu tartışma cok uzun suredir solcu olmayan solcular tarafından ortaya zaten atılıyor. osmanlıyı cok sevmemekle birlikte osmanlı devletinin bal gibi de turk devleti oldugunu soylemek gerekir. yonetimde ve yurutmede profesyonellesmis ilk turk devletidir bile diyebiliriz. onu gectim ülkemizde gen testi yapılırsa saf turk yuzdesi 10'u geçmez. bu olay fransa'da da boyle. kırgısiztan'da da boyle. saflık arayıp bok atmak bilimsel bir yaklasım tarzı değildir. bitirirken (bkz: cengiz han)dan ornek verelim. annesi turk sayılabilecek bir halka mensuptu şimdi kalkıp cengız turk müdür diyeceğiz.
 • genetik biliminden zerre kadar anlamayan bir sığırın iddiası. vahdettin’in %100 türk olma ihtimali bile var mesele ırkçılıksa eğer, ama sen bunu bu cahil sığırlara anlatamazsın.

  gerizekalı kalıtsal materyali sıvı-sıvı karışımı gibi homojen karışabilen bir şey sanıyor sanırım. yoksa bu aptallığın mantıklı bir açıklaması yok.
 • türklük neydi, türklük emekti.
 • vahdettin'in %100 türk olma ihtimalinin olduğunu dile getirenleri gösteren başlık olmuştur. padişahlar hermafrodit olarak kendileriyle çiftleşselerdi ya da dna'daki tüm aktif bölgeler tüm yabancı hatunların aynı bölgelerine göre baskın olsaydı, alt nesillerin tamamında da crossing-over olmadan kromozom eşleşmesi olsaydı evet dediğiniz doğru olurdu. bunun olabileceğine inanıyorsanız bi s*ktirin gidin.

  birisi de demiş ki kültürümüzde babababababa oluyor, konunun neresinde kültürel bakış açısı tartışıldı?

  entry'i düzgün okuyanlar son cümlede "osmanlı hanedanının (devletin, imparatorluğun, türk kültürünün falan değil), anadolu insanının genetiğinden çok farklı bir genetiğe sahip olduğunu" derken ne demek istediğimi anlamışlardır.

  bu entry'de ne türklüğü küçümsedim, ne de övdüm. ırkçılık yaptığımı öne sürenler de okuduğunu anlamayı öğrensin önce.
 • krossing over'ın da meze edildiği aptal sığır iddiası. genetik materyal homojen azalarak giden bir şey değildir, konunun da krossing over ile alakası yok.

  her insanda iki takım kromozom bulunur;

  türk - türk
  türk - rus

  hatta ve hatta; türk - (%10 rus+%90 türk) gibi.

  --------------------------------------------------------------------

  bu kromozom çiflerinden birisi çocuğa geçer:

  baba türk-türk anne rus-türk birliktelikte;

  çcouk ya tam türk kromozomları taşır, ya melez olur.

  --------------------------------------------------------------------

  türk-türk baba, rus-rus anneden

  türk-rus çocuk meydana gelir, bu çocuk türk-türk birisiyle evlendiğinde;

  çocuğu türk-türk veya türk-rus olabilir. buradan doğacak çocukların yapacağı evlilikler de aynı kurala göre devam eder.
  ---------------------------------------------------------------------

  yani aradan asırlar ve nesiller de geçse; temel mendel genetiğine göre hesaplandığında;

  insan ya %100 türk, ya %50 türk olur. %25, 1/8, 1/32 türk olmak gibi bir saçmalık nesiller de geçse matematik gereği saçmalıktır.

  ---------------------------------------------------------------------
  gelelim krossing-over'a:

  krossing over iki kromozomun birer kolu arasında gerçekleşen bir değişimdir. yalnızca siz hali hazırda %50-%50 melezseniz; sperm ya da yumurtalarınızdan bazılarının %10 rus-%90 türk gibi oransal değişimine sebep olur. fakat geri kalan kromatidleriniz ya %100 türk, ya %100 rus olarak kalır. hangi spermin yumurtayı dölleyeceğine bağlı olarak da;

  senden sonraki 20 nesil boyunca bile rus-rus hatunlarla evlenilse de;

  türk-türk kromozoma sahip olabilirsin.

  bu genetiğin mucizesidir ve halen insanoğlunun belli karakteristik özellikleri ve çeşitliliği sürdürmesinin sebebidir.

  yok bu sığır arkadaşın dediği gibi kalıtsal materyal homojen dağılıyor olsaydı zaten şu anda boy-tip-göz rengi-saç rengi-kas kütlesi gibi bütün karakteristikleri birebir aynı kopyalar olmuştuk hepimiz. aynen klonlar gibi.

  bu sığırlar salaklıklarında diretmeseler biz de itlerin götlerini bunlarla doldurmak zorunda kalmayacağız.