şükela:  tümü | bugün
 • http://www.sondakika.com/…re-nefes-aldirdi-8729778/

  dayımıza harita yollayalım beyaz yerde sanal simultane yapıyor
 • neden her zaman bu hükümet bir örgütü destekliyor sanki daha önceden yaptıklarında hepsini eline yüzüne bulaştırdılar dolayısıyla türkiye'ye baya zarar verildi.
  neden bir örgüt yerine suriye ordusuna rusya ile beraber destek vermiyoruz, madem suriye suriyelilerin neden bunu yapmıyoruz da ne olduğu belirsiz bir örgüte destek veriyoruz ve güçlenmesini sağlıyoruz. ve bu olaylar bittiğinde neden demokratik seçimlerin ön ayağı olmuyoruz suriyede madem suriye halkına yardım etmek istiyoruz neden böyle yapmıyoruz ??
  bu öso da rte nin elinde patlayacak dolaysıyla türkiye'nin elinde patlıyacak.
 • öso suriye'nin fetö'sü dür. türkiye suriye'nin fetö'süyle işbirliği yapıyor
  bu çok rahatsız edici bir durum bana göre.
 • ing. free syrian army (fsa).

  mart 2011'de patlak veren suriye iç savaşında ortak hedefi suriye rejimini alaşağı etmek olan zayıf askeri fraksiyon ya da fraksiyonlar bütünü. her ne kadar 29 temmuz 2011'de resmi olarak (abd, ingiltere gibi büyük ülkelerin desteği ile) organize olmuş olsalar da 2012 den bu yana zayıf ideolojik birlikleri, disiplinsizlikleri ve ekonomik desteğe ihtiyaç duymalarından dolayı yavaş yavaş dağılım sürecine girmişlerdir. 2012'den sonra öso (fsa) kimliği batı basını tarafından suriye içinde çatışan hükümete karşı çeşitli alt karşıt guruplar için bir şemsiye kimlik olarak kullanılacaktır.

  2015'te bu grubun varlığı bile sorgulanacak hale gelmiştir. zira rusya dışişleri bakanı sergey lavrov şöyle demiştir:

  "bize fsa hakkında sordular fakat nerede bunlar? bir hayalet grup olarak kaldılar ve haklarında hiçbir şey bilinmiyor. (...) abd dışişleri bakanı john kerry 'e bize fsa'nın nerede ve kim tarafından komuta edildiği hakkında bilgi sağlaması için sordum."

  2016 itibariyle türkiye'nin yaptığı fırat kalkanı ve afrin (zeytin dalı) operasyonu sayesinde isimleri tekrar birleşik bir grup gibi anılmaya başlanmıştır. bunların hala birleşik olarak tsk ile ortak hareket eden 20-25 binlik bir bölümüne türkiye destekli özgür suriye ordusu denmektedir (turkish-backed free syrian army).
 • suriye ordusunun sünni subaylarının baas rejimini devirmek için kurduğu örgüt.
  suriyede rejim ve ypg dışında kalan herkesin ışidle aynı olduğu, kafa kestiği gibi bir ön yargı bütün dünya gibi türk kamuoyuna da pompalanıyor.
  bence ypg terörist değilse kimse terörist değildir.
  elinizde öso veya içindeki gruplardan birinin sivillere saldırdığına, kafa kestiğine filan dair bir bilgi varsa ortaya koyun. biz de öğrenmiş oluruz.
  ama hepsi aynı bu köpeklerin gibi ön yargılar değil kanıt olsun.
  gelelim karşı tarafa. pyd denilen köpeklerin işgal ettiği bölgelerde sivil halkı sürüp etnik temizlik yaptığı, evini terk etmek istemeyip direnenleri amerikalılara koordinatlarınızı ışid hedefi diye bildiririz diye tehditle çıkardıklarını hepimiz gördük.
  kaynak da türk medyası değil amnesty international. hani türkiye aleyhinde raporlarını çok sevdiğiniz af örgütü olan amnesty.
  dahası ışidle toprağı bize bırak, sonra git kimi kesersen kes anlaşmasını kanıtlayan rakkadan ışidlileri elini kolunu sallaya sallaya çıkış görüntüleri de bbcde yayınlandı.
 • ordu vakti gelip terkedince kendi yerine onlari birakicak. saniyorlarki bizim adamlarimiz onlar. siyasette koz olarak kullaniriz. olurda masada oturursak ilerde. ama bu isler davutoglu nun stratejik derinligine benzemez. adamlarin gücü de ortada silahlari da. amerika ile rusya anlasiverir kalirsin sende o kadar verdigin sehitle.