şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gelip bakabilirsiniz beykoz devlet hastanesi'nin arkasindaki ormanda yuzlerce var ve hepsi de devasa boyutlara ulasti. (bkz: beykoz)
 • bogazin her iki yakasinda da insaatlar alip bisini gitmeden evvel yaygin olarak bulunan yapraklari ve kabugu soyulmus gövdesi kotu kokan, son derece esnek oldugundan kirilmasi cok zor olan bu nedenle kalin dallari 70 li yillarda memleketimizde bazi durumlarda baseball sopasi olarak kullanilabilen bir agac turu
 • bu agacin kendi cografyasindaki (guneydogu asya) adi cennet agacidir. ulkemizde dogal olarak bulunmaz(di). son derece arsiz, istilaci bir agactir, tayland'dan cikip bizim buralara ve daha ilerilere kadar yayilmistir. kesseniz dahi kolay olmez, genis kok sisteminin bir yerleden surgun vermesi ile hortlar. betonlarin, kaldirimlarin arasindan buldugu bosluklardan kafayi uzatir ve hizla buyur. bina ve tarihi eserlere bu nedenle zararli olabilir. toprak ayird etmez, sicak-iliman iklim olmasi kaydi ile her yerde yetisir. bu ozellikleri hem iyi hem kotudur. baska bitkinin yetismeyecegi corak topraklar icin yalanci akasya ile birlikte son caredir. kirli havaya dayanmasi sebebi ile otoyol kenarlarina dikilmistir. surgunler vererek olusturdugu minyatur ormanlar e5'in cesitli yerlerinde gorulebilir. yetiskin bireyleri heybetli, guzel gorunumlu agaclardir.
 • dalının dibini iki parmakla kavrayıp hızla kendinize trrrt diye çekerseniz elinizde bir osuruk ağacı yaprağı aranjmanı oluşur. bu gül şekilli osuruk ağacı yaprakları, hiç dağıtılmadan hemen yakındaki bir arkadaşın yüzüne yapıştırılır. ele sinen koku da yine aynı arkadaşın ağzını yüzünü ellemek suretiyle transfer edilir. evet, küçüklüğümüzün en büyük eğlencelerinden biri buydu işte.
 • sanirim ismi alyandoz idi
 • latincesi ailanthus glandulosa dır.
 • esner ama dayanıksızdır. arsızdır; her yerde biter. yaprakları ve kabuğu kötü kokuludur. her çocuk gibi bizim de ilk taktığımız isim osuruk ağacıdır. bir parçası bir yerden baş göstermesin; hemen yükselir. yay için akasya ağaçlarını kullanırdık. ok için ise bunun sürgünlerini. hafif ateşte düzleyince çok da iyi ok olurlardı.
 • (bkz: hayat agaci)
 • ne enteresandır ki memleketimizde osuruk ağacı gibi kaba bir isimle tanınan bu ağacımız, gavur ellerde cennet ağacı olarak tanınıyor...

  (bkz: tree of heaven)

  http://www.nps.gov/plants/alien/fact/aial1.htm

  (bkz: cennet ağacı)
  (bkz: aylandız)
  (bkz: yabani ceviz)
  (bkz: yalangoz)
  (bkz: ailanthus altissima)
  (bkz: swingle tree)
 • görüntüsü çok güzel bir ağaçtır ama adı dolayısı ile pek sevilmez. çok rahatsız edici bir kokusu olmamasına rağmen görüldüğü yerde katli vaciptir. köküne kadar kesilmesine rağmen o kendine gene bir yol bulur ve büyümesine devam eder, tutamazsınız (bkz: ismi ile musemma)