şükela:  tümü | bugün
  • almanca bir terim olup, eski dogu almanyaya ozlemi dile getirmektedir, zira almanca'da ost dogu demektir. bunun yaninda bu suni sozcugun diger bir ozelligi ise almancada nostalji anlamina gelen nostalgie kelimesine de atifta bulunulmasidir
  • (bkz: ostpolitik)
  • komünist doğu almanya'ya duyulan özlemi anlatan terim. almanya'da etkileri hala kısmen görülebiliyor. ancak doğu alman angela merkel'de bunun olmadığı kesin. dw'den bu konuda bir dosya için; http://www.dw.de/…-romanticizing-the-gdr/a-17959366
  • ilk kez kabare oyuncusu uwe steimle tarafından kullanılan "nostalgie" ve "ost" kelimelerinden türeyen sözcüktür. 1990'da, popüler adıyla berlin duvarı'nın yıkılması olarak bilinen olaydan, yani almanya demokratik cumhuriyeti (ddr-doğu almanya) ile almanya federal cumhuriyeti'nin (batı almanya) birleşmesinden sonra, doğu almanya'da yaşayan vatandaşların ekonomik ve yaşamsal beklentilerini karşılayamamaları, kimlik kaybı ve bocalama yaşamaları sonucunda, eski komunist düzenlerine ve anılarına duydukları özlemi dile getirir. "ostaljik" olarak niteleyebileceğimiz nesneler arasında "ampelmännchen" (doğu almanya'ya özgü trafik ışıklarındaki yürüyen ve duran adam simgesi), "trabant" marka araba, "sandmännchen" (1959-1989 arasi ard'de yayinlanan, birlesmeden sonra ulusal yayinlarda gösterimine devam edilen, beyaz keçi sakallı, kömür gözlü, dalgalı beyaz saçlı, kirmizi kukuletali ve kirmizi pelerinli çizgi film karakteri), club cola, ddr klappfahhrad (dogu almanyaya özgü katlanir bisiklet), mifa marka bisiklet yer alabilir. doğu almanya kentleri turist olarak gidildiğinde, batı almaya'ya göre sönük ve kırsal gelebilir. fakat burada yaşandığında, insanları anlamaya başladığınızda, detayları görebildiğinizde ayrı bir kültürü keşfetmeye başlarsınız. fakat zorluk yaşayarak derinleşen insanlarının yanında, fakirlik ve yokluktan yobazlaşanlar da vardır. yine de eski ddr şehirlerinde yaşayınca bir süre sonra onları bile anlamaya başlarsınız. alman bir arkadaşımın ostaljik olarak tanımladığı bir başka olaysa, film başına neredeyse 1 mark verdikleri açık hava sinemaları, ucuz olduğu için arka arkaya izlenen filmler (her film buraya gelemese de), film izlerken sarılıp fosur fosur içilen sigaralar ve bir de adını hatırlayamadığım bir atıştırmalıktı.
  • kelime menşei olarak doğu almanya'ya olan özlemi ifade ediyor olsa da, genel itibariyle balkanlar ve avrupa'ya tekrar sosyalist iktidarın gelmesi umudu taşıyan insanları ifade eden bir akım olduğunu söylemek mümkün.
  • benim gibi politik nerdler için süper eğlenceli bir oyun. dlc'leri ile beraber insana hem soğuk savaş nostaljisi yaşatıyor hem de eğlendiriyor. soundtrack'le gaza gelme cabası.

    not: steam üzerinden üç beş liraya edinilebilir.
hesabın var mı? giriş yap