şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 19 mayısta vizyona girecek olan türk-amerikan ilk hollywood filmidir. kadrosunda ben kingsley, josh hartnett, michiel huisman, hera hilmar, haluk bilginer ve selçuk yöntem'in olduğu izlenesi filmdir.

(bkz: the ottoman lieutenant)
  • beğenmediğim film.

--- spoiler ---

sonunda bildigin ermeni soykırımına değinmiş. osmanlı subayı 1 grup köylüyü kurtarmış. digerleri soykırıma uğramış deniyor. belki uzun bi belgesel olacak kadar ayrıntılı islenebilecek bi zaman diliminde cok da birsey anlatılmamış.
    --- spoiler ---

guzel kısımlarını da baska suserler yazar.

olmamış.

edit: ayrıca filmi türk filmi sanıp 2-3 yabancı okuyuncuyu da katmışlar gibi düşünmeyin. selçuk yöntem, haluk bilgiler toplamda 5 dk gözükmüyorlar filmde. yabancı bir film 1-2 turk oyuncu davet edilmiş gibi bakabilirsiniz
  • beklentilere girip de "oovvv hollywood" yapımı film demeyiverin. sığ bir senaryo olmuş. en ayar olduğum nokta da, bir türkü oynayan oyuncuların ingilizce konuşup, arada sırada türkçe cümleler savurması. ama aksan amerikan aksanı. bâri onları ayarlasaydınız da yayan kalmayaydık.

mesaja gelince: amerikalılar her zaman olduğu gibi van'da da bir hastane altında misyonerlik faaliyetleri gerçekleştiriyor. en azından ben öyle gördüm. taşnak ermeni komitacılarına yardım ve yataklık eden bu puştlar, güya idealizm uğruna kendilerini şirin gösteriyorlar. senaryo, temel olarak ermeni çetelerinin faaliyetleri etrafında dönmüş. aynı zamanda birinci dünya savaşı'nda doğu anadolu'nun da bir panoramasını çizmeye çalışmış. fakat ne ona ne de buna tam anlamıyla dokunabilmiştir.

filmde en çok hoşuma giden sahne: https://youtu.be/r4zlea5h9y4?t=83
  • az önce izlediğim film. bana kalırsa bunu izleyen ermeni ve ruslar bizden daha fazla rahatsız olurlar çünkü genel olarak çok daha tipsiz ve barbar olarak resmedilmişler. oyuncu seçimlerinde daha çirkin aktörlere yer verilmiş bunlarda.
    bizim romantik osmanlı subayımızın gayet eli ayağı düzgün. ben beğendim filmi ve kurgusunu.
  • kapadokya’dan bakınca ağrı dağı’nı görebilen karakterlerin olduğu, ilk 20 dakikasında izlemeyi bıraktığım film. elf gözlerim legolas.
  • istanbul'da geçen skeci güzeldi diyebileceğim film. ayakkabı boyacısının numarası gayet iyiydi.
  • bazı sahneleri aksaray'ın kızılkaya köyü'nde çekilen filmdir.
  • en son ne zaman televizyonda film izledim hatırlamıyorum. zap yaparken gözlerim bu filme takıldı. tarihi filmleri çok severim. filmi ilk defa izliyorum. sanırım kesilen çok bölüm var. ben çocukken star tv de parliament sinema kulübü olurdu her pazar. çok öpüşme sahnesi gördük çok şükür psikolojimiz veya gelişmemiz bozulmadı. gayet sağlıklı büyüdük. şimdi bir bakışmayı bile kesip biçiyorlar.

hissediyorum, çok ahlaklı bir nesil geliyor bu filmleri izleyen.