1. said nursi'nin müthiş öngörüsüyle tespit ettiği gerçek. allah bizden namaz kılmayı ve oruç tutmayı emretmiş, bunları yerine getirmeyince de birinci harbi umumide 5 yıl sürüklenerek manen namaz kılıp oruç tutmuş olduk. breh breh breh. zaten zatı şahaneleri said hoca, meclise onur konuğu olarak davet edildiğinde bu namaz meselesini açarak mustafa kemal'in hayretini celbetmişti. normal bi yorum beklemek hata.

altta verdiğim linkteki ağdalı osmanlıca cümlelere aldanmayın. adam kısaca namaz kılmazsan bunun cezası sürgündür demiş. benzer mavraları fethullah gülen de sıkıyor. en son türkçe olimpiyatlarına hz muhammed misafir olmuş falan diyodu.

nurcuların cemaatçilerin anlattığı mavra bi hikaye var. istanbul üniversitesinden bir tarihçiye osmanlı'nın yıkılış nedenini anlatmışmış. profesör onca yıllık çalışmalarına rağmen said nursi'nin tek cümlesiyle aydınlanmış imiş. kimmiş bu profesör ve said nursi kendisine ne anlatmış, orası bilinmiyor. klasik kendin salla kendin inan mentalitesiyle uydurulmuş bir modern dindar uydurması işte. profesöre namazdan bahsetmişse demek (:

geçenlerde de şu said nursi'nin mucizeleri safsatasında benzer şekilde dalgamı geçmiştim. eminönü'nde açtığı iddia edilen "buraye gelenlere soru sorulmaz, ama soru soranlara cevap verilir" şeklinde tabelası olan mekandan bahsettiydim hani. cahil denyonun biri bana cevabımı vereceğini belirtir bir mesaj attı. gidip abilerine sorsun diye bekledim ama heralde aldığı cevabı benle paylaşmaya yüzü olmamış.

http://www.nur.org/…lenlerin_bediuzzaman_ca_yor_413

(bkz: said nursi'nin mucizeleri)