şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1. osmanın kurduğu ve türk padişahlarının mensup oldukları sülale. padişahların toplam sayısı 36 olmakla birlikte, bazılarının ikişer kez tahta çıkmaları sonucu saltanat değişimlerinin sayısı 39'a yükselir. ancak son halife abdulmecit padişah olmadığından 36 toplamının içine girmez. bazı kaynaklarda fetret devrinde yıldırım beyazitin padişahlıklarını ilan etmiş olan oğullarından süleyman ve musa çelebiler de padişahlar cetveline alınır. böylece osmanlı hükümdarlarının sayısı 38i bulur. ancak, bu iki şehzade tüm osmanlı topraklarına hiçbir zaman tam anlamıyla egemen olamadıklarından bu değerlendirme geçerlilik taşımaz.
 • anadolu selçuklu devletinin parçalanıp bağımsız beylikelrin ardından anadolu üzerinde mutlak hakimiyet ilk ele geçiren hanedan. belirgin kurallar kurucu osman gazi zamanından saltanatın kaldırılmasına kadar bazı değişikliklerle devam etmiştir.
  hanedanın başı türkmen geleneğine uygun olarak yaşça en büyük ferttir. bu fatih sultan mehmet zamanına kadar (bazı anlaşmazlıkları saymazsak) devam etmiş olup fatihin çıkarttığı kanun ile taht için kardeş katlinin serbest bırakılması sonucu sultanın ölümünden sonra istanbula en çabuk ulaşan şehzade ordunun ve sarayın da desteği ile tahta geçmiş her hangi bir anlaşmazlık çıkmasın diye de bütün erkek kardeşleri ve onların oğullarını boğdurtmaya başlamıştır.
  bu da başka bir kuraldır. osmanlı kanının dökülmesi yasaklanmış olduğundan bu kanı taşıyan kişiler gerek duyulduğunda ipek bir urgan ile boğdurulurlardı.
  kardeş katli birinci ahmed zamanına kadar devam etmiş onadan sonra bu padişahın emriyle kaldırılmıştır. bundan sonra kafes sistemi başlamış olup tekrar imparatorluk öncesi günlerdeki gibi yaşça en büyük fert tahta oturmuştur. bu bir bakıma babadan oğula geçen sultanık kavramının da sonu olmuştur. çünkü kardeşler, yeğenler kim büyükse o sultan oluştur.
  osmanli hanedaninin bir diğer geleneği ise evlilik üzerinedir. yildirim beyazit zamanina kadar sultanlar islami çerçevede evlilikler yapmışlardır. osman gazi bala hatun ile, orhan gazi nilüfer hatun ile * nikahlanmıştır. ancak ankara savaşı ve beyazıt il ailesinin esir düşmesi hadisesinden sonra (ki bu olay esnasında galiba karısı falan tecavüze uğramış *) hanedan üyeleri nikahlanmama kararı almışlardır. sadece cariye almışlar, bu cariyelerden olan çocukları bütün haklardan faydalanmışlardır.
  bu konuda tek bir istisna mevcuttur. o da hanedanın belki de en güçlü sulatnı olan kanuni sultan suleymandir. o bir cariyesi ile * nikahlanarak bu geleneği 150 yıl sonra bozmuştur. ondan başka bu işi yapan çok nadir görülmüştür. *
 • genç üyelerini aralıklarla gazete sayfalarında gördüğümüz hanedandır.

  ne gariptir ki bunlar çoğunlukla ingiliz bankacılara benzemektedirler. büyük olasılıkla türkçe konuşmayı bilmemektedirler. sarı sarı maviş çocukları vardır. kizların ilk isimleri türk ismi soyadları ise sutton gibi bilimum ingilizce isimlerdir.

  bizden çok uzaktırlar, çok...

  ben ikinci resimde türk, kürt, laz, çerkez veya türkiye cumhuriyeti coğrafyasına ait herhangi bir insan görmüyorum. ya siz?
  http://www.milliyet.com.tr/…010/1263699/default.htm
 • bugün bu hanedan'a üye olan iki yeni kuşak temsilcisi hürriyet kelebek'e kendilerinin diğer avrupa ülkelerindeki gibi simgesel olarak kalmaları gerektiğini belirtme cüretini göstermiştir. kendileri çok sevdikleri fransa'yı* ve dedelerinin anadolu'ya neredeyse hiç yatırım yapmadığını unuttular sanırım. bence bu ülke topraklarına adım atmaları bile yanlıştır.

  anlama güçlüğüne birebir olan edit: osmanoğlu hanedanı içinde fransız kültürü ve diline olan hayranlık yüzünden "osmanoğlu hanedanı tarafından çok sevilen fransa" (kralı ve kraliçesini idam edip kurtulan fransa)* olarak belirtilmiştir. bana mustafa kemal atatürk'ün değerini bir kez daha hatırlatan bir hanedandır osmanlı hanedanı.
 • "bu osmanlı hanedanı dostoyevski'nin karamazof ailesine benzer: içlerinde dahisi var, budalası var, sarhoşu, delisi var; katili, bestekarı, şairi var, ne arasan var."
  üç istanbul-mithat cemal kuntay
 • tarih bilimi itibariyle en eski atası gündüz alp'tir çünkü osman gazi'nin kestirdiği sikkelerin üzerinde "osman bin ertuğrul bin gündüz alp" yani "gündüz alp oğlu ertuğrul oğlu osman bey" yazmaktadır. öte yandan tarihle karışık efsaneler süleyman şah'tan bahsetmektedir. lakin ertuğrul, gündüz alp gibi arkaik isimlere sahip insanların atalarının adının süleyman olmasına bendeniz pek ihtimal vermiyor.

  başına değindik bir de sonuna değinelim:

  en yakın muadilleri ile yani fransa hanedanı, rus hanedanı, alman hanedanı gibi yerini cumhuriyete bırakmış hanedanlarla kıyaslarsak görürüz ki hem tahtından edilirken milleti tarafından (nispeten) en nazik muameleyi gören hem de yaşadığı sürgünde milleti için en sağduyulu şekilde hareket etmiş olanlar osmanoğlu hanedanıdır. umarım suistimal edilmeden böyle devam eder.

  aralarında avrupalılaşanlar vardır lakin bunun ilk örneği sürgünden sonrakiler değildir. ilk örnek cem sultan soyundan gelenlerdir.