şükela:  tümü | bugün
 • osmanlı adını duyunca tek propaganda noktası " saltanat üstüyoonuüzz siüz " cilere karşı belki art niyetli igrenç hallerini bırakırlar diyerekten anlatmayı borçlu bildigim nedenlerdir.

  tabi muhtemelen yine " saltanat aşıgı olmak, ingiliz dostu olmak " gibi entryler kasan lagım fareleri de görecegiz problem degil önemli olan üzüm yemek onlarda katkı saglayacaktır bu konuya..

  şimdi art niyetli arkadaşım senin bizanslı niyetini anlıyorum ama ben de yeni yeten çocuklara ecdad aşkını anlatmam lazım, bi saniye ecdad aşkı diyince beni o saçma milliyetçilik kavramına aşina düşkün biri sanma, ecdadda sevdigim yok, hepsi olmasada yarısından çogu oglancı olan ve de kardeş katlini devletin bekası olarak şart gören bir zihniyeti sabah akşam yad etmem mümkün degil. hani siz diyorsunuz ya x şey birleştirici güçtür diye çogu da ayrıştırıcıdır ahahahah hah işte benim gibilerde osmanlıyı birleştirici bir güç olarak görüyor örnek britanya imparatorlugu ve bir türlü bagımsız olamayan iskoçya ve digerleri.. özetlemek gerekirse biz osmanlıyı çok sevdigimizden degil mecbur kaldıgımızdan seviyoruz.

  evet nedenlere gelelim..

  bir kere suriyeye ne bileyim filistine birileri elini kollunu sallaya sallaya giremezdi, o el bir kere inerdi..

  üstüne ırka özgü devlet furyası yüzünden binlerce belki milyonlarca insan ırk devleti gibi saçma bir şeyin peşinden koşturmazdı.. (en azından bu cografyada)

  bildigm kadarıyla ırk babadan geçtigi için çogu türk olan padişahlar elbet türklügü imparatorlukta fazla kullanmayarak bu tür karışıklıkları önlemeyi düşünmüşlerdir ama şimdilerde nerde..

  pazar mevzusu..

  bir tane tip var kanal ismi vermiyeyim işte her allahın günü çıkıp tvde dışarıya bagımlı yaşıyoruz, tohumlarımız bile israilden abdden gelip duruyor diyor, samanı bile ithal ediyormuşsunuz, tabi inceden hükümeti suçluyor bu konuda, bizden mi izin aldılar diyen rteyi savunacak degilim ama kuzum sen önce dön bir kendine bak derler adama..

  bir zamanlar sana ait olan topraklarda çıkan billur gibi benzini petrolu falanı filanı elin avrupalısına kaptırırsan, tohumu da avrupadan alırsın döner senden çıkan hammadde ile yapılmış ürünü de avrupadan alırsın, mahkumsun çünkü pazarın dar.

  ha osmanlı gibi çok geniş alanda bir pazara sahip olsan tohumu da ucuza mal ederdin, hammaddeyi de sen çıkarıp işletip ürünü ucuza mal ederdin mis gibin sıyrılırdn işin içinden..

  bakın büyük imparatorlukların hepsine adamların hayvan gibi pazarları geniş toprakları var onlar bir şeyi ucuza mal edip digerleri üzerinde hegomonya kurmasında kim kursun.

  en basitinden söyliyelim osmanlı halen yaşıyor olsa olimpiyatlarda alacagımız madalya sayısı osmanlı topraklarında kurulan devletlerden gelen madalyalar 5 -6 kat falan artardı..

  osmanlı askeri açıdan bilimsel açıdan geri kalmış bir devletti, bunun nedenlerini tarihçiler biliyor açıklıyorlardır ki bunlarda törpülenir şeyler ama bakıyorsun sanki osmanlı toptan zarar bir devletmiş 500 seneden fazla bu topraklarda hüküm sürmüş devletin her yaptıgı hataymış gibi konuşanlar oluyor..

  osmanlı kısacca özetlemek gerekirse bir bayraktı, o dagılırsa herkes dagılacaktı ve bugün geldigimiz nokta bu, kuş beyinli olup ortadoguda yaşananları o ülkelerin laik olmamasına baglamazsak osmanlının önemini anlamış bulunacagız..

  gölgesinde demlendiginiz çınar yıkılırsa güneş hepimizi yakar.
 • ülkenin %90 veya daha fazlası son 50 senede köyden kente göç ile şehirli oldu. bu kitlenin ise yine %90 veya daha fazlası köylü kültürü ve bilgisinin üzerine tek bir tuğla dahi koyamadı. ve şu halleriyle eli biraz para görenleri şehirlicilik oynamaya çalışıyor. sonuç; bilgiden yoksun, her şeye muhalif olup, götünü başını açıp, örf ve ananelere söven olmanın şehirli, medeni toplum olma sanılması sanrısı.

