şükela:  tümü | bugün
  • osmanlı çok mükemmeldi atatürk geldi yıktı sanan tarih cahillerin anlaması gereken realitedir.

-osmanlı neden yıkıldı- diye sorup duranlar da tenezzül buyurup ilköğretim tarih kitaplarına şöyle bir göz atabilirler.

osmanlı devleti'ni yıkan devlet rusya'dır. rusya'dan sonra ise bugünkü almanya'nın atası olan avusturya gelir. ancak en fazla zararı rusya vermiştir.

neredeyse 10 senede bir yapılan osmanlı-rus savaşlarının sonucu olarak toprak üstüne toprak kaybedilmiş, kamu maliyesi batmış ve anadolu'da erkek nüfus bile iyice azalmıştır.

rusya'ya karşı ayakta durabilmek için ingiltere, fransa gibi devrin emperyal ülkeleri ile ittifak teşebbüsünde bulunulmuş ancak bu sefer de bu devletlere ciddi tavizler verilmiştir.

rus ordusu istanbul'u düşürmek üzereyken araya avrupalı devletler girmiştir. rus ordusunun istanbul'da bir de anıt diktiğini çok az kişi biliyordur herhalde. avrupalı devletlerin araya girmesinin sebebi osmanlı sevdaları değil osmanlı devleti'nin tek başına rusya'ya kaptırmak istememeleridir.

rus ordusunun yeşilköy'e diktiği bu anıt daha sonradan ortadan kaldırılmıştır.

yani osmanlı devleti hep fatih, kanuni dönemlerindeki gibi süper güç değildi. çok sefil durumlara düştüğü devirler yaşadı.

yıkılmasının sebebi de rusya ile girdiği amansız mücadeledir.

rusya, türkiye ve osmanlı'yı ekarte edip osmanlı'yı tarihe gömmüş kendisi de süper güç olarak sivrilmiş ve günümüzde abd'ye rakip olacak hale gelmiştir.

anlayacağınız bu savaşı kaybettik.
  • 2. mahmut'un iktidarı elden bırakmaması için düşmanı rusya'dan yardım istediği gün osmanlı yıkılmıştır zaten dediğim olay.
    (bkz: kavalalı mehmet ali paşa)
  • doğruluk payı olan önerme. adamlar tarihte iki defa donanmamızı yaktı (1770-çeşme, 1853-sinop) ama hala birileri çıkıp putin ile dost olduğumuzu falan imâ etmeye çalışıyor.

ulan baltacı mehmet, bir katerina uğruna prut’ta yaktın hepimizi. rusya bizi aynı şekilde kapana kıstırsaydı hepimizi keserdi. buna şüphesi olan tarih biliyorum diye geçinmesin. gitsin çar birinci petro’nun çılgın projelerini okusun.

adamlar ezelden beri tutturmuş bir ‘sıcak denizlere inme’ politikası. bazıları bu durumu sadece karadeniz’e inmek olarak algılıyor ya, işte en çok ona gülüyorum.
  • çok da alakası yoktur.

1735 - 1739 yılları arasında yapılan avusturya - rusya ve türk savaşında kendilerine unutamayacakları bir tokat attık. avrupalılar arkalarına bile bakmadan kaçarken, ruslar barış yapalım diye türk devletine adeta yalvarmıştır. ha sonraki meseleler çok farklı ama rusya'nın kutsal ittifaka katıldığını da unutmamak gerekir.

ayrıca:
    (bkz: jan iii sobieski/#72504848)
    (bkz: osmanlı imparatorluğu'nun çöküş nedeni/#70425586)
  • "bence" osmanlıyı yıkan 2 etken vardı.
    1- para manyaklığı, vergi alacağım diye düşmanının yaşamasına izin vermek.
    2- denetim masasından otomatik güncellemeri kapamış olması.

avrupa tarafındaki eylemler için osmanlının kolu kanadı ise kırım hanlığı idi.
    gün geliyor, kırım hanlığı osmanlıya diyor ki, bak üstad bizim yanımızda şu ezdiğimiz rusya var ya onu yok edelim. adamlar toparlanıyorlar yavaş yavaş ve isyana hazırlık yapıyorlar. osmanlı ise "sus lan, oradan iyi garı ve para geliyor, elleşme sakın. eğer baş kaldıran olursa ben kafasını ezerim sen merak etme keyfine bak. sadece benimle birlikte avrupaya düzenleyeceğimiz akınlara fetihlere odaklan gerisini düşünme, düşünmek sana mı kaldı hem üstelik ben buradayken" diye cevap veriyor.

sonuç...
    osmanlı imparatorluğunun ve kırım hanlığının ortaklaşa düzenledikleri birçok akınlar ve saldırılar sonucu kayıplar yaşanıyor. hem osmanlı hem de kırım ordusu bitkin düşüyor, güçlerinden güç kaybediyorlar. bunu fırsat bilen ruslar, kırıma saldırıyor. kırım osmanlı'dan yardım talep ediyor, osmanlı'nın kendisine hayrı kalmamış ki kırım'a destek çıksın. rusya kırımı yerle bir ediyor, uzun yılların intikamını alıyor. zaten bitkin düşmüş olan osmanlı'nın kolu kanadı da kırılınca, geriye osmanlı'nın kafasına balyozu indirmek kalıyor.

işte hep para sevdası, garı sevdası bunlar hacılar.
    aynı 2017'de olduğu gibi... değişen pek bir şey olmadı o süreçten beridir.