şükela:  tümü | bugün
  • araştırma yaparken denk geldiğim ve bize osmanlı usulü nasıl crossdresser olunduğunu gösteren durum.

bu köleler seks amaçlı 1900'lerin başlarına kadar alınıp satılmış-mışlar ve de köle pazarı (sadece seks amaçlı olmayanı tabii ki) fatih sultan mehmet tarafından 1460'da tesis ettirilmiş-miş.

edit: burada kimsenin bugün bildiğimiz anlamıyla köçekleri seks kölesi sandığı falan yoktur. o zamanlarda crossdresser olan ve köle pazarında sexual entertainment için satılan erkeklere köçek dendiğine denk gelinmiştir. ılgili makalede sexual slavery kısmında bulunan resimdir.
  • osmanlı'yı şeriat ülkesi sanan bazı süprüntülerin bu konuda yazılmış tonlarca kitaba, yapılmış tonlarca araştırmaya rağmen ayaktakımı birer zavallı oldukları için uyduruk viki'yi kaynak göstererek ecdadının gözbebeklerini yok saymaya, inkar etmeye çalıştıkları durumdur.
  • fatih'in galata gazeli dizelerinde dile gelip dinden eden, benim diyen aşığı kıskandıran durumdur.

bağlamaz firdevs’e gönlini galata’yı gören
    (galata’yı gören, gönlünü cennetin en gizemli bahçesine bile bağlamaz)

servi anmaz anda ol servi dilarayı gören
    (gönül güzeli bir sevgiliyi galata’nın kendisinde gören, anmaz bir daha selvi boylu bir başka sevgiliyi)

bir firengi şivelu isa’yı gördüm anda kim
    (galata’nın kimliğinde bir hıristiyan dilli isa gördüm ki)

lebleri dirisidür diridi isa’yı gören
    (dudakları kutsal bir tapınak olur, isa’nın insanlık dünyasını gören)

akl-ü fehmin din-ü imanın nice zapt eylesün
    (dinle imanın akıl ve anlayışını sıkı tutmak gerekir)

kâfir olur hey müsemmanlar o tersayı gören
    (yoksa ey müslümanlar, o kiliseyi gören olabilir kâfir hemen)

kevseri anmaz ol içdügi mey-i nabi içen
    (galata’nın içtiği katıksız şarabı içen, cennetteki kevser şarabını bile anmaz olur)

mescide varmaz o vardığı kilisayı gören
    (orada karşılaştığı kiliseyi gören de bir daha gitmez mescide falan)

bir frengi kâfir olduğunu bilürdi avniya (fatih’in mahlası)
    (avniya bilirdi senin bir kâfir hıristiyan olduğunu)

belün ü boynunda zünnari çelipayı gören
    (belinde keşiş kuşağını, boynunda haçını gören)
  • ecdadımızın şanlı tarihinden heyecanlı bir mevzu.