şükela:  tümü | bugün
 • ülkenin %90 veya daha fazlası son 50 senede köyden kente göç ile şehirli oldu. bu kitlenin ise yine %90 veya daha fazlası köylü kültürü ve bilgisinin üzerine tek bir tuğla dahi koyamadı. ve şu halleriyle eli biraz para görenleri şehirlicilik oynamaya çalışıyor. sonuç; bilgiden yoksun, her şeye muhalif olup, götünü başını açıp, örf ve ananelere söven olmanın şehirli, medeni toplum olma sanılması sanrısı.

  osmanlı = türkiye

  osmanlı devleti, türkiye devletinin eski adı olduğu için; aslında türkiye'yi seven türk insanının nedenleridir. anlatamıyorsun. anlatılmıyor. anlamıyorlar.
 • osmanlı zamanında bir çok kıtada hüküm sürdüğünden, osmanlı seviciler'in her kıtada bir cariyem olur diye ağızlarının suyu akıyor, asıl sevinmelerinin sebebi budur.

  "osmanlı eşittir türk" kadar saçma bir argüman görmedim. osmanlı farklı kültür-din-ırk'lara hükmeden bir imparatorluktu. şunu anlayın. osmanlı hiç bir zaman savaşla yıkılmadı, içten parçalandı, taht kavgaları gibi.
 • 600 yıl batıya hükmeden bir imparatorluğu sevmemek tarihimize atalarımıza saygısızlıktır.kaldı ki sevmeyenler de türk düşmanıdır bence.he son yıllarında ki kötü gidişatına eleştirenlere bir şey diyemem.iyiye iyi kötüye kötü diceksin.
 • güce tapmaları ve osmanlı'nın hep güçlü bir devlet olduğunu sanmaları. bu yüzden fatih, yavuz, kanuni yarım yamalak da olsa bilinir ve sevilir fakat duraklama ve gerileme dönemindekilerin esamesi okunmaz. üç kıtaya hükmettiğini bilir ama nasıl kaybettiğini öğrenmek istemez.
 • çoğunun en ufak bir fikri yoktur. sözleşmiş gibi biz zamanında 3 kıtaya hükmettik derler. sonra? sonra ne olduğunu da bilmezler, sadece zamanında 3 kıtaya hükmetmişlerdir.

  osmanlının nesine bu kadar hayran olunduğunu hiç anlamadım. büyük bir imparatorluktu yönetilememeye başladı ve dağıldı. geriye sadece adı kaldı. birde tuğrası o da dobloların arkasında şekil olsun diye.

  düzeltme için (bkz: zurnata) teşekkür ederim.
 • kendisine hep iyi yonlerinin anlatilmasi, filmlerde hep saray hayatinin aktarilmasi, osmanli'da hanedan ve yoneticiler disinda kalan milletin nasil yasadiginin, sadece asker ve vergi kaynagi oldugunun anlatilmamasi.

  osmanli'da yasasa sarayda yasayacagini, sadrazam olacagini sanmasi. okuma yazma bile bilmeden esek gibi tarlada calisacagini, hicbir malinin olmayacagini, her seyinin padisahin olacagini bilmemesi.
 • iyisiyle kötüsüyle bizim tarihimiz olması.

  "beni olaganüstü bir kisi olarak yorumlamayiniz. dogusumdaki tek olaganüstülük türk olarak dünyaya gelmemdir." atatürk

  eğer türklük bir gurur kaynağı ise bunu sağlayan en büyük etkenlerden biridir osmanlı. doğrularını örnek, yanlışlarından ders alacağız. bunun dışında kim ne derse desin osmanlı hanedanı da tarihteki en büyük türk ailesidir ve görevini tamamlayıp tarihin sayfaları arasındaki yerini almıştır.

