şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yetmezmiş gibi cahil de bırakmıştır.

1923'te okuma yazma bilme oranı erkeklerde %10, kadınlarda ise %1 seviyesinde.

aynı yıl (yani fleming'in penisilin'i bulmasından 5 yıl önce) 13 milyonluk ülkedeki doktor sayısı 330.

koca ülkede tek üniversite var onun da batılı/modern eğitim vermediği aşikar.

hani bir gecede alimlerin cahil bırakıldığı ülke, eğitimde de bu halde.

hehe. al sana osmanlı.
  • insanların eşeklerine her seferinde 50 akçelik buğday aldıkları için etkilenmedikleri durum.
  • halkın çoğunluğu köylü, o dönemde (feodal toplumda) köylünün kıt kanaat geçinmesi yeterli, o zaman gelirin düşük olması gayet normal.

cehaletten bahsedersek de piyasa ekonomisi gayet geç gelişmiş osmanlı'da, eğitime ihtiyaç olmayınca eğitim de geri kalmış. tek işi tarla sürmek olan adam ne yapsın okuma yazmayı, o dönem adamı eğitmeye çalışsan kendi eğitilmek istemez.

tanımsız olmasın editi: mantıken herhangi bir yanlışı bulunmayan olay.
  • osmanlı'nın mantıklı davranmasının bir sonucudur. cumhuriyet yatırımını anadoluya yaptı da noldu? bir avuç işe yaramaz sürüsü.
  • dünyada 1500 yılından sanayi devriminin etkili olduğu 18. yüzyılın ikinci yarısına kadar zaten anlamlı bir ekonomik büyümeden söz etmek mümkün değildir. evet osmanli anadolu halkını diğer milletlere göre fakir bırakmıştır ancak bunu 18. yüzyılın ortasından sonra sanayi devrimine ayak uyduramayarak yapmıştır. çünkü ekonomik büyüme ancak bu devrimle sürdürülebilir bir hal alıp trend haline gelmiştir. eğer bu konulara merakı olan varsa türkiye'nin 200 yıllık iktisadi tarihi kitabını okumalarını öneriyorum. ilk entry'de verilen linklerin de kullandığı veri ile nasıl yorumlar yapılabileceğini görmek adına daha değerli bir kaynak.