şükela:  tümü | bugün
  • her yıl üniversite sınavlarından sonra birçok birincilik haberleri duyuyoruz. sınava nasıl hazırlandıkları, tercihlerinin nereler olacağıyla ilgili bir sürü haber. bu kişiler okullarına gittikten sonra bir daha bu adamlardan haber alamıyoruz nedense. o kadar tam puanlar çekip de aralarında ilerleyen yıllarda fark yaratanını duyamadık henüz. bu bizim üniversitelerin bu çocuklarının önününü açamamasından mı kaynaklanıyor yoksa tamamen sınav sistemi ile alakalı bir durum mu net değil. ben üniversitelerimizin eline geçen insan değerini yeterince değerlendiremediklerini, bu tip öğrencilere uluslararası başarılar getirecek yönlendirmeleri yapamadığını düşünüyorum.
    not: başlıkta her sene değişen sınav isimlerinden dolayı sözlükçülerin daha aşina olduğu öss kullanılmıştır.
  • %99'u elde ettiği başarıyı çalışkan olmalarına borçlu olduğundan hiç de öyle ilkokul mezunlarının altında çalışmak falan değildir.

mesela vakti zamanında tüm alan türlerinde 1.liği elde eden emre kaçar, teknoloji dünyasının merkezi silikon vadisi'nde çalışıyor.

her ne kadar ekşi sözlük'te çoğunluğu oluşturan koç burssuz fanboyları kabul etmese de öss insanın çalışma azmini ve analitik zekasını ölçen bir sınavdır.
  • biri bizim genel müdürdür.
  • çoğusunun akıbeti juventus gibi hem şampiyon ol hem de küme düş olmuştur.
  • bir tanesi boğaziçi üniversitesinde elektrik elektronik okuyor ve fizik ile çap yapıyor. ortalaması 4.00. ben değilim tabi bu. benim ortalamam 2.90.
  • ilk sınavda girdiği yeri beğenmeyip ikinci sınavda daha düşük puan aldığı için tıp fakültesine yerleşip dr olanı var.. iyi ya da kötü bir akıbet mi net değildir..
  • (bkz: süreyya ciliv)

turkcell ceo'su.
  • bir tanesini tanıdım, iyi bir şirkette ortalama bir bozsyonda çalışıyordu. bunu bir başarısızlık olarak addetmiyorum yanlış anlaşılmasın, yaşamından mutlu ve huzurlu ise ondan başarılısı yoktur. kaldı ki her öss birincisinden mucit olmasını beklemek de bayağı ilginç bir şey olmuş.
  • bir tanesinin akıbeti şu an için fena değil. okulun bitmesine bir sene kaldı, ondan sonra güncellerim yine.