şükela:  tümü | bugün
 • kemiklerin yumusamasi ve egilmesi blirtileri gosteren bir hastalik.
 • d vitamini eksikliğinden kaynaklanan kemik yumuşaması hastalığı..
 • yunancada "kemik yumuşaklığı" anlamına gelen ve kolajenin kemikler arasındaki maddeyle orantısız fazlalığından kaynaklanan bir hastalık.
 • yeterince güneş ışığı alamayıp vücudun d vitamini sentezini gerçekleştiremediği durumlarda ortaya çıkan kemik eğilmesi, yumuşaması şeklindeki sonuçlara gebe kemik hastalığı.

  özellikle çarşaflı kadınlarda sıklıkla görülür.
 • vitamin d ve kalsiyumun ince bağırsaklardan emilememesi yüzünden kişide söz konusu minerallerin az olması durumu.bu azlığın yol açtığı yaygın bir kireçlenememe-demineralizasyın tablosu ve trabeküler kemik yapısının yokluğu.
 • eskiden korsanlar arasında sıkça görülen bir hastalıktı. bu hastalık aylarca açık denizde kurutulmuş yiyeceklerle beslenmek zorunda kalan korsanların özellikle taze tüketilmesi gereken ve o dönemde uzun süre saklanamayan ciğer, yumurta, mantar, peynir gibi yiyecekleri yeterince tüketememesi sonucunda d vitamini eksikliğinden musdarip olmalarına paralel olarak kemiklerinin güçsüzleşmesine yol açmakta, bu da savaş esnasında meydana gelen bir darbe sonucunda korsanların kollarının ve ellerinin kırılmasını veya kopmasını kolaylaştırmaktaydı. işte bu sebepten ötürü osteomalasi, dişleri dökük, eli kancalı, bacağı tahtadan korsan imgesini besleyen bir unsur olarak günümüz popüler kültürünün gizli bir belirleyeni haline gelmiştir.

  (bkz: captain hook)
  (bkz: karayip korsanları)
 • mineral eksikligi sebebiyle kemşk yumusaması sonucu olusan hastalıgın tanımlandırılmasıdır. kemiklerin yogunlugu olmasına ragmen mineral icerigi azalmıstır. osteoporoz ile karsılastırıldıgında fark olarak osteoporozda kemik hacim bakımından azalma olmaktadır ve normal olarak kemik kireclenmis olarak gozukmektedir. fakat osteomalaside, tam tersine kemik hacminde kayıp olmaz ancak bazı bolgeler kireclenmis yani kalsiyum birikimli gozukur.

  osteomalasi zannedildiginden daha cok rastlanılan bir hastalıktır. zayıflık ve gucsuzluk olusmakla birlikte yetersiz beslenme ve gunes ısınları yetersizligi nedeniyle olusur. bu hastalık kapsamında plasmadaki kalsiyum seviyesinin dusmesi nedeniyle, özellikle ayak bilegi ve bogazda spazm seklinde kasılmalar olur. elektromiyagram ile kasların ne derece uyarıldıgı gozlemlenerek kasılma olayı saptanabilir.
 • erişkinde kan kalsiyum ve parathormon seviyesini etkilemeden ciddi kas gücü kaybı, yaygın vücut ağrıları, uyku bozukluğu yapan; bu rahatsızlıkların sonucu olarak da hayat kalitesini düşüren, insanı sürüm sürüm süründüren sinsi hastalık. tanı için mutlaka aç iken alınan kanda d vitamini (25-oh d3) bakılması gerekmekte.
 • d vitamini eksikliğine bağlı kemik mineralizasyon defekti ile giden bir sendromdur. kemik kitlesi azalmaz. kemikte osteoid artışı histopatolojik tanıda en önemli kriterdir. ca x p değerinin düşük olması tabloyu oluşturur. çocuklardaki şekline raşitizm denir. kliniği siliktir. yaygın ağrı, kas güçsüzlüğü, ördekvari yürüyüş olabilir. laboratuvarında 25-oh-d3 seviyesi azalmıştır. ayrıca 1.25-oh-d3 seviyesinin de kompanzatuar olarak artması beklenir. idrarla itrah edilen kasiyumun azalması osteomalazinin ilk bulgularındandır. idrar fosforu artmıştır, kan fosforu normal veya düşüktür. genellikle hipokalsemi vardır. alkalen fosfat artmıştır. genel olarak osteomalazi laboratuvarı sekonder hiperparatiriodizme bağlıdır. radyograjik görüntülemede kemik dansitesinde azalma izlenir. yalacı fraktürler en özgün bulgusudur. bunlar simetrik, bilateral, sıklıkla femur başına yakın medialde gelişir. buna milkman fraktürü de denir. arter pulsasyonuna bağlı olarak gelişir. sekonder hiperparatiroidiye bağlı röntgen bulguları olabilir. bikonkav vertebra kollapsı ve üçgen pelvis hastalığın ilerleyen dönemlerinde görülebilir. tedavisinde vitamin d replasmanı ile birlikte, besinlerden yeterli düzeyde kalsiyum ve fosfor alımı teşvik edilmelidir.
 • genel vücut ağrısına sebep olur. yaygın kas ve kemik ağrısına sebep olur. yaygın ağrıda fibromyalji ya da osteomalasi akla gelmelidir.

  toplumda yaklaşık % 5-10 bulunur.

  bu durumda kan tahlili yaparız. kan kalsiyum ve fosfat'ı düşüktür. kan alkalen fosfataz seviyesi yüksektir.