şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ertuğrul gazi nin babasının gündüzalp olduğu daha büyük bir ihtimaldir..

  "bizanslı tarihçi halkondil'in kayıtlarında babasının gündüz alp olduğu yazılıdır. enveri'nin düsturnamesi ve tavki’i mehmet paşa'nın tarihi gibi önemli osmanlı kaynakları da bunu ifade eder. ayrıca arkeologlar tarafından yakın dönemde bulunan "osman bin ertuğrul bin gündüz alp" yazısının darp edildiği bir sikke de bu görüşü teyit etmektedir." kaynak :

  "gazi gündüzalp’in eşi hayme ana olup; sungurtekin, gündoğdu, ertuğrul ve dündar adında dört oğlu vardır.

  anılan göç sırasında gazi gündüzalp ankara’nın beypazarı ilçesi hırkatepe köyü’nde rumların yaptığı bir baskın sırasında şehit olmuştur. mezarı buradadır ve tarih boyunca korunarak adına yakışır şekilde türbe haline getirilmiştir. köy halkı askere gönderdikleri gençlerini hep birlikte dua ile buradan uğurlamış, hacet bayramı ve yağmur duası törenlerini burada yapmışlardır. bu töre bugün de böyledir.

  caber kalesi yakınında mezarı bulunan süleyman şah’ın gazi gündüzalp ile aynı kişi olduğu söylenmektedir. zira birçok türk büyüğünün ayrı ayrı yerlerde türbe makam mezarları vardır. lozan antlaşması'na göre caber kalesi yakınındaki süleyman şah türbesi türkiye'ye bırakılmış ve burada türk askeri birliği bulundurmak ve türk bayrağı çekmek hakkı verilmiştir. bu konuyu tarih araştırmaları sonuçlandıracaktır."
  kaynak :

  bu kaynaklara göre ve kişilerin isimlerini baz alırsak yani ertuğrul,gündüzalp,sungurtekin,gündoğdu osmanlılar türktür..ve kayı boyundandır.kayı boyunun karakeçili aşiretindendir...eğer bugün doğuda karakeçili isimli köylere giderseniz(gündüzalp yada süleyman şah ın ilk geldiği bölge yani ahlat , hasankeyf ,harput) öz be öz türktür.. gündüzalp yada süleymanşahın eşinin adı hayme ana (haymana) dır..

  osmanlıların türk soyu olduğu ve kayı boyundan olduğu için kayı boyunun simgesini lyl kullanmışlardır..
  bazı tarihçilere göre hz osman (osman bi affan) da türktür..çünkü bugün topkayı sarayında bulunan kutsal emanetler bölümündeki hz.osman ın kılıcı üzerinde yine kayı boyunun işareti mevcuttur..bunu saray müdürü ilber ortaylı doğrulamıştır..soylarını hz.muhammed'e dayandıran secereler yazmalarıda bu sebepten olabilir..
  amma ve lakin türk oldukları su götürmez bir gerçektir.
  karamanoğulları nasıl öz be öz türk ise osmanoğulları da öz be öz türktür
 • gelmiş geçmiş en önemli osmanlı tarihçilerinden halil inalcık'a göre ne idüğü belirsiz kökendir.

  https://www.youtube.com/watch?v=4paly9wjdcm