şükela:  tümü | bugün
 • hemen parlayan, herseye ofkelenen insan turevine verilen isim.
  osurugundan bile kivilcim cikar bunlarin.
 • bir deyim.
 • tabiki osurduğunda etrafındakileri cin çarpmışa çeviren bir kişi de düşünülebilir. benim ilk aklıma gelen bu oldu. hatta tanıdığım böyle biri de var ki eminim yanlız değilim..
 • osuruğu cinli; sinir grafik şeması standart insana göre yüksek seyreden, etrafındakilere aldırmadan insanı hayretlere düşürebilecek bir enerji patlamasıyla öfkelenebilen daha sonra hiç birşeycikler olmamışcasına zaman içinde normale dönebilen insana denir. ani bastıran öfke nöbetlerinde kişi ossuruğundan cin çıkarabilir. duruma göre çıkarmayabilirde. kişinin ossuruğuna kalmış.
  osuruğunun cinini kolayca saklayan ve normal insan kılığına bürünen bu bünyesi kopuklar, normal insanlar arasına karışıp nice masumun gözlerini yuvalarından fırlatmış, yarattığı şokun etkisiyle karşısındakini taşa çevirmiş, nice kırılmaz dediğimiz kalpleri kırmıştır. ne acıdır ki bugün mükemmel bir kamuflaja sahip olan osuruğu cinli'ler işte tam da bu yüzden bilinmiyor, sorgulanamıyor. varlığından herkes haberdar, herkes onların zulmüne uğruyor ama ona ne isim vermesi gerektiğini bilmeyenler 'azgın, köpek, öküz' gibi kelimelerle geçiştiriyor. halbuki iyi bilinmeli bu osuruğu cinliler!isimleri ezberlenmeli!ondan sonra 'vay ortalık niye koktu? vayy bu manyak şimdi bana niye durup duruken vurdu? yada niye delirdi ki şimdi bu, niye koca lavaboyu sökmeye çalışıyo?deli mi bu? gibi sorularla kafanızı yormayın. tükrük saçmalar, hayvan hırıltılarına benzer ses çıkarmalar, abartılı jestlerin absürd mimiklerin dibine vurmalar, ileri geri konuşmalar, küfürler(ibranice, almanca vs.), ani dalgalanmalarla gelen sinir nöbetleri daha neler neler. bu tip semptomlarla karşı karşıya kalındığında derhal bir ossuruğu cinli olduğu gerçeği anlaşılmalı ve meydan boş bırakılmamalı. gücünü osuruktan alan cini kişiden uzak tutmalı ve buna vesile olan olayları yaşamamak için osuruğu cinliyi bir an önce hayatımızdan çıkarmalı. o iflah olmaz artık çünkü cini görmüş bir kere , cinde onu görmüş! öyle kolay değil alışır bünye hem ustalık ister osuruğundan cin çıkarmak. öyle uluorta salıverilmez cin ortama aklını toplar adamın,kutuya koyar birkaç dakika cebinde saklar, bir çıkarır ortaya ,beynin mayışmış, kaşın fırlamış saçına yapışmış, çenen ayrılmış göbeğine sarkmış halde bulursun kendini. şakaya gelmez kısaca.
  ayrıca ossuruğumun günahı boynuna ,bu tip kişiler kendi cinlerini bile çarpabilir, o derece. benimki konuşabiliyodu ordan biliyorum.

  m.e.i (merak edenler için) hayır şu an osuruğu cinli değilim, cinim emekli oldu ve sakin bir yaşantım var. sadece osurukluyum, cinsiz. osuruğu bıdıklı, osuruğu düşüceli yada osuruğu bademli yi düşünüyorum. bakalım değişik bişeyler çıkacak karar verince yazarım.
 • tureng'e gore ingilizcesi "touchy"dir.

  kısacası hemen her boka alınan alıngan tipli kişileri betimlemekte kullanılan bir deyim veya olaylara karşı aşırı hassas.
 • bkz: hadîdü'l-mizâc.