şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ressam ve heykeltıraş. 1919’da ekvador’un başkenti quito’da doğmuştur. 11 çocuklu yoksul bir ailenin ilk çocuğudur. çocukluk yıllarında öğretmenlerinin ve arkadaşlarının karikatürlerini çizerek başladığı resim hayatını, güzel sanatlar fakültesinde resim ve heykel üzerine eğitimle sürdürmüştür. eğitimi sırasında, bir gösteride en yakın arkadaşını kaybetmesi, çalışmalarını oldukça etkilemiş, insana ve topluma bakış açısını biçimlendirmiştir. bu olayı 1942’de çizdiği "los niños muertos" (ölü çocuklar) tablosuna taşımıştır. sosyal eşitsizlikler üzerine yaptığı sanat çalışmalarıyla uluslararası alanda da fark edilmeye başlamıştır.
  20. yüzyıla damgasını vurmuş savaşlar, soykırımlar, diktatörlükler ve işkenceler yüzünden dünyanın büyük bir kesiminin acı çektiği düşüncesiyle hareket eden ve bu acı ve hüznü resmetmeye çalışan guayasamin, hümanist bir sanatçı olarak tanınmıştır. öldüğünde üzerinde çalışıyor olduğu “the chapel of man” çizimleri, ölümünden sonra, 2002 yılında tamamlanarak sergilenmeye başlamıştır.
  hayatının büyük kısmını sanatına adamış olan guayasamin, küba devrimi ve özelde fidel castro hayranı olarak da bilinmektedir. pablo neruda ile dostlukları ise meksika’da başlamıştır. "america, my brother, my blood: a latin american song of suffering and resistance" broşürü iki sanatçının sanatlarına kattıkları bu ilişkiyi; “ressam şiiri çizer, şair kardeşinin resmini betimler” diye tarif etmektedir.
  1999 yılında öldüğünde, ülkede ulusal yas ilan edilmiştir.
 • harikadır o.
 • koca parmaklı ellerin ve korku dolu yüz ifadelerinin ön planda olduğu karamsar portrelere sahip ressam ve heykeltıraş. aynı zamanda takı tasarımları da yapmıştır.

  genel olarak hümanist bir tutum izleyen guayasamin; resimleri ile latin amerika'daki ırkçılığa, sınıf farklılıklarına, zulme ve sefalete dikkat çekmek istemiştir. ortaya koyduğu vurucu çalışmalar ile yaşadığı dönemde bolca adından söz ettirmeyi başarmıştır.

  renklerini sevdiğim.