1. kesinlikle türk kızlarının tribiyle uğraşmak istememelerinden kaynaklanmaktadır. kesinlikle dediysem bana göre yani.* yoksa neden birçok padişahın annesi yabancı kökenli olsun ki? haremde doğru düzgün türk cariye yok, olsa da ya çocuk doğurmamış, ya da kendisiyle evlenilmemiş. türk sandığım cariyelerin çoğunun kökeninin başka milletlere dayandığını görünce koskoca kanunilerin, yavuzların, fatihlerin bi bildiği olduğuna kanaat getirdim.

bi kere cariye türk kızı olsa bu kadar sefer yapılıp da o kadar toprak biraz zor alınırdı. seni istanbul'un dışına adım attırmaz valla, hadi attın diyelim, 15 günde bi mektup yazmasan geldiğinde suratına bakmaz padişahın. hiç kim olduğun umrunda değil, sürüm sürüm süründürür.

(padişah bir yandan gideceği seferde yapacağı hamleleri düşünürken bir yandan da ayna karşısında entarisinin düğmelerini iliklemektedir. içeri halis türk kızı cariye girer.)

+ gene mi sefer ya? sen de sarayda durmaz oldun.
    - çıkmam lazım, yoksa onlar bize saldıracaklar. hem iş için olmasa gitmem biliyorsun.
    + bıktım ya, hep iş iş iş.
    - gözünün yağını yiyeyim başlama yine. söz 2 aya dönerim.
    + nereye bu sefer?
    - rusya, kırım... şöyle bi dolanıp gelelim diyorum.
    + niye rusya? ha? söyle bakalım niye? gene o karılarda gözün değil mi?! (elini yumruk yaparak padişahın omzuna vurur.)
    - hasbinallah... yahu ne alakası var, sefere gidiyoruz, ne karısı ne kızı.
    + bilirim ben seni bilirim. kim geliyo çabuk söyle senle birlikte?
    - ahmet paşa, davut paşa, bayram paşa... bizim tayfa işte.
    + iyi bakalım. gözüm üstünde bak 15 günde bi mektup yollamazsan geldiğinde olacaklara karışmam!
    - la havle...

z.ö. edit: el birliğiyle zamanın ötesine yollandım, zaten mesajına 10 dk içinde cevap atmadı diye sevgilisine trip atan da benim zaten, evet.
  2. müslümandan köle olamayacağı içindir. zira cariye köledir, sayısız cariyen olur. ama türk'ten yada başka bir müslüman halktan en fazla 4 adet nikahlı karın olur. bir de padişahın soyu belli olan biriyle evlenmek istememesinden olabilir. karının sülalesi bilinen bir sülaleyse şehzadeni etkilerler, ileride hukuken olmasa da fiilen tahta ortak olurlar falan. sonra al başına belayı. devşirme sistemi denilen olayın temel amacı da bunu önlemek değil miydi zaten?
  3. bunun bir nedenide şudur; eğer padişah bir türk kadınıyla evlenirse onun geldiği sülaleye şehre tebaa'ya bi ayrıcalık kazandırmış olacaktı. ve dahası o sülaleden devam ederse padişahın soyu, gelecek padişahın aklı çelinebilir ve adil olmayabilir kaygısı vardı.
    bir diğer nedeni ise yabancı kadınları, yabancı devlet adamların kızlarını vs. himayelerine alarak o ülkelerle ilişkiler sağlamlaştırılmayı düşünmüşlerdir. bazı kereler ise yabancı devlet adamları padişahla aralarını iyi tutmak için kendi kızlarını veya akrabalarını padişaha sunmuşlardır

edit. evet bi önceki yazar benden önce davranmış
  4. müslümandan köle olmayacağı içinmiş, muhammed'in kölesi falan hep yahudiydi dimi amına koyim.
  5. cariye olabilmesi için yabancı ve savaştan sonra kaçırılması gerekiyordur yoksa nikahla olur o.
  6. bu çarpık düzeni genç osman'ın değiştirmek istediği rivayet edilir, heyhat ömrü yetmemiştir. belki genç osman'ın kafasındaki devrimler hayata geçirilebilseydi herşey farklı olurdu.

osmanlı'da kadının yeri, osmanlı'da eğitimin ve bilimin yeridir ki osmanlı'yı adım adım çöküşe götürmüştür, tabi böyle köklü bir devletin yıkılışı, 300 seneye yayılmıştır.
  7. osmanlı padişahlarının ağzının tadını bildiğini gösterir. helal olsun. rus kızı, ukrayna kızı ithal etmiş adamlar. ancak halkı hor görmüşler ki bizi de bu hizmetten yararlandırmamışlar. 500 yıl öncesinden rus kızları anadolu'ya getirilse şimdi kızlarımız bir melekten farksız olurdu.
  8. turk kizlarinin bir skime yaramadigini onlarda anlamislar fakat biz aciz turk erkeklerinden farkli olarak onlarin istedikleri kadinlari istedikleri yerden getirtme gibi secenekleri vardi. biz ise kumesteki tavuklarin pesindeyiz.

osmanlı padişahlarının yabancı cariye merakı hakkında bilgi verin