şükela:  tümü | bugün
 • 2. mahmut'un iktidarı elden bırakmaması için düşmanı rusya'dan yardım istediği gün osmanlı yıkılmıştır zaten dediğim olay.
  (bkz: kavalalı mehmet ali paşa)
 • doğruluk payı olan önerme. adamlar tarihte iki defa donanmamızı yaktı (1770-çeşme, 1853-sinop) ama hala birileri çıkıp putin ile dost olduğumuzu falan imâ etmeye çalışıyor.

  ulan baltacı mehmet, bir katerina uğruna prut’ta yaktın hepimizi. rusya bizi aynı şekilde kapana kıstırsaydı hepimizi keserdi. buna şüphesi olan tarih biliyorum diye geçinmesin. gitsin çar birinci petro’nun çılgın projelerini okusun.

  adamlar ezelden beri tutturmuş bir ‘sıcak denizlere inme’ politikası. bazıları bu durumu sadece karadeniz’e inmek olarak algılıyor ya, işte en çok ona gülüyorum.
 • "bence" osmanlıyı yıkan 2 etken vardı.
  1- para manyaklığı, vergi alacağım diye düşmanının yaşamasına izin vermek.
  2- denetim masasından otomatik güncellemeri kapamış olması.

  avrupa tarafındaki eylemler için osmanlının kolu kanadı ise kırım hanlığı idi.
  gün geliyor, kırım hanlığı osmanlıya diyor ki, bak üstad bizim yanımızda şu ezdiğimiz rusya var ya onu yok edelim. adamlar toparlanıyorlar yavaş yavaş ve isyana hazırlık yapıyorlar. osmanlı ise "sus lan, oradan iyi garı ve para geliyor, elleşme sakın. eğer baş kaldıran olursa ben kafasını ezerim sen merak etme keyfine bak. sadece benimle birlikte avrupaya düzenleyeceğimiz akınlara fetihlere odaklan gerisini düşünme, düşünmek sana mı kaldı hem üstelik ben buradayken" diye cevap veriyor.

  sonuç...
  osmanlı imparatorluğunun ve kırım hanlığının ortaklaşa düzenledikleri birçok akınlar ve saldırılar sonucu kayıplar yaşanıyor. hem osmanlı hem de kırım ordusu bitkin düşüyor, güçlerinden güç kaybediyorlar. bunu fırsat bilen ruslar, kırıma saldırıyor. kırım osmanlı'dan yardım talep ediyor, osmanlı'nın kendisine hayrı kalmamış ki kırım'a destek çıksın. rusya kırımı yerle bir ediyor, uzun yılların intikamını alıyor. zaten bitkin düşmüş olan osmanlı'nın kolu kanadı da kırılınca, geriye osmanlı'nın kafasına balyozu indirmek kalıyor.

  işte hep para sevdası, garı sevdası bunlar hacılar.
  aynı 2017'de olduğu gibi... değişen pek bir şey olmadı o süreçten beridir.