şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: kireclenme)
 • cerrahide koruyucu hekimlik yaklaşımıyla artroskopik debritman veya osteotomiler tedavi edilmemiş gelişimsel kalça displazisi, sizde varus deformitesi durumlarında yük dağılımının önlemek amacıyla tercih edilebilirken; eklem aralığı iyice daralmış son dönem hastalara omuz, kalça ve dizde total eklem protezi; ayak bileğinde olanlara artrodez uygulanmaktadır.
  edit:lenmiştir
 • (bkz: eklem faresi)
 • kıkırdak dokuyu etkileyen,dejeneratif, ilerleyici,kronik bir hastalıktır.önceliklekle ağırlık taşıyan eklemleri tutar.ciddi yetersizliklere yol açabilir.kadınlar erkeklere oranla daha fazla yakalanır.
 • aslında kemiklerin eklem yüzlerindeki kıkırdak kaybına bağlı kemik dokunun açığa çıkması, kemiğin esnekliğini kaybederek sertleşmesi ve eklem aralığında daralmaya neden olması durumu olmasına rağmen ısrarla halka "dizlerinin sıvısı bitmiş" olarak anlatılan bir kas iskelet sistemi patolojisi.
 • ileri yaş en önemli predispozan faktördür.

  eklem kıkırdağından başlar. eklemin altındaki kemik cevap olarak kemik yapar. ve buna osteofit denir.

  en sık dif'i tutar. ama en fazla tedavi gerektiren dizdir.

  dirsekleri, el ve ayak bileklerini tutmaz.

  bouchard pif'lerde heberden ise dif'lerde görülen osteofitlerdir.

  edit: bilgi ekleme.
 • osteartrit; primer veya sıklıkla sekonder olarak eklem kıkırdağında başlayan, yavaş ve progressif olarak ilerleyen, bazen inflamatuar komponenti de olabilen , kronik ve dejeneratif bir eklem hastalığıdır. mekanik ve biyolojik zedelenmelere bağlı olarak; eklem kıkırdağında, normal yapım ve yıkım arasındaki dengenin yıkım lehine bozulması söz konusudur. eklem kıkırdağı yanında; subkondral kemik, kapsül, synovia, ligament ve periaartiküler yapılar da hastalık sürecinden etkilenir. osteoartroz olarak da ifade edilen osteoartrit, geriatrik popülasyonun polikliniklere en sık başvuru nedenidir. bazı otoriteler; bir hastalıktan ziyade, normal yaşlanma sürecinin bir parçası olduğunu düşünmektedirler. özellikle yaşlılarda kronik sakatlığa yol açabilmesi en önemli özelliğidir.
 • genetik ya da genetikten dolayı yatkınlığın mümkün olup olmadığını merak ettiğim rahatsızlık.
  sık kullandığım elimin baş parmağında, tıpkı annemdeki gibi osteoartirit olduğu teşhisi kondu.
  çözüm; ağrıdıkça başparmağı sabitleyen el bilekliği takmak olarak önerildi. ilaç tedavisi yokmuş.
  başka ağrılarım için etol fort kullandığımda elimin de neredeyse hiç ağrımadığını tespit ettim ama ömür boyu ilaç bağımlılığına gerek yok. elimi dikkatli kullanmaya ve özellikle gece yatarken ağrımasa da bileklik takmaya özen gösteriyorum. lanet olası bileklik klavye başında sıçırtıyo tabi ayrı mesele.
  arada bir diablo oynama zevkim vardı ona oldu olan.