şükela:  tümü | bugün
 • bu başlığı açabilmek için osmanlı tarihinden bi haber olmak lazım.
  hadi tarihten haberin yok bari harem nedir onu merak edip okusaydın.
 • osmanlıda bir kanun vardı şimdi ismini hatırlayamadım. olurda hanedan başsız kalırsa yani osmanlı devleti illede başka bir soya devredilecekse bu soy mevlananın soyu yada ehli beyt soyu olmalıydı. hatta bu sebeple tüm osmanlı tarihi boyunca mevlana ailesinin ve seyyidlerin yani peygamber torunu ehli beytin soyu kayıt altına alınmıştır. bu iki aileye aileden olmayan birileri karışmasın diye.
 • şimdi biri çıksa “ onlar hep doğal besleniyordu, ilaçlama vs yoktu ve ml başına allah bilir kaç yüz milyon spermleri vardı” dese on yüz milyon cariyelerinin olmasının da çok anlamı kalmaz.
 • evet kardeşim bir plan vardı.o planda kırım hanını tahta geçirmekti.
 • ben düsünmustum bunu
  bence biseyler dönmüstür.
  kimsenin sadece padisahin bildigi.
 • bu kadar büyük hanedan ele alındığında normal olan sonuç. 600 yıl zaten çok uzun süre değil bu büyüklükte bir ailenin kuruması için. japon hanedanı 2000 yıldan fazla devam ediyor mesela, başlangıcı bile tam olarak bilinmiyor.
  çıkmamış işte iktidarsız, kısır veya hanedanın tüm erkek üyelerin aynı anda kısır olma durumu.

  edit: ki osmalı hanedanının tek erkek hattı resmi padişah hattı da değil, boğulmaktan kurtulan bazı yan hatlar da var. cem sultanın neslini saymıyorum bile, sonradan din değiştirdiği için tahta çıkartmazlardı.
 • 1. ahmet zamanında ciddi bir sorun yaşanmıştır. 1. ahmet ve kardeşi 1. mustafa aynı anda su çiçeğine yakalanmışlardır. bu durum ciddi paniğe sebep olmuş, hanedanda erkek kalmaması durumunda kırım hanının tahta çıkarılması düşünülmüştür. kırım hanlığında han kalmaması durumunda da çelebiler(mevlâna soyu) düşünülmüştür. bu konu tarihin arka odası nda işlenmişti.
 • sözlükte bir şeyin farkına vardım, başlığı okuyup entry giriyorlar. son entry savaşları resmen
 • osmanlı hanedanlığından veliaht kalmaması halinde tahtın varisi kırım hanları idi, hatta birçok kırım şehzadesi istanbul ve edirne'de eğitilirdi. 4. murad, kardeşi ibrahim'in de boğdurtulup kırım hanının ölümünden sonra tahta çıkmasını emretmiş ancak devlet adamları ve kösem sultan buna engel olmuştur. katolik avrupa'da tek evlilik vardır ve çiftler birbirini boşayamıyor, haliyle bir kısırlık durumunda arkada kalan en büyük veliaht kadınsa o tahta çıkıyor ve otomatikman kocasının ailesi hanedan ailesi oluyor (2. elizabeth bu durumu değiştirmiş ve hanedan adı kendi hanedaylı devam edecektir), ayrıca başka ülke krallarıyla evlenen hanedan kadınlarının çocukları da veliaht sisteminde her iki ülkenin veliahtı olabiliyor, hem kan hem de dinen bir hak olarak o yüzden hanedan değişikliğinin fazla olması doğal ancak osmanlı'da şehzadeler buluğ olduktan sonra sürekli cariyelerle halvet olabiliyor ve malum 4 eş alma ve onları boşayabilme hakkı olduğundan sarayda doğan bir padişah veya veliaht çocuğu otomatik olarak taht adaylarından birisi oluyor, tek erkek çocuk durumu da az olduğundan biri kısır olsa diğerinin çocuğu olacağından hanedan sürekli kendini devamlı kılıyor. 1. ibrahim'in bir süre çocuğu olmamış geride herhangi bir veliahtın olmaması devlette bir kriz yaşatmış ve bu sıra ona yanaşan cinci hoca sayesinde çocuğu olduğunu düşünüp bu cinci hocanın etkisine girmiştir (bkz: cinci hüseyin efendi). şimdi tüm bu durumları göz önüne aldığımızda soy kurumaması değil kurumuş olması şaşırtıcı olurdu.
 • game of thrones dizisindeki ned stark'ın soyağacı araştırmasını akıllara getiren durum.
hesabın var mı? giriş yap