• 97lilerin 98lilere abilik yaptığı başlık..

debe editi : (bkz: #62272469)
  • gelsin bol makarnalı , soslu makarnalı, salçalı makarnalı, ketçaplı makarnalı, biberli makarnalı, mayonezli keyçaplı makarnalı günler... :)

kazananları tebrik eden çoktur, kazanamayan bebeler, ben 3 sene bekledim. sıkıntı yok, hiçbirşey için geç değil, ileriye doğru daha iyi bölümler kazanıyor insan, hem kazandığın okulda da rahat ediyorsun, bir kaç yaş geriden gelmek her yerde iyidir, üniversitede , askerde, evlilikte;) güvenin bana , hele bir sene falan hiç uzun bir zaman , hiç de büyük bir kayıp değil, en fazla bir kaç paket makarnaya yetişemediniz o kadar, seneye istemediğiniz kadar var zaten:)

edit: madem üniversite sadece bunlardan mı ibaret yeaaa diye bi dünya mesaj attınız, eccük anlatayım da dinleyin naçizane...

bir kaç çeşit üniversite bitirme, okuma, sonlandırma şekli var ...

üniversite vakıf ise, kusura bakmayın, pek vakıf değilim o konuya. bizim o zamanlar o kadar paramız yoktu. olsa verirdim ama çok ciddiyim. parası olan okusun olum özelde. hatta ilkokuldan liseden başlasın.. he dediğim gibi. ben deevlet üniversitesinin hayatına aşina olduğum için oradan anlatayım.
    iyi bir puanınız ve idealleriniz yani "ben şurada bunu, orada şunu okuyacağım!" demiyorsanız , kasmayın, bir çok tercih var.

doktorluk
    avukatlık
    mühendislik
    gibi meslekler heryerde aynı valla.
    bölüm sikindirik olduğu zaman üniversitenin önemi var.
    mesela iktisat işletme öğretmenlik falan gibi.

yanlış anlaşılmasın, tabi ki odtü tıp(!!!!) okuyabilecek arkadaşlarımıza okumayın demiyorum ama zaten bir elin parmaklarını geçmez şurada bu entryi okuyup, öyle astronomik puanlar alanlar:)
    doktor dediğin adam, kırşehir'de de bitirse doktor, van'da da... puanınız yetiyorsa yazın arkadaş. hala garanti meslek valla. ne olacak? gidip daha iyi bir üniversite mezunuyum ben demek için tıp yerine iyi üniversitenin kötü bölümünü seçmeyin yazık.

istanbul iyi ama olmuyorsa zorlamayın canlarım, çok değişik, çok ilginç, hiç aklınıza gelmeyecek kadar eğlenceli üniversiteler var , muğla yazın mesela;) çok keyifli. merkezi de eğlenceli, yazı da kışı da, ilçeleri de...

eve yakın üniversite yazanın kafasını kırarım, en az bir büyük neoplan veya travego ile 8 -9 saatlik bir yolculuğun ardından size ulaşabilsin ana babanız:) okul bitince zaten iş güç yok, bi kaç sene yine dip dibe olursunuz özleyince daha güzel oluyor;).

yurt falan siktir edin, varsa fırsatınız direkt ev. hiç acımayın... eve çıkmak için önce bi arkadaşlarını tanı falan hikaye. o eve çıkmadan kim piç, kim değil anlaşılmıyor. ev arkadaşı değişik bir olay. fazla kasmayın, banyo tuvalet mutfak*
    mutfak çok ekstra oldu ama olsun bu üç bölgeyi insan gibi kullanan adam, adap erkan da bilen adamdır, zarar gelmez, çıkın onla eve..

okulun ilk gününden ilk hafta ilk ayından kesinlikle karıya kıza salça olmayın, olan varsa da ağır olun, dozunda yakınlık;)
    kesinlikle off suna bak, ohh buna bak gibi dallama dallama tepkilerde bulunmayın. insanların arkasından salak saçma yorum yapmayın, ilerleyen zamanlarda hem o muhabbeti yaptığınız insanın, hem arkasından konuştuğun insanın yüzüne bakamaz hale gelirsin, örneklerim var.
    ne şaaapılır lan bu! dediği kızla evlenen arkadaşım var, düğününe bile çağırmadı lale..

neyse dersler önemli. nasıl başlarsan öyle gider ama ilk seneler salarsanız bi daha gitmez... 1 sene uzatma hakkı'nız var ama onu ilk sene piç etmeyin.. ileride kullanırsınız.

