*

şükela:  tümü | bugün
 • 2-20 arası nukleusu bulunan,pacmanvari yaşayan ve kemik dokunun ölmüş hücre barındıran kısımlarının erimesini sağlayan hücre türü.

  bide kocaman dururlar osteoblast ,yada makrofaj yanında.*
 • kan kökenli kemik hücresidir. kemik matriksi yıkımında görevlidir.
 • monositlerin birleşmesiyle oluşan mononükleer fagositer ve immünoregülatör efektör sisteme(m-pire sistem) dahil elemanlardır. osteoklastların kemikle temas eden bölgeleri, mikrovillüs benzeri yapılar gibi tırtıklıdır. bu yüzey arttırıcı yapılardan kalsiyum tuzlarını çözen asitler salgılanır.
 • osteoporozlu teyzelerimizin düşmanı parathormonun dolaylı kankasıdır. (çaktın köfteyi tuscu kardeş)
 • osteoklast, çok çekirdekli fagositik hücredir. kemik matriksini yok eden ve kemik dokusunu ortadan kaldıran kemik hücresidir. kemik yıkım olaylarında görev alır. osteoblastlar ile birlikte kemik dokusunun yapım- yıkım döngüsünü yani remodelasyonunu sağlarlar.
 • kemiklerin içinde bulunan ızgaraya benzer yapıyı parçalayan, kemiği yapı taşlarına ayırarak, kemikte bulunan mineralleri kemik içine dağıtan hücrelerdir.

  bu hücrelerin fazla aktif hale gelmesi kemiklerin aşırı zayıflayarak sağlamlığının azalmasına neden olur.

  burada aslında mükemmel bir geri besleme mekanizması bulunur. kemiklerin ızgaramsı yapılarının merkezinde osteocytes isimli beyindeki nöronların bağlantısına çok benzeyen merkezi kemik hücreleri bulunur. bu hücreler kemiklere uygulanan kuvvetleri ve sarsıntıları hissederek sarsıntı arttıkça osteoblast; azaldıkça osteoclast üretimini artırır.

  yani kemiklerdeki titreşim arttıkça kemikleri güçlendirir; azaldıkça kemikleri zayıflatır.

  osteoblast sayısı arttıkça kemiklerin içindeki ızgaramsı yapı kuvvetleneceği için osteocytes'ın titreşimi azalır ve osteoblast sayısını azaltarak kemiklerin haddinden fazla kalınlaşmasını engeller.

  bu işlemin tersini yapan hücreler için (bkz: osteoblast)

  aslında zararlı bir hücre gibi gözükse de sağlıklı bir insanda her 5 yılda bir bütün kemiklerin yenilenmesini sağlar.

  bu hücreleri yavaşlatmak için düzenli yürüyüş ve fiziksel aktivite gereklidir.

  kaynak: nhk world the body belgeseli
hesabın var mı? giriş yap