  osmanlı = türkiye

  osmanlı devleti, türkiye devletinin eski adı olduğu için; aslında türkiye'yi seven türk insanının nedenleridir. anlatamıyorsun. anlatılmıyor. anlamıyorlar.
 • osmanlı zamanında bir çok kıtada hüküm sürdüğünden, osmanlı seviciler'in her kıtada bir cariyem olur diye ağızlarının suyu akıyor, asıl sevinmelerinin sebebi budur.

  "osmanlı eşittir türk" kadar saçma bir argüman görmedim. osmanlı farklı kültür-din-ırk'lara hükmeden bir imparatorluktu. şunu anlayın. osmanlı hiç bir zaman savaşla yıkılmadı, içten parçalandı, taht kavgaları gibi.
 • (bkz: hangi osmanlı)

  bu kurtlar vadisi manyağı çomarların ıslak rüyalarında nedense hep "ceeeeddin babaaaaağn, neeğeslin deden!" çalıyor. bir de "600 yıl dünyaya hükmettik" diyerek mastürbasyona bayılıyorlar.

  son 200 senesindeki hâliyle osmanlı, öyle sizin sandığınız gibi şanlı, şerefli, fetihçi bir osmanlı değil şekerim. okumak gibi bir huyunuz olmadığından bilmezsiniz tabii siz bunu.

  neyse ki beyinsizsiniz ve evrim sizin de icabınıza bakacak.
 • ıssız çöllerin susuz, kelimelerin kifayetsiz kaldığı nedenlerdir.
 • güce tapmaları ve osmanlı'nın hep güçlü bir devlet olduğunu sanmaları. bu yüzden fatih, yavuz, kanuni yarım yamalak da olsa bilinir ve sevilir fakat duraklama ve gerileme dönemindekilerin esamesi okunmaz. üç kıtaya hükmettiğini bilir ama nasıl kaybettiğini öğrenmek istemez.
 • çoğunun en ufak bir fikri yoktur. sözleşmiş gibi biz zamanında 3 kıtaya hükmettik derler. sonra? sonra ne olduğunu da bilmezler, sadece zamanında 3 kıtaya hükmetmişlerdir.

  osmanlının nesine bu kadar hayran olunduğunu hiç anlamadım. büyük bir imparatorluktu yönetilememeye başladı ve dağıldı. geriye sadece adı kaldı. birde tuğrası o da dobloların arkasında şekil olsun diye.

  düzeltme için (bkz: zurnata) teşekkür ederim.
 • kendisine hep iyi yonlerinin anlatilmasi, filmlerde hep saray hayatinin aktarilmasi, osmanli'da hanedan ve yoneticiler disinda kalan milletin nasil yasadiginin, sadece asker ve vergi kaynagi oldugunun anlatilmamasi.

  osmanli'da yasasa sarayda yasayacagini, sadrazam olacagini sanmasi. okuma yazma bile bilmeden esek gibi tarlada calisacagini, hicbir malinin olmayacagini, her seyinin padisahin olacagini bilmemesi.
 • iyisiyle kötüsüyle bizim tarihimiz olması.

  "beni olaganüstü bir kisi olarak yorumlamayiniz. dogusumdaki tek olaganüstülük türk olarak dünyaya gelmemdir." atatürk

  eğer türklük bir gurur kaynağı ise bunu sağlayan en büyük etkenlerden biridir osmanlı. doğrularını örnek, yanlışlarından ders alacağız. bunun dışında kim ne derse desin osmanlı hanedanı da tarihteki en büyük türk ailesidir ve görevini tamamlayıp tarihin sayfaları arasındaki yerini almıştır.

  o yüzden ne osmanlıcılık hayalleri kurulmalı ne de hiç haketmediği şekilde yerin dibine sokulmalıdır. binlerce yıllık tarihimizin en önemli evrelerinden biridir osmanlı ve geride kalmıştır. bugün ise türkiyemiz var ve onun için çabalamalı ve ilerki nesillerimizin bugünün türkiyesi ile gurur duymalarını, sevmelerini sağlamalıyız.
 • (bkz: cehalet)

  uzun uzun anlatacak enerjim yok, kaldı ki anlatsam da anlamazlar.

  cehalet kötüdür, cahil olduğunu bilmemek daha da kötüdür.