şükela:  tümü | bugün
 • bunun bir nedenide şudur; eğer padişah bir türk kadınıyla evlenirse onun geldiği sülaleye şehre tebaa'ya bi ayrıcalık kazandırmış olacaktı. ve dahası o sülaleden devam ederse padişahın soyu, gelecek padişahın aklı çelinebilir ve adil olmayabilir kaygısı vardı.
  bir diğer nedeni ise yabancı kadınları, yabancı devlet adamların kızlarını vs. himayelerine alarak o ülkelerle ilişkiler sağlamlaştırılmayı düşünmüşlerdir. bazı kereler ise yabancı devlet adamları padişahla aralarını iyi tutmak için kendi kızlarını veya akrabalarını padişaha sunmuşlardır

  edit. evet bi önceki yazar benden önce davranmış
 • müslümandan köle olmayacağı içinmiş, muhammed'in kölesi falan hep yahudiydi dimi amına koyim.
 • cariye olabilmesi için yabancı ve savaştan sonra kaçırılması gerekiyordur yoksa nikahla olur o.
 • bu çarpık düzeni genç osman'ın değiştirmek istediği rivayet edilir, heyhat ömrü yetmemiştir. belki genç osman'ın kafasındaki devrimler hayata geçirilebilseydi herşey farklı olurdu.

  osmanlı'da kadının yeri, osmanlı'da eğitimin ve bilimin yeridir ki osmanlı'yı adım adım çöküşe götürmüştür, tabi böyle köklü bir devletin yıkılışı, 300 seneye yayılmıştır.
 • turk kizlarinin bir skime yaramadigini onlarda anlamislar fakat biz aciz turk erkeklerinden farkli olarak onlarin istedikleri kadinlari istedikleri yerden getirtme gibi secenekleri vardi. biz ise kumesteki tavuklarin pesindeyiz.
 • olaya pembe dizi izleyici gozuyle bakan insanlara garip gelebilir. eger bir padisah bir turkle, yani soyu belli olan bir kizla nikahlanirsa, o kizin babasi da, ailesi de dogan sehzadeler uzerinden osmanliya karisir. her turlu karisir. soz gecirmek ne yahu?? ortada kan bagi var. sehzadenin kafayi karistirdin mi hoop taht elinde. olmayan seyler degil yani.

  kaldi ki neyin itirazindasiniz, hangi kismi anlamadiniz? turk olsa nolur yabanci olsa nolur. sanki osmanli turk devleti. en baslarda evet ama imparatorluklarin milliyeti mi olur? o zamanlarda, hayir ve asla. eger olsaydi bu kadar dayanamazdi o koskoca osmanli merak etmeyin.

  benim bildigim bir sey var ama dogrulugundan emin degilim. ankara savasi'nda timur beye (bir cocuk sevdim timur) yenilince yildirim, yildirimin nikahli turk esini de alip goturmus timur. yildirimi koymus bir kafese. askerler de kadina tecavuz etmis. bu goruntulere dayanamayan yildirimin kafasini vura vura oldugu soylenir. iste o olaylardan sonra da saraya turk es girmemis. bana boyle anlattilar.
 • türk tarihinde her daim var olan durumdur.

  hatta bu yabancı cariye merakı sadece islamdan sonra da değil ki. türk kadının çekisi bu.

  orta asyadayken çinli prenseslerle uğraşıyorduk. anadoluya geldik şimdi slavlar.
 • türk erkeklerinin sarışın avrupalı hatun merakı olarak sürmekte olan ata sporumuz.
 • torunlarına da geçmiş olan meraktır.. rahat uyusunlar..
 • kezbanlarla uğraşmak istememelerinden kaynaklanır.