• "düşün ki, şimdi osmanlı'nın sistemi olsaydı, bir sonraki liderimiz bilal erdoğan olacaktı."

tanım: bir anket (gerek var mı tanıma felan?).
  • herhangi bir ayet veya hadis içinde olması yeterlidir.

kafanızdan hadis de uydurabilirsiniz ayrıca.
  • cumhuriyet olmasaydı kasımpaşalı tayyip cumhurbaşkanı olamazdı.
  • kızının veya kız kardeşinin, yuvadan uçtuktan sonra insanca muamele görüp eşit haklara sahip olmasından vazgeçebilecek misin?
  • islamiyeti yaymak için cumhuriyeti kurduk.
    hz. muhammed (s.a.v.) "o ne güzel bir yönetim şeklidir " demiş.
    devamında : osmanlı zaten islamiyeti bir yere kadar getirdi artık yeni yöntem gerekliydi. zaten atatürk ve silah arkadaşları bunu savunuyordu. herşey celal bayar'ın ismet inönüye oyun oynamasıyla başladı. zaten biliyorsunuz celal bayar hem padişaha karşı ittihat ve terakki yandaşıydı hemde komunist fırkası kurucularındandı.
  • geri zekalılar, bir gün bir padişahın çıkıp da : "ben şamanistim, şamanist olmayan herkesin tiz kellesi urula" dese, itiraz edebilecekleri hiçbir merci olmadığını kavrayacak gelişmişlikte olmadıkları için cumhuriyetin önemini bok anlarlar.
  • aslında olmayan cümledir. bir osmanlıcıya cumhuriyeti sevdirecek "tek" cümle olamaz. her şeyden önce bu zatlara osmanlıyı ve cumhuriyeti en baştan anlatıp anlamalarını sağlamak için neredeyse bir kitap oluşturacak cümle kullanmak gerekir.
  • kul değil, bireysin.
  • eğer cumhuriyet olmasaydı, tayyip erdoğan nasıl başa geçebilecekti. en fazla rize'de çay toplayan bir ailenin ferdi olacaktı ve şu an hala osmanoğlu ailesinden biri, 7. murat, 8. mehmet falan padişah olacaktı. ki bunlar da kraliçenin adamları düşünürseniz. o yüzden cumhuriyet, rte'nin başta olabilmesi için bir önşart.
hesabın var mı? giriş yap