ha.. bu arada, ilk sene ortalamayı iyi tutup bilmem nereye yatay geçiş yaparım diye düşünenler:))))))))))) ben de akp için öyle iyimser düşler kurmuştum... ha bu gün ha yarın,bi daha ki seçime giderler derken , 15 sene oldu...

müzikle sinema ile sanatın herhangi bir dalı ile kesinlikle bi bağlantı kurun. bi topluluğa üye olan arkadaşlarımın üniversite hayatları daha eğlenceliydi gördüm, birerbir şahit oldum.

anaya babaya yüklenmek yok, çalışabilen elinden iş gelen çalışsın. çok eğlenceli oluyor, gidip bizim gibi bar açıp batmayın da, bi kafede iki tabak taşımaktan da kimseye zarar gelmez.

kasmayın beyler bayanlar bitiyor, en başta dediğim gibi kazanmayanlar, çok sorun değil, bi sene daha istediğiniz saatte kalkma lüksüne sahipsiniz. planlı çalışırsanız ki plandan kasıt saatlerce kafayı kaldırmak değil, konu dağılımını iyi yapıp, gereken zamanı ayarlayabilirseniz şu sınavı kazanmak kadar kolay birşey yok asıl sıkıntı sonrası.
    ne diyim hepinize şimdiden hayatta başarılar...
  • mardin artuklu üniversitesi midye tasarım ikinci öğretim.
  • sivas tıp fakültesini kazandığım sınav oldu. çok heyecanlıyım yeni bir hayat beni bekliyor. çok güzel günler geçireceğim, kalıcı arkadaşlıklar edineceğim ve en önemlisi hayatımın aşkı ile tanışıp evleneceğim. evet aynen böyle olacak. üstüne üstlük bir de harika bir doktor olacağım. tus'ta ilk 500'e girip psikiyatriyi kazanacağım. daha bitmedi, müthiş kitaplar okuyup dünyayı çözeceğim, şiirlerim dergilerde yayınlanacak, arkadaşlarımla harika filmler izleyeceğim. avrupa'nın en az on başkentini, türkiye'nin ise her yerini gezeceğim. muhakkak müzik aleti çalacağım. aklımda saksafon çalmak var. kendi çapımda cool jazz yapacağım. belki bir grubumuz olur, bilemiyorum. onun dışında ingilizceyi anadilim gibi konuşacağım hatta ingilizce rüya görecek kadar iyi ingilizce konuşacağım, yetmedi fransızca da öğreneceğim. yemek yapmayı öğreneceğim, onlarca makarna sosu öğrenip hepsini arkadaşlarıma tattıracağım. evet böyle bir üniversite hayatı yaşayacağım. her şey çok güzel olacak. inanıyorum.

10 sene sonra gelen edit: üniversiteden kalan arkadaşım pek yok, hayatımın aşkı ile tanışamadım. ittire kaktıra tus'u kazandım. psikiyatriyi değil genel cerrahiyi kazanabildim. çok kitap okudum ama hala okuyamadığım onlarca kitap var. dünyayı ise çözemedim. şiir yazmayı bıraktım. arkadaşlarımla ancak recep ivedik'e filan gidebildim. avrupa'yı göremedim, türkiye'yi ise gezmek istemedim. cazı hala çok seviyorum ama saksafon ne amk? grup kurmak mı, ahahahahaha. bildiğim ingilizceyi de unuttum, fransızca da yalan oldu haliyle. yemek yapmayı öğrenemedim, karın doyurmak için çok defa yağsız makarna yiyip ders çalıştım. bir tane makarna sosu öğrendim, o kadar. böyle bir üniversite hayatı yaşadım. hiçbir şey çok da güzel olmayacak. inanmıyorum.
  • afyon kocatepe üniversitesi'ni kazananlar, en yakın dersaneye kaydolun.
  • 27 yaşından sonra hacettepe tarih bölümü kazanarak kazasız belasız atlattığım bir süreç oldu benim için.

kazanan arkadaşları tebrik ediyorum. kazanamayanlar da üzülmesin. hayat devam ediyor neticede.
  • lise birden beri yazarı olduğum bu sözlükte, size bir odtü siyaset ya da istanbul hukuk öğrencisi oldum diyemedim. affedin.
  • üniversiteyi kazanan kızlar mercedes c serisinde reno motoru var, berkecanlara kanmayın benden uyarması.
  • odtü elektrik elektronik mühendisliği ile beni derin mutluluklara sevk eden sonuçlardır efendim.
  • bartın'ı kazanan varsa şehri bulma konusunda ve diğer hususlarda yardımcı olabilirim
hesabın var mı? giriş yap