şükela:  tümü | bugün
 • arkadaslar merhaba, bir rica uzerine asagidaki yaziyi yayimliyorum. rezalet basligi olmaya uygun mudur bilmiyorum ama bir devlet kurumunun vatandasin hakkini yemesi her turlu rezalettir bana gore.

  "osym yilda bir dis hekimligi mezunlarina uzmanlik sinavi yapmaktadir (ayni tip'taki gibi, diste uzmanlik sinavi), fakat bu sinav o kadar ozensiz hazirlanmaktadir ki aylarca calisan bir suru insanin hakki yenmektedir.

  rezalet 1: sorular dis hekimligiyle alakasi olmayan, fakultelerde ogretilmeyen konulardan gelmektedir. dis hekimligiyle ilgili her turlu detayi ogrenen bu insanlar bir de hekimliklerine en ufak fayda saglamayacak sorulari ilk defa sinavda gormektedirler. uzman tip doktorlarinin yan dal yapmak isterken cozdugu sorular yeni mezun dis hekimlerine sorulmaktadir.

  rezalet 2: yanlis sorular. osym'nin her sinavinda oldugu gibi ozensiz soru hazirlayicilari binbir yanlis soru hazirlar ve bunlar dis hekimligi ogrencileri icin o kadar barizdir ki sinavda herkes bu yanlislari farkeder (bkz: lefort 1). diyeceksiniz ki "oss'de de oluyordu en fazla iptal olur ne olacak ki". bir sonraki rezalete gecelim.

  rezalet 3: sinav sorularina itiraz suresi 3 gundur. ancak gecen sene osym, yine binbir yanlis sorusuna bir suru itiraz geldigi ve mahkeme sureciyle ugrastigi icin bu sene sorulari aciklamamistir ve yanlis sorularin akibeti hakkinda en ufak bilgi vermemistir. 3 gunluk surenin bugun dolmasiyla kendini korumaya almaya calismaktadir.

  rezalet 4: osym'yi arayip yukaridaki durumu soylediginizde olu taklidi yapmaktadirlar, hicbir muhattap bulamiyorsunuz.

  rezalet 5: dis hekimligi mezunu ogrencilerin cogu iyi kotu ilkokuldan beri derslerini basariyla gecmis, zengin ailelerden gelmeyen, calisarak bir seyler elde etmeye calisan insanlar. haliyle bu insanlar arasindaki bir uzmanlik sinavi da cok yarismaci oluyor, insanlar sabah 7'den aksam 12'ye kadar ders calisiyor, gercekten saka degil. ancak bunun sonunda calisanin degil iyi sallayanin kazandigi bir sinav yapiliyor.

  turkiye'de her alanda oldugu gibi bu alanda da tek istegimiz adalet ve calisana hakkinin verilmesi. cok mu sey istiyoruz?"
 • zaten diş hekimliği diye ayrıca bir okul yapmış, ayrı branş sağlamışsın daha neyin uzmanlığına ayırıyorsun milleti diye cahil cahil konuşma isteği uyandıran rezalet.
 • bir çok insanı mağdur eden rezalettir.

  diş hekimliğinde uzmanlık sınavı 2012 senesinde senede 2 defa yapılmaya başlanmıştır. ancak her ne hikmetse yüce ösym bunu bize fazla görmüş ve senede 1e indirmiştir. koskoca bir sene sınava hazırlanan bu insanlar girdikleri özensiz sınav karşısında afallamışlardır. yanlış sorular, çekişkili sorular, bir diş hekimine sorulmaması gereken sorular gibi abuk sabuk sorunlarla karşılaşmışlardır.

  itiraz süresi dolmak üzere. hatalı sorular iptal edilmezse pek çok insanın hakkı yenecek. ayrıca önceki senelerde olduğu gibi senede iki kez yapılmalı bu sınav. insanlar iş mi arayayım yoksa sınava mı gireyim ikileminde kalıyorlar.
 • bir yillik dershanelerin 10 bin tl civari oldugu bir sinav surecinde, kotu bir fotografciya heba edilen 2-3 bin tl'den cok daha buyuk bir rezalettir.
 • tusun zorluğundan bahsedince aptal aptal konuşan insanlara ikinci kanıtımız gelmiş meğer :) tusla alakalı hocalarla aradaki diyalog şu; bu slayt işinize yaramaz zaten ben 35 yıllık hekimim ama hiç görmedim bu hastalığı ama tusta sormuşlar,o yüzden koydum sonra ögretmediler demeyin isteyen ezberlesin.

  ne tus ne dusta endemik sorunlar ağırlıklı olmuyor.sor efendim türkiyede en yaygın sorunları.zaten birçok hekim 70 72 alır.ama işte bir nevi elemek için bir text bookun(3000 sayfalık) herhangi bir sayfasındaki herhangi bir kelimeyi soruyor.
 • her sınav gittikçe büyüyen rezalet.

  sorulan soruların cevaplarını rehber kitaplarda bile bulamayarak google' da çıkan saçma sapan sonuçlara göre akıl yürütmeye çalışmak, tamamen loto oynar gibi hayatını yönlendirmeye çalışmak ki aslında en büyük rezalet geleceğinin, kariyerinin her sene bir kere yapılan iki saatlik bir sınava bağlı olması, aslında türkiye' de yetişen bütün öğrencilerin bu at yarışı mentalitesiyle yetişmesi ve artık nereye nasıl sınavlar koyacaklarını, nasıl sorular soracaklarını şaşırmış ya da belki de hiç bilmeyen insanlar.

  merkezi bir sistem, adil bir sistem, kimsenin hakkını yemeyen bir sistem diyoruz ya, biz artık buna da inanamıyoruz.
 • ne yazik ki bu konuda saka kaldiramayacagim için gereksiz sakalarinizi siradan eksiledim. ınsanlar bu sinav icin ne kadar cok calisip hayatlarindan neler feda ediyor, binlerde para dersanelere verip ne stresler altina giriyor.
  okuyup calissan da emeğinin karsiligini alamiyorsun ve yine adaletsizlikle, hukuksuzlukla karsi karsiya kaliyorsun. kendin icin, devletin icin calisman bile karsilik bulmuyor, karsiligini gec bir de haksızlığa uğruyorsun.biktik artik caresizlikten hakkimizi bile alamamaktan.
  belki espri kasmayi birakip konuya daha olgun yaklaşırsaniz bugun bize gelen yarin size gelmez.
 • bir yıl boyunca maddi manevi herşeyi bir kenara bırakıp ders çalışan diş hekimlerinin kaynak kitaplarının haricinde sorularla karşılaşması rezaletidir. zaten az sayıda olan soruların tamamen ayrıntıdan oluşması, klinikte bilmeleri gerekenden çok sınıfta bırakmaya çalışan üniversite hocalarının finalde sorduğu gibi sorulardan çıkması sınava giren istisnasız herkesi hüsrana uğratmıştır.