şükela:  tümü | bugün
 • sebebi padişahların sayısız cariyelerden olan erkek çocuklarının hepsinin taht üzerinde hak sahibi olmasıdır.

  ingiltere'de kralın yalnızca resmi eşinden olan çocukları tahtta hak sahibidir, metreslerinden olan çocukları taht üzerinde hak sahibi olamaz. bunun kökenleri feodalite, sınıf ayrılıkları ve hristiyan evlilik anlayışından ileri gelir.

  4. murat'ın hayattaki tek kardeşi öldürülseydi büyük bir taht krizi olurdu. tam da bu yüzden devlet adamları bunu yapmadılar.

  kısır padişah konusuna gelirsek, çocugu olmayan ve kardeşi sayesinde soyun devam ettiği durumlar var. osmanlı soy ağacını açıp bakabilirsiniz.

  600 yıl çok uzun bir süre değil. capet, habsburg gibi daha uzun süreli hanedanlar da var avrupa'da. hem de bahsettiğim cariye sistemi orada olmamasına rağmen.
 • 1. ahmet zamanında ciddi bir sorun yaşanmıştır. 1. ahmet ve kardeşi 1. mustafa aynı anda su çiçeğine yakalanmışlardır. bu durum ciddi paniğe sebep olmuş, hanedanda erkek kalmaması durumunda kırım hanının tahta çıkarılması düşünülmüştür. kırım hanlığında han kalmaması durumunda da çelebiler(mevlâna soyu) düşünülmüştür. bu konu tarihin arka odası nda işlenmişti.
 • deli ibrahim bu konuda oldukça şaibelidir. öldürülme korkusuyla abisi sultan dördüncü murat devrinde akıl sağlığını yitiren, abisinin ölüsü kendine gösterildiğinde bile padişah olduğuna inanamayan, tahta oturduğu ilk dakika gözyaşlarına boğulan ve "evime dönmek istiyorum" diye haykıran, kurşun askerlerle oynayan, samur kürkü getirmeleri için vezirlerine rüşvet veren ve bir gözdesi için çivi başları pırlantalı altından fayton yaptıran sultan ibrahim'in ne yazık ki çocuğu olmuyordu.

  hanedanın soyunun tükenmesinden ürken annesi kösem sultan, kastamonu'da şöhreti olan bir cinci hoca getirdi koskoca sarayın içine.

  cinci hoca gelir gelmez üç çocuk dünyaya getirdi ibrahim. rezillik...
 • sebebi basittir. ulu şehzade yani veliaht şehzade olmak için erkek çocuklarınız olmak zorundadır. en yetenekli şehzade dahi olsan erkek çocukların yoksa ulemadan ve ordudan onay alamazsın. daha sonra ekber ve erşed sistemi geldiğinde yani hanedanın en büyük ve akli dengesi yerinde olan erkeği tahta çıkınca veliaht konusunda bir sorun yaşanmadı.

  o da olmadı eğer osmanlı hanedanı komple yok olsa bile kırımda giray hanlığı veliaht hanedandı. böyle bir durumda saltanat kırımdaki giray hanlığına geçecekti. osmanlı devletini kuranlar veliahtsız bir çok devletin yıkıldığını görmüşler. okumuşlar. büyük iskender'in kurduğu imparatorluk veliaht olmadığı için bölündü. tüm şehzadeler bu hikayelerle büyüdü. o yüzden hiç bir zaman veliaht sorunu yaşamadılar.

  (bkz: giray hanedanı)
 • dna testi falan olmadığı için kimsesiz bir bebeği şehzade olarak kullanmış olabilirler böyle bir durum için. zaten sülaleden değilmiş gibi duran birkaç padişah mevcut. tabi tamamen doğal seyrinde de ilerlemiş olabilir her şey.
 • 40 tane karıyla gayet basit olan şeydir. sende 13 yaşında şikişip çocuk yapmaya başlarsan 6000000 yıl hanedan devam eder.
 • osmanlı hanedanlığından veliaht kalmaması halinde tahtın varisi kırım hanları idi, hatta birçok kırım şehzadesi istanbul ve edirne'de eğitilirdi. 4. murad, kardeşi ibrahim'in de boğdurtulup kırım hanının ölümünden sonra tahta çıkmasını emretmiş ancak devlet adamları ve kösem sultan buna engel olmuştur. katolik avrupa'da tek evlilik vardır ve çiftler birbirini boşayamıyor, haliyle bir kısırlık durumunda arkada kalan en büyük veliaht kadınsa o tahta çıkıyor ve otomatikman kocasının ailesi hanedan ailesi oluyor (2. elizabeth bu durumu değiştirmiş ve hanedan adı kendi hanedaylı devam edecektir), ayrıca başka ülke krallarıyla evlenen hanedan kadınlarının çocukları da veliaht sisteminde her iki ülkenin veliahtı olabiliyor, hem kan hem de dinen bir hak olarak o yüzden hanedan değişikliğinin fazla olması doğal ancak osmanlı'da şehzadeler buluğ olduktan sonra sürekli cariyelerle halvet olabiliyor ve malum 4 eş alma ve onları boşayabilme hakkı olduğundan sarayda doğan bir padişah veya veliaht çocuğu otomatik olarak taht adaylarından birisi oluyor, tek erkek çocuk durumu da az olduğundan biri kısır olsa diğerinin çocuğu olacağından hanedan sürekli kendini devamlı kılıyor. 1. ibrahim'in bir süre çocuğu olmamış geride herhangi bir veliahtın olmaması devlette bir kriz yaşatmış ve bu sıra ona yanaşan cinci hoca sayesinde çocuğu olduğunu düşünüp bu cinci hocanın etkisine girmiştir (bkz: cinci hüseyin efendi). şimdi tüm bu durumları göz önüne aldığımızda soy kurumaması değil kurumuş olması şaşırtıcı olurdu.
 • bu kadar büyük hanedan ele alındığında normal olan sonuç. 600 yıl zaten çok uzun süre değil bu büyüklükte bir ailenin kuruması için. japon hanedanı 2000 yıldan fazla devam ediyor mesela, başlangıcı bile tam olarak bilinmiyor.
  çıkmamış işte iktidarsız, kısır veya hanedanın tüm erkek üyelerin aynı anda kısır olma durumu.