  o yüzden ne osmanlıcılık hayalleri kurulmalı ne de hiç haketmediği şekilde yerin dibine sokulmalıdır. binlerce yıllık tarihimizin en önemli evrelerinden biridir osmanlı ve geride kalmıştır. bugün ise türkiyemiz var ve onun için çabalamalı ve ilerki nesillerimizin bugünün türkiyesi ile gurur duymalarını, sevmelerini sağlamalıyız.
 • yazarının çoook goller yiyeceği başlıktır.

  inandığın kutsal kitap "oku" diyor. bir oku bakalım:

  öncelikle, osmanlıyı sevmeyenlerin nedense bizanslı ilan edildikleri başlık. demek osmanlı'ya isyan eden bütün türkleri de bizanslı yaptı arkadaş. gol bir.

  ecdad sevgisini abartmış. katil, oğlancı, firavun ecdad ile gurur duyuyor. oysa bu arkadaş osmanlı sarayına varsa, kapıkulu olarak bile kabul edilmezdi. gol iki.

  üstün ırka özgü devlet furyası demiş, osmanlı üstün aileye dayalı devlet idi. kalan herkese "kul" denirdi. gol üç.

  "bir kere suriyeye ne bileyim filistine birileri elini kollunu sallaya sallaya giremezdi" öyle mi? lawrence vb. cumhuriyet döneminde mi girdi orta doğuya? onu bırak, orta doğu'da nehirler cumhuriyet döneminde mi kiralandı ingilizlere? o yüzden kut ül amare alınamıyordu. biraz kitap oku. gol dört.

  üretimin olmamasına değinmiyor, akp döneminde tarım içine edilmesini, yerli üreticinin ağır vergilerle batmasını, osmanlı'nın sanayileşmemesini eleştirmiyor, petrol diyor. be gerizekalı, osmanlı petrolin kıymetini çok mu bildi? araba mı üretti de petrol kullansındı? gol dört.

  imparatorluğun geniş pazarı olurmuş zart zurt. osmanlı saray ekonomisi iki şeye dayalı idi. yağma ve vergi. ne pazarı? ne ekonomisi? parasının kontrolünü bile ermeni ve yahudi azınlıklara kaptırmıştı. gol beş.

  osmanlının spor çok da umrunda değildi. halkın vergi vermekten ne spor yapmaya ne de başka hobiye vakti de yoktu, o eğitimi de. gol altı.

  bilimin olmadığını kabul etmişsin, aferin. ama törpüleme olayı yanlış. o iş farkedildiğinde zaten birinci dünya savaşı göte dayanmıştı. gol yedi.

  osmanlı bir bayrak falan değildi. elinin altındaki tüm unsurlar fırsatını bulur bulmaz hepsi de osmanlıyı sattı, bağımsızlığını ilan etti. osmanlı'nın balkanlarda da orta doğuda da istenmediğini hala anlamamışsan böyle de kal, ne diyelim? neticede öyle bayrak olmaz. gol sekiz.

  senin gibiler, 15 temmuza, laikliğin girmediği arap ülkelerinde hala deve sidiğinin faydalı ve dünyanın düz olduğı savunulmasına rağmen, hala laikliğin önemini anlamadı isen, kuş beyinli biz değil sen oluyorsun canım. gol dokuz.
 • (bkz: cehalet)

  uzun uzun anlatacak enerjim yok, kaldı ki anlatsam da anlamazlar.

  cehalet kötüdür, cahil olduğunu bilmemek daha da kötüdür.
 • osmanlı zamanında istanbul gibi büyük şehirlerinde yaşamış olanların torunları olduklarından seviyor olabilirler. kasten cahil bırakılan, hiç bir şekilde yatırım yapılmayan, 1500de arap coğrafyasından ithal edilen 2000 kadar şeyhin anadoluya salınarak 7 sülalelerinin geleceklerinin karartıldığı anadolu insanının osmanlı'yı sevebilmesi sadece cahilliğindendir.

  not: yüzölçümü türkiye'ninkinden 8 kat daha küçük olan bulgaristan'da anadolunun toplamından daha fazla tarihi eser var amk çomarları. tarihi eserler o dönemlerin yatırımlarıdır.