şükela:  tümü | bugün
  • 600 yıl boyunca avrupa'dan afrika'ya kadar geniş coğrafyalara hükmedebilmiş osmanlı imparatorluğunun cumhuriyet türkiye'sinden çok daha gelişkin, bu memlekete has bir yapıya sahip olmasıdır. bu memleketin nihai hedefi de onu geri getirmek olmalıdır.

imparatorluk istanbul'u ve kozmopolit çok uluslu yapısıyla, gayet demokratik ve çoğulcu bir yapıya sahiptir osmanlı devleti. bugünün tek uluslu, faşist çoğunlukçu atatürk cumhuriyetinden binlerce kat daha ileridedir. hukuk sistemi, devlet yapısı da oldukça kuvvetlidir. zaten bu vesileyle bu coğrafyada 600 yıl hüküm sürebilmiştir. ermenisiyle, rumuyla, din başkentleriyle; kiliseleri ve sinagoglarıyla; tam bir kültür cennetidir.

osmanlıca gibi bir değere sahiptir. tabii ki bu türkçedir de, alfabemiz yazıya daha müsaittir. divan edebiyatı, servet-i fünun, fecri ati dönemi yazarlarına sahip olup, dil ve ifade zenginliği bakımından oldukça gelişkindir. kültür anlamında sanatta ve sosyal yapıda bu denli ileride olan bir toplumun elbette mutfağı, yaşantısı, sosyal yapısı da cumhuriyet döneminden çok daha entelektüel ve eğlencelidir. osmanlı'daki gece hayatı, hala hafızaları süsleyen bir anıdır.

şimdi bana söyleyin: batının latin alfabesini bu topraklara empoze etmek, şapka kanununu faşist bir şekilde topluma baskı yoluyla dayatıp, onların sosyal yaşantısına müdahil etmek mi çağdaşlıktır? ilim irfan yuvası medreseleri kapatıp, yerine tek tip anlayışa dayalı eğitim sistemini kurmak mı çağdaşlıktır? bu memleketin değerlerini bir bir yok edip, yerine batıdan aldığı ithal kültürü yukarıdan indirmek mi demokratlıktır? çok uluslu yapıyı bozup, tek başına türk milletini yüceltmek mi evrensel olmaktır?

hayır değildir. yerin dibine batsın öyleyse cumhuriyetiniz. öve öve bitiremediğiniz kurtuluş savaşı, işte buna sebep oldu. aydınlık diye ön plana çıkardığınız atatürk karanlığı, osmanlı kültürünü kararttı, yok etti, yerine başka bir milletin kültürünü dayattı. bir tane bile düzgün cumhuriyet sanatçısına sahip midir bu devlet? bir tane muhalif bile yoktur, sırtını atatürk'e yaslayıp da ceza alan. yine de devlet ideolojisine karşı çıkıp da hapis cezası almayan muhalif yoktur.

osmanlı, bu toprakların değeridir. hala osmanlı toprakları altında yaşıyoruz, unutulmasın. putlara değil, kültüre olan inancımız tam.

neymiş efendim istanbul'a arapları doldurmuşlar da, oranın yapısı bozulmuş. bak bak, faşiste bak sen. ulan bu toprakların yapısı zaten buydu, morocco gibi bir yerdi istanbul. niye gocunursun bundan?
  • osmanlı tarihini kanuni sultan süleyman'ın öldüğü gün bitti sanan cahil hezeyanı.
    6 eylül 1566'dan 1 kasım 1922'ye kadar geçen 356 seneyi bir öğren de sonra konuşalım.
  • osmanlı kapitalizmin esiri olmuş ülkelerin hepsinden kat be kat ilerdedir insaniyet bakımından. en ufak örnek komşusu açken tok yatan ve evini kilitleyen yok. hep incelik üzerine kurulmuş muhammedi bir yaşam tarzı: okuyun bu 4 seriyi anlarsınız yabancı kaynaklardan derlenmiş

https://m.yeniakit.com.tr/…ni-yolu-tut-1-29949.html
  • * ın aktrolü
  • "gayet demokratik ve çoğulcu bir yapıya sahiptir osmanlı devleti"

yalnız iyi güldüm.
    teşekkür ederim bu kara mizah şaheseri için.

istanbul'daki minicik bir azınlığı çıkarın; milyonlarca kilometrekarelik ülkede kimsenin yönetime katılmadığı bir sistem bu. demokrasiden, çoğulculuktan başı dönmüş bir teb'a... ağlamak istiyorum.

@"osmanlıca gibi bir değere sahiptir" ne laa?
    çin'de çin yemeğine sadece "yemek" diyorlar biliyor musun...

-hadi gel biraz osmanlıca konuşalım bekir.
    -tamam dur bir abdest alıp geleyim.

@sondan edit: sen anarşizmle ilgili 5 sayfa okuduysan ben de melikşahım.
  • trt yapımlarından izlenmiş tek boyutlu harika karakterlerin tarihte bir karşılığının olmadığını bilmeyen bir çapsız beyanı.
  • tabii ki de gerçek olmayan iddia.

benim dedelerim de hepimizin dedesi gibi bu topraklarda yaşadi. çok değil iki kuşak önceki büyüklerimize sorun. resmen taş devrinde yaşıyorlarmis adamlar..

avrupa'da millet okur yazarken, bilimle sanatla ilgilenirken bizde bugün ahir yapsan devletin "hayvanlar bu koşullarda kalamaz " diye izin vermeyeceği evlerde kalıyorlarmış.

osmanlı'nın anadolu'ya bir tek yatırımı yoktur.. bakın gidin dolaşın anadolu kentlerini, bulacağınız eski eserler ya selçuklu ya roma kalıntısıdir.

adamlar anadolu'yi yüzyıllar boyunca sömürüp bir vampir gibi adeta anadolu'nun kanını icmisler..

bütün yatırımlarını rumeli ve arabistan'a yapmışlar. yol yapmamışlar bize.. ama bizim paralerla arabistan'a hicaz demir yolu yapmislar..

denenesi bedava, istanbul disindaki anadolu kentlerine bakın kac osmanlı eseri göreceksiniz..
  • ilerde camiden sağa dön tam karşında. kime sorsan gösterir.
  • (bkz: takunyalı anarşit)

engelle, geç
  • cumhuriyet yok sayılan halkı eğitimli, şehirli ve beğenin beğenmeyin söz sahibi yaptı.
    kadınları vatandaş yaptı hak sahibi yaptı.
    demokratik ve çoğulcuymuş osmanlı hadi canım. ciddiye bile alınmaz.
    osmanlıca diye bir dil yoktur adı türkçedir onun element de uydurmayın açın osmanlı anayasına bakın dilin adı neymiş.