şükela:  tümü | bugün
 • osmanlıların evrime inandığını gösterir. o maymun insan olur tahta çıkar falan riske gerek yok.
 • enteresan olay. ama bence idamlardan çok facebook altındaki yorumlar inanılmaz. adam inanmıyor. önüne tarihi belge sunulmuş. yok osmanlılar ciddi insanlardı diyor. sonra akp neden yüzde 48 aldı. ahan da bir cevap daha. yüzde 78 de alır bu ülkede.
 • 2.03 : 'düğümü açılan padişah azgın bir genç boğaya dönüşür'

  (bkz: neler dönmüş serhat ya)
 • devir ııı.murat devri, osmanlı’nın en şaşaalı yılları.

  yavuz zamanında başlayan kuzey afrika’daki fetihlerle beraber daha önce istanbul’da pek rastlanmayan maymunların sayısı hızla artıyor. maymunlar gemilerde gözcülük yapıyor, direklere kolayca tırmanıyor, keskin gözleriyle kara ya da başka bir gemi gördüklerinde aşağıya haber veriyorlar.

  şehirde çok sayıda maymun dükkanı da var, çoğu azapkapı ve galata’da. o dönem istanbulluların maymun sevgisi gemicilerle sınırlı kalmıyor, zenginler, sıradan insanlar da maymun beslemeye başlıyorlar.

  ııı.murat’ın favori din adamı molla abdülkerim efendi adında bir zat. son derece tutucu bir müslüman, gayrimüslimlerden hiç hazzetmiyor. daha sonra sultan onu rumeli kazaskeri yapacak. molla, gayrimüslimlere o dönem aşağılayıcı sayılan kırmızı ve siyah giyinme zorunluluğu getirecek, bir gecede yahudi mezarlığına korsan cami dikecek.

  tüm hikaye bu dini bütün mollanın fatih camii’nde verdiği bir cuma vaazıyla başlıyor, molla, ateşli bir konuşmayla ‘’kadınların bu maymunları fena işlerde kullandığını’’ anlatıyor. cuma çıkışı kızgın kalabalık önde bizim molla, azapkapı ve galata’daki maymun satıcılarını basıyor.

  tarihçiler o günü ‘’istanbul’da dalında maymun sallanmayan tek bir ağaç kalmadı’’ diye anlatır.

  molla, yakalanan maymunları kendi elleriyle asıyor, iri maymunlar için ayrı idam sehpası hazırlıyor. istanbul’un maymunlarının hikayesi maalesef bu şekilde sona eriyor, yapılan katliama tanık olan halk o günden sonra mollaya ‘’maymunkeş’’ lakabını takıyor.

  tarihçiler, maymunkeş abdülkerim efendi’nin vefatında birçok hayvansever istanbullu’nun kutlamalar yaptığından bahseder.

  maymunlar bitiyor ama bu mollalar bir türlü bitmiyor, yüzlerce yıl sonra bile aynı şehirde maymunların olmasa bile insanların uçkuruyla uğraşan, ’’kızlı erkekli’’ her şeye düşman mollalar hüküm sürüyor, daha da kötüsü ülke yönetiyor.

  kaynak: [http://dunyalilar.org/…nlari-neden-idam-edildi.html http://dunyalilar.org/…nlari-neden-idam-edildi.html]
 • sebebi iktidarsız bir mollanın sevişken maymunları kıskanmasıdır. neymiş efendim kadınlar maymunları fena işlerde kullanıyorlarmış. be hey ahmak oğlu ahmak, sen maymunları asınca bu iş bitecek mi?
  bu maymunları eğitip denizlere hükmeden de osmanlı, tutup astıran da osmanlı. ne yazık ki bize ikinci kısımda olanlar kaldı.
 • adres çubuğunda denizgezmiş yazan bir facebook sayfasının komik iddiası. yersen.
 • geri zekalı osmanlı yöneticilerinden sadece birinin fitili ateşlemesiyle 'cihan' imparatorluğunun başkentinde yapılan hayvan katliamı.