  edit: ki osmalı hanedanının tek erkek hattı resmi padişah hattı da değil, boğulmaktan kurtulan bazı yan hatlar da var. cem sultanın neslini saymıyorum bile, sonradan din değiştirdiği için tahta çıkartmazlardı.
 • açık konuşmak gerekirse bana biraz saçma ve şüpheli gelen bir durum. yani arkadaş günümüz şartlarında bile teknoloji bu kadar ilerlemişken insanların çocuk yapabilmek için götünü yırtıp başaramadığı olurken bir hanedan 600 yıl boyunca nasıl böyle bir tehlike içine girmeden sürekli veliaht verebilmiş ben anlamıyorum. misal bakın büyük britanya'ya 50 tane hanedan gelmiş gitmiş yok tudor'du yok stuart'tı yok hanover'dı yok kıldı yok yündü derken adamların kendi ülkesinde krallık-kraliçelik yapacak insan kalmayınca gitmiş almanya'dan kral getirmişler başlarına, iskoçya'dan gelenleri falan hiç saymıyorum bile, ki o dönemde bugünkü gibi birleşik bir ülke de değildi hepsinin kendi ayrı krallığı vardı, hatta bugün tahtta bulunan 2. elizabeth'in tabi olduğu windsor hanedanının orijinal isminin saxe-coburg ve gotha hanedanı olduğunu ve esasında bir alman hanedanlığı olduğunu, sonrdan elizabeth'in dedesinin savaş dönemi bu ismin çok alman durduğunu düşünüp değiştirmesiyle bugünkü halini aldığını söylememe bile gerek yok, düşünün böyle bir ortamda bakıyorsun osmanlı sultanları beşer onar erkek çocuk yapıp imparator yapıyor, yaptığı yetmiyor eldeki fazla veliaht adaylarını boğdurup boğdurup öldürüyor, bu ne bolluk amk, çocuğu yoksa mesela 4. murat zamanında olduğu gibi kardeşi imparator olup oradan devam ediyor, çok enteresan. avrupa'da olduğu gibi kadınlar imparatorluk yapamazken bu halde bile hanedanın soyu hiç bitmiyor hepsi makine gibi maşallah, bu bir tek bana mı ilginç geliyor anlamıyorum ben. 4. murat bütün kardeşlerini öldürürken ibrahim'i de öldürseydi mesela ne olacaktı, ya da ölüm döşeğinde öldürülmesini emrettiğinde veziri sadrazamı söz dinleyip öldürseydi ne yapacaklardı mesela çocuk yok kardeş yok, bir b planları var mıydı acaba, yani bala göte 600 yıl boyunca tek bir hanedanlıkla imparatorluk yönetmek gerçekten büyük başarı ve hiç inandırıcı değil, arada kesin erkek çocuksuz erkek kardeşsiz imparatorlar olmuştur, ha ispat edemem ama yüzde yüz eminim buna, o problemi nasıl çözdüler çok merak ediyorum. evet.

  edit: açtığım bir başlığa ikinci bir entry girmem ya da entry'yi editlemem genelde, zira insanlar ilk seferde ne demek istediğimi anlar diye düşünürüm ama bu sefer olmadı sanırım, o nedenle daha net bir şekilde sorayım.

  600 yıl boyunca hiç mi erkek kardeşsiz kısır ya da iktidarsız padişah gelmedi arkadaş bu imparatorluğun başına, hala bana yok hareme 100 tane cariye alınırdı birinden olmazsa diğerinden olurdu diyorsunuz, ben cariyeden mi bahsediyorum be amk ben padişahın kendisinden bahsediyorum, bu padişahın kısır ve iktidarsız çıkma ihtimalinden bahsediyorum, erkek kardeşinin olmadığını da düşünürsek 600 yıl boyunca illa ki böyle bir kombo yaşanmış olabileceğini ve açıkçası arada hanedan soyundan olmayan birilerinin padişah olarak itelendiğini söylüyorum, hala bana cariyeden mariyeden bahsediyorsunuz amk ya.

  bakın daha net soruyorum: x kişi padişah oluyor ve kısır, ayrıca erkek kardeşi yok, yani konumuz padişahın 500 tane cariyesi olması ya da 120 tane çocuk yapması değil, tam tersi; padişahımız kısır ve erkek kardeşi yok, çok basit gördüğünüz gibi mala anlatır gibi anlattım konuyu, 600 yıl boyunca böyle bir açmazın yaşanmaması size de ilginç gelmiyor mu? bana çok ilginç geliyor çünkü. evet.
hesabın var mı? giriş yap