şükela:  tümü | bugün
 • kemiklerin kirilgan olmasi.bel agrilarin artar,kamburlasma meydana gelir.
 • dusuk kemik kutlesi ve kemik dokunun mikro yapisinda bozulma, sonuc olarak kemik kirilganliginda artis ve kiriga yatkinlik seklinde tanimlanabilen, kemik kutlesi kucuk bir travma ile kirik olusturacak kadar azalana dek belirti vermeyen hastalik.
 • kemiklere saglamlik veren d vitamini ve kalsiyumdur.tabii bu ikisi birlikte alinmalidir.zira alinan kalsiyumun kemik dokusunu guclendirmesi icin kemige yapismasi lazimdir, bunu da d vitamini saglar.bir diger handikapimiz bayanlarin menapoz doneminden itibaren vucutlarindaki ostrojen hormonu azalir.bu da kemikleri yeteri kadar guclu olmayan bayanlarda kemik erimesi surecinin baslamasina yol acar.halbuki 30 yasindan sonra alinan vitamin ve kalsiyum takviyelerinin kemikleri o kadar guclendirmedigi de ortaya konmustur.
  sonuc olarak genc bayanlarin ileriki yaslarinda iki buklum olmamalari icin oje ve ruj yaninda kalsiyum ve d vitamini icin de butce ayirmalari daha dik duran nesillerin ilk adimi olacaktir.
  (bkz: kambur)
  (bkz: suna pekuysal)
 • oluşmasını önlemek/ geciktirmek için 20 yaşına kadar yeterli kalsiyum almak gerektiği kadar yeterli güneş ışığı da alınmalı ve egzersiz , en azından yürüyüş ihmal edilmemelidir.
  osteoporoz sadece kadınlarda görülen bir hastalık değildir. metabolik herhangi bir bozukluk sonucu, bir trafik kazası ya da felç sebebiyle uzun süre yatağa bağlı kalıp hareket edememe sonucu her iki cinste de çok erken yaşlarda da görülebilmektedir.
  osteoporoz geliştiğinde kırık riski artar , en riskli alanlar en çok yük binen kalça eklemi , vertebralar ve femur başıdır. en sık ve ilk kırıklar vertebralarda görülür. ancak fonksiyon kaybına yol açan ve tedavi maliyeti fazla olan kalça kırıklarıdır. ölçümlerde de bu bölgelerdeki kemik yoğunluğuna bakılarak tanı konur. ölçümlerde kriter o yaş için o bölgenin ortalama youğunluğudur. bu yoğunluğun altı standart değerleri ifade eden t skoru ile derecelendirilmiştir. t skorunun derecesine göre bu hastalar kurumlarından gerekli ilaç bedellerini almakta ya da alamamaktadır. 4 derecedir. - 1 normal, -1 , -2,5 arası osteopeni, -2,5 altı osteoporoz ve dördüncü ve en ağır derece -2,5 skor+ kırık saptanmış olmasıdır. garip bir mantıkla kemik kütlesinde kaybı az olan hastaya kurumlarınca ödeme yapılmaz, ufalanacak hale gelmeden ilaç bedeli karşılanmaz.
  ayrıca kırık riski yanı sıra bu hastalarda yaygın ağrı şikayeti de görülür.
  kadınlarda yaşam boyu kalça kırığı riski, yaşam boyu meme, endometriyum ve yumurtalık kanseri riskleri toplamından daha yüksektir; erkeklerde, yaşam boyu kalça kırığı riski yaşam boyu prostat kanseri riskinden daha yüksektir.
 • nicole kidmanin hastaligi..
  gunes gormeli , kalsiyum almali
 • the journal of agriculture and food chemistry isimli bilimsel derginin araştırma sonucuna göre bu hastalığa karşı en etkin ilacın soğan olduğu saptanmış.fareler üzerinde yapılan deneyde kuru beyaz soğanda bulunan gpcs adlı bileşimin farelerin kemiklerini güçlendirdiği ve erimeyi önlediği gözlenmiş.
 • bu hastalığın riski kadınlarda menopoza girdikten sonra artar; o yüzden kemik yoğunluğu ölçümü menopoz tedavisinin bir parçasıdır.
 • onemli nedenlerinden biri de ortunmektir**
 • 20 yaşında ve 186 cm olan bir erkek için yeterince can sıkıntısı, bunalım ve türevi şeyleri yaratmaya yetecek bir rahatsızlık.
 • doktor bu hastaligi hastaya anlatirken "kemikleriniz cam gibi " ifadesini kullanir..