şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şimdi bu osmanlı 400 küsür sene mısır'da ikamet ediyor ya, lan koskoca piramitler var orda dünya harikası falan filan, adamların sikinde değil ne bir araştırma "nedir aga bu" diye ne bir gözlemleme. ne sikimsonik, ne umursuz insanlarmışsınız be hadi fotoğraf makinanız yok bir resmini çiziktirin amına koyayım suret yok bi bok yok.

  ek: unuttum yaw ali demirsoy tespitliyor bu durumu bi yerlerde bi zamanlarda.

  edit bu da: umarsız yanlış anlamda kullanılmış bu açtığım başlıkta. bak kullanılmış deyince sanki başkası yapmış bu hatayı gibi oldu dimi? hehe. ama yok, ben yaptım ve özür diliyorum. umursuz veya umursamaz olacak o.
 • gerçekten rezalettir. hadi truvayı bulmak için kazman falan gerek, ona da yanaşmazsın anlarım da lan piramit bu. eşşek gibi. bir gir bak ne oluyor ne bitiyor. en azından götür sütü içeride yoğurt oluyor mu onu kontrol et .
 • bir de sfenks'in burnunu osmanlı askerlerinin hedef tahtası olarak kullanıp top atışıyla kırdığı rivayet edilir.

  tamam turistik tesis yapmanı beklemiyor kimse de bari bozma amına koyim elin kedisini. ne zevk alıyorsun bom bom?

  ek: yeter arkadaş yahu, osmanlı yapmadı diye mesaj atmayın iki dakka. eşşek değiliz boşuna rivayet yazmadık oraya. o napolyon'un işi diyen mi, ingiliz yapmış diyen mi, yunan askeri'nin bok yemesi diye iddia eden mi ararsın... bir kişi de gerçekten neymiş diye açıp bakmıyor. çok meraklıları için söyleyeyim 1378'de müslüman meczubun biri kırmış. bari doğru düzgün öğrenip öyle "düzeltin".
 • osmanlı toplumundaki tabulara bağlılıktan ve sorgulamanın lüzumsuz, hatta tehlikeli görülmesinden kaynaklanır.

  vebanın* sorumlusu görüp rasathaneyi topa tutup* yıkan bir ülkeden, başka türlü bir davranış mı bekliyordunuz?

  bilime, araştırma ve yeni fikirler üretmeye yönelik bu umarsız/engelleyici tutum osmanlı'nın uzantısı olan türkiye'de bugün dahi çok yaygındır. aslında bunu osmanlı'ya değil de, aynı coğrafyaya yerleşip hüküm sürmüş olan bu topluluğun yaşama ve dünyaya bakışına bağlamak daha yerinde olur.
 • ellemedikleri aslında iyi de olmuş. belki bugün piramitlerin dört köşesinde minare olacak, keops merkez camii diye hizmet verecekti.
 • aya sofya'yı görünce "bu fazla görkemli, bizim neyimiz eksik biz de yapalım" diyip karşısına sultanahmet'i diken osmanlı'nın keops'un karşısına görkemli bir koni dikmemesi de şaşırtıcıdır.
 • yıkıp yerine alabildiğine geniş düzlük yapmamaları da aslında beni duygulandıran bir davranış biçimi olmuştur zamanında.
 • (bkz: #10735572)
 • gerçekten şaşırtıcıdır.bizim insanın huyudur anında maliyet hesabı yapmak.hiç mi piramitlere bakıp ''vay amına koyım kimbilir ne kadar demir çimento gitti'' yada ''15 kat olsa her kat a 5 daire sığdırsan'' mantığıyla düşünmediniz. ben olsam şahsen düşünürdüm.
 • aynı osmanlı atinada bulunan, medeniyetin doğuş yeri olarak kabul edilen akropol'ü silah saklamak için kullanmıştır*.