*

şükela:  tümü | bugün
 • kemik gla proteini.
 • kemik gama-karboksiglutamik asit-içeren protein olarak da bilinen, kemik ve dentinde bulunan bir nonkollejenöz proteindir. gla domainleri içerdiği için sentezi vitamin k bağımlıdır.

  osteokalsin sadece osteoblastlarca sentezlenir ve vücudun metabolik kemik mineralizasyonunda ve ayrıca kalsiyum iyon homeostazisinde temel rol oynar. bu durumda genellikle kemik sentezi için bir marker olarak kullanılmaktadır. serum osteokalsin düzeyleri daha iyi kemil mineral dansitesiyle korele bulunmuştur.

  pankreatik beta hücrelerden insülin salgılatması, yağ hücrelerinden adiponektin salgılatması -ki bu insülin duyarlılığını artırır- bir hormon gibi davrandığının göstergesidir. bunların yanı sıra osteokalsin leydig hücrelerden testosteron salgılanmasını da uyarır.
 • columbia üniversitesi'nden gerard karsenty (link) ve ekibinin araştırma sonuçlarına göre bir avcıyla veya ani bir tehlikeyle karşılaşınca kalp atış hızı artar, nefes alıp verme hızı artar, kaçma veya savaşma durumlarına hazırlanmak için yakıt olarak tüm vücuda glikoz pompalanır. savaş ya da kaç mekanizması denen bu tepkiyi şimdiye kadar sinir yolları ve adrenalin hormonunun kontrol ettiği düşünülürken, aslında iskeletin düşündüğümüzden daha aktif olduğu ve kemikler tarafından salgılanan osteokalsin hormonunun da bu tepkiyi koordine ettiği anlaşılıyor.

  (bkz: fight or flight response)

  insanlarda, stresli bir topluluk önünde konuşma görevinden önce kandaki osteokalsin oranının hızla yükseldiğini, farelerde de aynı şeyin tehdit altında hissedince görüldüğünü ve ayrıca, osteokalsin artınca dinlen ve sindir/ rest and digest fonksiyonlarının baskılandığını ve egzersiz yaparken kemiklerin, kasların kalori yakmasına yardımcı olmak için osteokalsin salgıladığını, hatta yaşlı farelerin kasları gençleşsin diye osteokalsin enjekte edildiğini belirtmişler.

  link
  link

  ek: osteokalsin ve hafıza ilişkisiyle ilgili kısa bir video.
 • "kemikler, tehlikeden kaçmamızı sağlayan bir hormon salgılıyor" başlıklı columbia üniversitesi genetisyeni gérard karsenty'nin çalışmasına ait bir yazı

  link
 • kemiklerin yenilenmesini sağlayan osteoblast hücreleri tarafından salgılanan ve beyindeki yeni öğrenilen bilgilerin hafızalanmasını sağlayan hippocampus bölgesinin büyümesini sağlayan mesaj molekülü.

  hippocampus bölgesinin gelişmesi öğrencilerdeki öğrenme kapasitesini artırmakta ve akademik başarıyı da artırmaktadır.

  osteocalcin miktarının artırılması için günlük fiziki aktivitenin artırılması şarttır. çünkü fiziki olarak pasif insanlarda osteocalcin moleküllerini salgılayan, osteoblast hücresi aktif durumda bulunmaz.

  osteocalcin isimli mesaj molekülü beyni uyardığı gibi testisleri de uyararak sperm miktarını da artırır. kaynaktaki belgeselde anlatılan bir deneye göre osteocalcin miktarı fazla olan bir farede sperm üretimi, az olanın iki katı kadar olduğu tespit edilmiştir. tembel adamın çocuğu olmaz sözü belki de bu yüzden söylenmiştir. kim bilir.

  kaynak: nhk world the body belgeseli
  (bkz: yürüyen çocukların daha çok kazanması)
hesabın var mı? giriş yap