*

şükela:  tümü | bugün
 • dişi kedinin cinsel eğilimlerinin arttığı dönem
 • hayvanların dişilerinde görülen, hormonların etkisi ile döllenmeye hazırlanan bedene eşlik eden artmış cinsel eğilimleri içeren dönem. kızışma.

  kelime, latince oestrus kelmesinden gelip, kökenleri tanrıça ishtar ve astarte'ye dek dayanır.

  (bkz: #7954834)
 • hayvanlarda cinsel kızışma dönemi
  (bkz: oestrus)
 • kulak bolumunde bir yerde isi artmasina neden olan, hayvan abazanligi.
 • insanlarda görülmeyen dönem. hayvanlar arasında bu bir istisnadır. yani insan östrus döneminin tamamen ortadan kalktığı tek hayvandır. bunun evrimsel neden ve sonuçları vardır.
  öncelikle insan yavrusunun diğer hayvan yavrularına oranla çok daha uzun süre bakıma muhtaç olması önemli bir etkendir.eğer bu dönem insanlarda da görülseydi anne ortalama 21 günde bir yavrusuyla ilgilenemeyecekti. bu da yavruların ölümüne ve neslin devamlılığının tehlikeye girmesine neden olacaktı.
  tabii ki östrus dönemi birden bire terk edilebilecek bir şey değil. dişilerin östrus dönemini "terk etmesi" uzun bir evrimsel süreçle meydana gelmiştir. bu sürecin bir yada bir buçuk milyon yıl aldığı düşünülmektedir.
  bu dönemin terk edilmesi oldukça radikal sonuçlara neden olmuştur. şöyle ki, artık eş seçimi ve çiftleşmede doğanın getirdiği fizyolojik zorunluluklar önemini kaybetti ve dişilerin eş seçimini çok daha dikkatli yapmasına ön ayak oldu.
  sonuç olarak bireysel eş seçimi ve yavrunun ebeveynlerine bağımlılığı insana ait bir kurum olarak adlandırabileceğimiz "aile" kavramının temellerini atmıştır.
  tüm bu anlattıklarımın 50 bin yıl önce yer yüzünden silinmiş olan homo erectus türünde meydana geldiği düşünülmektedir.
 • insan dişisinin birçok diğer memeli dişisinden ayrımının gercekleşmesine sebep olan döngüdür. östrus, sözcük anlamı olarak delilik, kızışma sözcüklerini çağrıştırsa da menstrüasyon sözcüğü köken olarak latince ay anlamına gelen mens (ing. moon, alm. mond) sözcüğünden türemiştir.
 • insan haricindeki memelilerdeki üreme dönemi. amiyane tabirle kızışma dönemidir. doğanın doğal seleksiyon içinde devam ettirdiği muazzam düzenin tezahürü. insanlar gibi zamana yayılsaydı belki de demografik denge bozulacak doğal denge alt üst olacaktı. insanlara baktığımızda her zaman sevişmek nüfusu arttırıyor. hayvanlar aleminde ise düzen devam ediyor. belli dönemlerde ilişkiyi arttırmalara buna delalet.
 • östrus, bazı memelilerin belli fizyolojik ve psikolojik semptomlar göstererek erkeği kabul etme durumu.

  gebe olmayan ineklerde östrus hali her 20-21 günde görülür ve östrus süresi yaklaşık 18-20 saat sürer. östrus halindeki ineklerde süt veriminde az bir oranda düşme ve sütteki yağ oranında bir miktar artış görülür. koyunlarda bu süre mevsime bağlı olmakla beraber sonbahar mevsiminde 16 gün aralıklarla şekillenir. kısraklarda da tay kızgınlıgı hariç mevsime bağlı 19-21 gün aralıklar ile görülür.
hesabın var mı? giriş yap