şükela:  tümü | bugün
 • osman's dream yani.

  http://www.amazon.co.uk/…555132/202-5762534-1490236

  adresinde ayrıntısı görülebilecek bir kitap. osmanlı imparatorluğunun kurucusu osman beyden başlayarak imparatorluğun hikayesini anlatıyor. yazarı caroline finkel. okudun mu? derseniz, ne gezer! kapağını gördüm sadece. bir de kitabı okuyanlardan birinin yazdığı yorumu okudum. tarihe meraklı herkesin okuması lazımmış.
 • hakkindaki super okuyucu yorumlariyla ilgimi cekmeyi basarmis kitap, ilginc olan ise yorumlari yapanlarin hicbiri turk degil. anladigim kadariyla mart 2006'da yeni bir yayinevinden** cikacak, kapagi ve adi biraz degismis, bunun disinda 200 sayfa kadar daha eklenmis kitaba.

  http://www.amazon.co.uk/…_1_2_3/026-9471279-5966844

  edit: ruyadan imparatorluga osmanli olarak turkceye cevrilmis.* http://www.osmansdream.com/
 • caroline finkel, asıl ismi “osman’ın rüyası” olan kitap osmanlı imparatorluğunun tarihini bir hikaye kitabı tadında okuyucuya sunuyor. kitabın ismi türkçeleştirilirken ilginç bir durum gelişmiş. osman’s dream- the story of otoman empire ismi haşmetli görülmemiş olmalı ki çeviri metinin ismi, rüya’dan imparatorluğa- osmanlı imparatorluğu’nun hikayesi olarak konmuş. ingilizce isimdeki devlet kurucusu sultan i. osman’a ismi ile hitap etmenin acayipliği ve samimiyeti türkçe isim ile giderilmiş. isimde atlatılan bu badire elbette kitap metnine yansıtılmamış. finkel’in kalemi ile okuyucu ilginç bir deneyim yaşıyor açıkçası. finkel, bunu spekülatif ve efsanevi hallere, ya da hafife alma metoduna başvurmadan olabildiğince yalın bir şekilde yapıyor. uzun süre türkiye’de yaşayıp osmanlı araştırmaları yapan yazar ait olduğu kültürdeki insanların da türklerin de tarihe olan bakışlarını çok iyi değerlendirmiş hazırladığı metinde bunu bize çok iyi bir şekilde göstermiştir. osmanlı imparatorluğu’na dönemin şartları, iç dinamikleri, çevre faktörleri olmaksızın yalnızca haşmet, ululuk, olağanüstülük sıfatları verenler ile osmanlı devlet’inin tamamen şansının iyiliği sayesinde büyüdüğünü düşünenlere sıkı bir itiraz görürüz metinde. bilindiği gibi ingilizce’de history ile story aynı kökten gelmektedir. tarih ile tarihi hikayeleme arasında çok ince olan çizgi zaman zaman bir çok araştırmacıyı, tarihçiyi etkiler, kimi zaman da yanıltır.. insandaki hikaye yazma dürtüsü tarih yazıcılığının önüne geçe bilir. kitabı okurken finkel’ın ciddi bir şekilde okuyucuya fark ettirir. şu ana kadar osmanlı tarihi hakkında duyduğumuz, öğrendiğimiz bir çok şeyi sorgulamamıza sebep olur.
 • kitabı okudum mu hatırlamıyorum bile ama şunları not etmişim:

  osmanlı beyliğinin varlık nedeninin gaza etmek olduğu doğrultusundaki yaygın görüş yakın zamanlarda yeniden gözden geçirildiğinde, beyliğin daha çok hem müslüman, hem hıristiyan savaşçılardan oluşan, amacı 'beylerinin kullandığı retorik ne olursa olsun, ganimet, yağma ve köle olan...bir çapulcu konfederasyonu' olduğu görüşüne varılmıştır. bu teze göre söz konusu konfederasyonda türkmen savaşçılar azınlıktaydı, fetihlerin hızı, yeni devleti oluşturup idare edebilmek için gerekli insan gücünü karşılamak üzere, osmanlı saflarına ayrım gözetmeden çok sayıda istekli hıristiyanın katılmasını gerektiriyordu..

  osmanlı imparatorluğunun başlangıcı kağıda geçildiğinde bu olaylar artık uzak bir anıydı... osmanlı rüyası efsanesi meydan okumalara dayanacak güçte değildi. daha somut mirasa gerek duyuluyordu. halk destanlarına göre osman'ın babası ertuğrul a söğüt ün rum selçuklu sultanı tarafından verilmişti. bu meşru mirasın sembolü olarak da at kılından bir tuğ, bir davul ve bir hil'at gibi nişanlar verdiği öyküsüyle destekleniyordu. bundan bir yüz yıl sonra 1575 te bir osmanlı nişancısı bu nişanların verildiğinin kaydı olarak sahte belgeler hazırlamıştır. soyluluk iddiaları da eklenirken bir ara osman'ın atalarını hicazlı bir arap kabilesine bile dayandırılmış ancak bunların hepsi unutulurken rüya miti yaşamıştır.