şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bunların hocaları defterden sorumlusunuz deyip geçiriyor ondan oluyor böyle. 12. sınıflara hele direkt sorular veriliyor.
  halbuki lise eğitiminde ayrımı sağlamak isteyen bir hoca ve yine başarısından dolayı taktir edilmek istenen öğrenci olsaydı bir yerlerde bu duruma ses çıkaran olmayacaktı.
  bizim matematikçi hatırlıyorum lisedeyken az terlettirmezdi bizi.
  otururdum çalışırdım da yok 70 ten yukarısı yok. zaten 15 puanlık fark yaratacaklara soru sorardı özel sipesiyel yani. geriye ne kaldı ki? 15 puan o da zaten bir soruyu kendim yapamazdım yada işlem hatalarım olurdu.

  bir kere 83 aldım bir kere de 85 üçüncü notum da 84 tü. artık ne kadar yırtınmışsam.
  ha sor bakalım diğer derslerinden aldığın sınav notlarımı? diyemem. neden çünkü hoca fark sorusu yapmamış. ne demişse onu sormuş.
  velhasıl hocalar soramıyor öğrenci ve veli itiraz çekiyor hoca da sizi nasılsa ösym adam eder zaten diyor ahları da görüyoruz ki bugün itibariyle yerini bulmuş.
  geçmiş falan olmasın oh olsun size.
  beter olun çapsız öğrenciler sizi.

  edit : çapsız öğrencilerle dolu ortalık. sınava giriyor çocuk hocam bu kitaçıktaki tüm sorulardan mı sorumluyuz diye sorabiliyor. neresi çaplı bunun?

  oo linç the begin olmuşum.
  yavrularım oturun dinleyin ablanız co'yu anlatıyorum.

  şimdi bu müfredattaki konular her yıl dönüyor dolaşıyor artı eksi 5 oluyor. yani bu yıl 5 konu çıkarılıyorsa seneye yada ondan sonraki seneye çıkarılan konu tekrar geliyor.
  bir zatı muhterem de demiş ki iyi o zaman çocuklar nano teknoloji de bilsin. yavrum sen niye sapla samanı ayırt edemiyorsun kuzum hı?
  bu konular atıyorum 58 tane mi baştan beridir. bu yıl 55 mi olmuş. e 3 taneye de bir zahmet bak öğren.
  bu adamlar biliyorsunuz emeğiniz emanetimizdir diyor. adam akıllı emek ver onlar da seni kendilerine emanet saysın.
  hadi canlarım benim inanıyorum ki seneye olacak bu hezimeti de atlatacaksınız.
 • (bkz: ergen)
 • haklı isyandır.

  ösym üniversite sınavlarında öğrencinin lise bilgilerini yorumlamalarını ister.
  öğrencinin eğitim hayatı boyunca görmediği bir konu hakkında soru sormak saçmalıktır. "araştırsaydı" demek daha büyük bit saçmalıktır. her derste son 15 yılda müfredattan çıkan onlarca bilgi varken hangi biri araştırılacak yorumlanacak.

  edit: gün içinde sorular için itiraz edilecek ve ilgili sorular iptal edilecektir.
 • 30 yılın ardından ygs 2010'da sorulan mantık sorusunun mağduru olmuş nesilden biri olarak kardeşimin de müfredat dışı soruya denk gelmesi hiç şaşırtmadı. bu konuda neredeyse tüm öğrenciler mağdur olmuşken ösym nasıl bir açıklama yapacak merakla bekliyorum. dava açılarak itiraz edileceğine eminim.

  öğrencinin çapsızlığı diyenler de umarım empati yapabileceği bir haksızlığa maruz kalır. seviye farkını belirlemek için yapılması gereken şey müfredat dışı sormak değil, müfredat konularından zor soruları yeterli miktarda seçmektir. ösymnin bu yaptığı yüzbinlerce öğrencinin kaderiyle oynamaktır.

  edit: mesaj atan arkadaşlar oldu, netleştirmek istedim. bize çıkan mantık sorusu müfredat dışı değildi, sadece uzun yıllardır sorulmadığı için çoğu dershanede anlatılmayan, genelde denemelerde çıkmayan lise 1de okulda 1 hafta gosterildikten sonra sonsuza kadar unutulan bir konuydu. sürpriz bir soru olduğu için çoğu insan yapamamıştı ama sorulmasında sakıncalı bir durum da yoktu ki bizden sonraki senelerde de soruldu. bu sınavdaki 2 soru ise geçen yaz meb'in müfredat dışına çıkardığı kısımdan geldi. bu nedenle sorulmaları tamamen yanlış. sadece empati yapmak için iki durumu benzeştirmiştim.
 • işyerinde kendisine azıcık farklı iş verildiğinde isyana kalkan kişilerin öğrencileri çapsızlıkla suçladığı durum.

  hepimiz girdik o sınava, 1-2 sene çatır çatır çalıştık, konu yetiştirmeye çalıştık. test ve konu kitaplarımız, yıllardır bu işi yapan yayınevlerinin kitapları oldu genelde, onlar da müfredata göre yayınladılar tabi bu kitapları.

  şimdi o yaşta insanlar zaten bunalım halinde iken şu sınav döneminde, müfredatta olmayan "uzay analitiği" isimli konuyu oturup çalışmasını nasıl bekleyebilirsin ki? yahu adamlar zaten 24 saatin 7sini okulda 5ini dersanede geçirdi, neyin çapsızlığından bahsediyorsunuz siz?
 • he amk o zaman 1,5-2 milyon öğrenci otursun nanoteknoloji, roket bilimi filan da çalışsın dediğim eylemdir. müfredatta yoksa sınavda da olmamalı. neye çalışacağını, sorunun ne konulardan geleceğini ösym belirler, onlardan da türlü türlü "seçici" soru sorar. işi tuzak kurmak değil, çalışanı ve düşünebileni seçmektir.
  şahsen ben 5.sınıfta anadolu lisesi sınavına giren son nesilim, türkçe'de küçük ünlü uyumu çıkmayacak dediler hala bilmem onu. büyük ünlü uyumunundan da hiç soru kaçırmam, affetmem.o çıkacaktı. öğrencilik psikolojisi böyle, ve gayet normal.
 • tamamen türkçe lisans eğitimi verilen üniversitede, öğrenciden a kalite bilimsel çeviri yapmasını istemekle eşdeğer bir rezilliktir.
 • ösym'ye neden güvenilmemeli sorusunun cevabıdır. ulan 40 soru soracaksınız. koca müfredatta 40 soru bulamadınız mı? bunun adı sahtekarlıktır. bu ösym utanmadan bir de borçlar hukuku sorusu soruyor. ulan gidip araba almak için para verip sana bisiklet verseler ne olur? satıcı bunu verdi yapacak bir şey yok diyip gidiyor musun? bu sahtekarlıktır.
 • muhtemelen soruların güncel hazırlanmaması, daha önce hazırlanan bir soru havuzundan rastgele seçilmesi nedeniyle dikkatsizlik sonucu oluşmuş haksız durum.

  ösym çalışanlarına düzenlenen sınavlarla ilgili gereken hesap sorulamadığı için yüzeysel açıklamalarla geçiştirilmesi olasıdır. bildiğim kadarıyla ösym sınav kılavuzlarında yapılacak sınavın içeriğine dair bilgi verilir. soruların iptali için ösym'ye dilekçe verilebilir, belki kılavuza dayandırılarak dava açılabilir. tabii dava kaç yılda sonuçlanır, ne etkisi olur bir muamma.

  yıllara göre geometriden sınavlarda çıkmış soru dağılımı