şükela:  tümü | bugün
 • osteokondritis dissekans diye de tabir edilen bir hastalık. (ilk kelimenin sonundaki "is" eki nasıl bir değişime yol açıyor bilmiyorum, bilen uyarırsa doğrusunu yazarım) en sık diz eklemlerinde görülür. bunun dışında ayak bileği, dirsek ve nadiren kalça ekleminde de görülebilir. çoğunlukla erkeklerde ve çocuklarda görülür. darbe veya burkulmaya bağlı travmaların sonucu olarak ortaya çıkabilir. mr'la teşhisi mümkündür. tedavisinde; hasta olan bölgeyi dinlendirme (örneğin sorun ayak bileğindeyse mümkün mertebe üzerine basmama gibi) d vitamini ve kalsiyum takviyesi, güneşlenmek (evet iyi geliyormuş) vardır.

  bu üstteki bilgiler internette yaptığım kabaca bir araştırma ve dün gittiğim ortopedistin anlattıklarından derlenmiştir. doktora gitmeden, tetkik edilmeden hastalığınızı kesin olarak bilemezsiniz, o yüzden yazdıklarıma çok güvenmeyin.

  peki ben neden bu başlığa yazıyorum. çünkü, neredeyse bir yıldır bilek burkulması sandığım, ağrımasına rağmen spor yapmaya devam ettiğim belanın bu olduğunu öğrendim dün. doktor mr'a bakar bakmaz teşhisi koydu. zaten mr raporunda da onun anlattıklarıyla paralel şeyler vardı. hayır bi de dalga geçer gibi sorduğu ve cevap beklemeden kendi yanıtladığı sorulara bak:

  dr- tatil planı yapmış mıydın?
  ben- ee
  dr- iptal et. çok yorulursun, yapma tatil.

  dr- spor yapıyor musun?
  ben- evv
  dr- yapma. hatta ayağının üstüne bile basma.
  ben- (uçayım mı amk?) ama işe gidip gelirke...
  dr- ayakkabı al
  ben-nası...
  dr- baston da al. ya da yok, en iyisi koltuk değneği al. bak ayakkabı bu şekil (adam küçük kağıda ayakkabı çizdi ya lan!)
  ben- e peki geçecek mi bu (ne zaman basket oynayabilecem toktor, ağlıycam lan:/)
  dr- genelde kötü bir tablo çizdik ama (ebemi sktin resmen tablo mu kaldı) ama iyi haber: bazı hastalarda tedaviye cevap alıyoruz.
  ben- (iyi haber mi bu? umut doldum adeta)
  dr- şu ilaçları kullan (bir sürü kalsiyum ve d vitamini ilaçları)
  ben- (çok sönük kaldım azcık olaya el atayım) yoğurt falan yiyim mi?
  dr- ye ye. (oh yeah) 3 ay sonra gel kontrole bakalım iyileşme olacak mı...

  bakalım. olacak mı?
 • kemik uçlarında kan akımının yetersizliği veya kalsiyum eksikliği nedeniyle eklem kıkırdağı parçasının ayrılması veya kırılmasıyla sonuçlanan kemik kıkırdak yangısı.
 • tedavisi hastanın yaşına, hastalığın evresine, lezyonun lokalizasyonuna göre değişkenlik göstermektedir. konservatif veya cerrahi tedavi olabilmektedir
 • avusturya hastalığıdır.
 • devekuşu hastalığıdır.
 • (bkz: eklem faresi)