şükela:  tümü | bugün soru sor
 • katıldığım önermedir, çok doğru bir gerçekliktir. osmanlıca diye bir dil yoktur, saray eşrafının uydurduğu bir derlemedir, halk nezdinde kullanıldığı görülmüş değildir, dönem sultanlarının yazdıklarına ve yunus emre gibi halk ozanlarının yazdıklarına bakılarak anadolu'da konuşulan dilin türkçe olduğu görülebilir. saray da saçmaladığının farkına varmış olacak ki, ilk anayasanın hazırlanmasından sonra devletin resmi dilini "türk dili" olarak değiştirmiştir. cumhuriyetle beraber de bu uydurma dilin, anadolu türkçesini bozmaya yönelik girişimlerinin etkileri hafifletilmeye çalışılmıştır.
  he madem konu olmayan dillerden açıldı devam edelim. (bkz: kürtçe diye bir dilin olmaması)
 • osmanlıca ile kastedilen, osmanlı türkçesidir.

  okuyup, edenin kolaylık olsun deyu kullandıgı osmanlıca ifadesi, nice insan evladı tarafından ille de yanlış anlaşılır. herhangi bir döneminde, kaleme alınmış ortalama bir metin okundugunda, dilin arapça ya da farsça olmadıgı her akıl sahibi tarafından görülecektir. kullanılan dil; tarihin bir döneminde anadolu'da kullanılan türkçe ya da daha geniş bir ifadeyle diyar-ı rum türkçesinden başka bişi' degildir.
 • osmanlı türkçesidir. osmanlıca olarak da nitelenir. bu ayrı bir değildir velakin orrrrospu döllerinin iddia ettiği gibi bir durum yoktur. zira osmanlıca arabçadan , farsçadan aldığı kelimelerle yerleşik bir üst kültür dili inşa etmiştir. bu dille şiir, felsefe, kelam vs..hepsi yapılabiliyordu.

  bugünkü dille ne yapabiliyorsun? felsefe yapılabiliyor mu? hayır!
 • daha dogru ifadesi, cagdaslari bir devlet korumasi altinda milliyetci dusuncelerle korunup bezenirken osmanlicanin uzerinden bir devrim gecmesi sonucunda oksuz kalmasidir. halbuki osmanli, topraklarinda yasayanlari vatandas olarak benimseyip kulturleri kaynastirmayi hedefleseydi, antik anadolu ve cevre kulturlere hitap eden ve dogu akdenizde lingua franca olabilecek bir osmanlica temeli atabilirlerdi.
 • bazı insanlara ne kadar anlatsan da kafalarının basmadığı olay. hiç uğraşmamak en iyisi. kendi yağında kavrulup gitsin.

  (bkz: osmanlıcayı dil zanneden zihniyet)
 • doğrudur.hatta,lise edebiyat dersinde osmanlıca'dan ayrı bir dilmiş gibi bahsederseniz,güzel bir azar işitmeniz muhtemeldir.*
 • türkçe diye bir dilin olmaması demektir.

  bakın beyler son kez söylüyorum: osmanlıca türkçedir. 50'lerde 60'larda yaşayan insanlar devletin * resmi yazışmalarda kullandığı kalıpları bir kenara koyarsak gayet de ne dendiğini anlıyordu.
 • osmanlıca'yı hala daha türkçe , arapça ve farsça sentezi sananların ortaya attığı iddia.

  bakın beyler osmanlıca türkçedir. osmanlı türkçesi arapça'dan ve daha çok farsça'dan etkilenmiştir. dünyada her dil etkileşimde olduğu toplumlardan etkilenir.

  bre gerizekalılar bugün ingilizce dediğiniz dil cermen kökenli olmasına rağmen inanılmaz derece latince'den ve grekçe'den etkilenmiştir. o zaman ingilizce cermence , grekçe ve latince sentezidir diyelim amına koyayım. ha merak etmeyin ingilizler de dili sadeleştirmeye çalıştılar fakat dilin kuş kadar kalacağını anlayınca vazgeçtiler.