şükela:  tümü | bugün soru sor
  • osmanlı'da (bkz: osmanli) meyhane o dönem için şarap (bkz: sarap) içilen yer anlamında kullanılmaktadır. zira dönem bağlamında en çok tüketilen alkol, şaraptır. saki (bkz: saki) ise ' saky ' arapça (bkz: arapca) kelimesinden gelmekte olup, sulama anlamında kullanılmaktadır. bu kapsamda da içkilerin sunulması için hizmet eden olarak kullanılmıştır. ayrıca sakiler sadece meyhaneler kapsamında değil, içkili toplantılarda da hizmet vermişlerdir.

    sakiler genellikle 18 - 25 yaş arası gençlerden seçilirken daha çok rum (bkz: rum), ermeni (bkz: ermeni) ve kıpti (bkz: kipti) olanlar tercih ediliyormuş. elbette sakilerin güzel olmaları en büyük tercih sebebi olup, elbette sır tutar olmaları da çok önem taşıyormuş. sakilerin güzel olma kıstası ' efemine '(bkz: efemine) özellikler taşımasıdır.

    durum böyle olunca sakiler sadece şarap servisi yapmakla kalmamışlar, cinsel ilişki isteklerini de yerine getirmişlerdir. meyhane adabı dahilinde şarabı müşteriye verdikten sonra mutlaka bir öpücükte verilirmiş.

    ayrıca bir çok meyhane saki olarak gayrimüslim kadınları çalıştırmıştır.